United Auto Workers reformcuları, cumhurbaşkanını doğrudan seçimle seçmek için yapılan oylamada galip geldi.

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Birleşik Otomobil İşçileri sendikası üyeleri, başkanlarını ve diğer üst düzey liderleri seçme biçimlerini kararlı bir şekilde değiştirmek için oy kullandılar ve sendikanın yaptığı gibi, bir kongre delegelerinin oyu yerine doğrudan bir oylama yoluyla seçmeyi seçtiler. onlarca yıl.

Seçim reformu önerisine ilişkin oylar, sendikanın yaklaşık bir milyon mevcut işçi ve emeklisine açık olan ve Pazartesi sabahına kadar yapılacak olan bir referandumda kullanıldı. Yaklaşık 143.000 üye oy kullandı ve Çarşamba gecesi oyların yüzde 84’ü sayıldı ve birliğin mahkeme tarafından atanan bağımsız bir gözlemcisine göre, doğrudan seçim yaklaşımı yüzde 63 oranında desteklendi.

Referandum, sendika ile üst düzey yetkililer tarafından sendika fonlarının zimmete geçirilmesini ve o zamanlar bilinen şirketten sendika yetkililerine yasadışı ödemeler yapılmasını içeren bir dizi yolsuzluk skandalını kovuşturmak için yıllarını harcayan birlik ile ABD Adalet Bakanlığı arasında bu yıl onaylanan bir rıza kararnamesiyle gerekliydi. Fiat Chrysler olarak.

Soruşturmalar sonucunda, aralarında yakın tarihli iki ABD başkanının da bulunduğu 15’ten fazla kişi hüküm giydi.

ABD’deki reformcular, uzun süredir tek üye, tek oy yaklaşımını destekleyerek, bunun daha fazla hesap verebilirliğe yol açacağını, yolsuzluğu azaltacağını ve liderleri daha güçlü sözleşmeler müzakere etmeye zorlayacağını savundu. Unite All Workers for Democracy adlı bir grup, referandumdaki değişikliği desteklemek için diğer üyelerin örgütlenmesine yardımcı oldu.

Louisville’deki bir Ford fabrikasında kayıt sekreteri olarak görev yapan UAW üyesi Chris Budnick, “Büyük sendikamızın üyeliği, UAW’nin yönünü değiştirmek ve üyelerimiz için savaştığımız şanlı günlerimize geri dönmek istediklerini açıkça ortaya koydu.” reform grubu için, Çarşamba akşamı yaptığı açıklamada. “U.A.W. üyeliğinden ve onların adım atıp değişim için oy verme istekliliğinden çok gurur duyuyorum. ”

Harrisburg’daki Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nde sendika yolsuzluğu konusunda uzman olan David Witwer, federal savcılar tarafından şantaj karşıtı bir davanın ardından 1991’de kongre delegeleri aracılığıyla oy kullanmaktan doğrudan seçime geçen Uluslararası Teamsters Kardeşliği deneyiminin, reformcuların iddiaları

Dr. Witwer, delege sisteminin, tipik olarak üst liderlerin ödüllendirebileceği veya cezalandırabileceği yerel sendika yetkilileri olan kongre delegeleri üzerinde sahip oldukları baskı nedeniyle, görünüşte yozlaşmış sendika liderlerinin iktidarda kalmasına izin verdiğini söyledi.

E-postayla, “Ulusal sendika seçim sürecini kongre delegelerinden üyelik doğrudan oylamaya kaydırmak, Teamster’ları değiştirmede çok önemliydi” dedi.

B.A.W.’de, liderlik pozisyonlarına, yetkisi delege sisteminin mümkün kıldığı birlik içindeki bir tür siyasi parti olan sözde Yönetim Grubu’nun üyeleri on yıllardır hükmediyor.

Bazı uzun zamandır U.A.W. yetkilileri, kadınları ve Siyahileri, sendika üyeliğinin onları doğrudan bu pozisyonlara seçeceğinden daha önce liderlik pozisyonlarına yükseltmeye yardım etme konusunda komiteye kredi veriyor.

Ancak komite derinden tecrit edilmiş olabilir. Adalet Bakanlığı, mahkeme dosyalarında, sendika fonlarını zimmetine geçirmekten bu yıl hapis cezasına çarptırılan eski bir UAW başkanı olan Gary Jones’un, sendikanın yönetim kurulunda görev yaparken, paranın bir kısmını selefi Dennis Williams’a “yardım etmek” için kullandığını iddia etti. .

Sendika yetkilileri, yakın zamanda hapis cezasına çarptırılan Bay Williams’ın daha sonra Bay Jones’un yerine geçmesi için destek verdiğini ve Bay Jones’un yükselişini sağlamaya yardımcı olduğunu söylediler.