Ukrayna’yı dolandırdığı argüman edilen Altınel: “Soylu’yu tanırım, müşteki ortalığı karıştırmak için bu biçimde argümanlarda bulunuyor”

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Ukrayna İçişleri Bakanlığı İletişim Başkanı Volodymyr Krakovetskyı’nin silah, miğfer ve çelik yelek üzere askeri gereçler konusunda anlaştıkları Türk iş insanları tarafınca 5 milyon dolar dolandırıldığı teziyle başlatılan soruşturma kapsamında dün gözaltına alınan Koray Altınel’in sözü ortaya çıktı. Suçlamaları reddeden Altınel, Krakovetskyı ile Murat Özvardar ve Mehmet Dağlar

“5 milyon dolar dolandırıldık”

“Özvardar tanıştırdı”

Şikayet üzerine başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan Altınel ve birlikteindeki 4 kişi savcılık sorgularının akabinde isimli denetim kuralıyla özgür bırakılmıştı. Altınel’in tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkemedeki sözü ortaya çıktı. T24’ün ulaştığı tabirinde Altınel’in, suçlamaları reddederek, şunları söylemiş oldu: “Krakovetskyı ile Murat Özvardar ve Mehmet Dağlar aracılığıyla tanıştık. Benim savunma sanayii alanında şirketlerim vardır. Silah, yelek başlık üzere şeyler satmaktayız. Birden çok firmanın yetkilisi olabiliriz. Murat ve Mehmet beni toplantıya çağırdı, ben de gittim. Masada yalnızca Mehmet ve Murat vardı. Görüşmeler yapıldı, daha sonra ben ayrıldım.

“Yasal çerçevede görüştük, siparişleri verdik”

Ertesi gün Bilal isimli kişi ve Bilal’in yanında bir şahıs geldi. Kendilerine yelek ve başlıklarına ait numuneler gösterildi. Fotoğraflar çekip bir yere gönderdi. daha sonrasında yelek ve başlıklardan alacağı adet kadar söylemiş oldu. Bu görüşmelerimiz yasal çerçevede gerçekleşti. Yelek ve başlıklarla ilgili çalışmalara başladık. Yurt içi ve yurt haricinde çalıştığımız şirketlere siparişler verdik. Bize ödemelerin fon aracılığıyla yapılacağını söylemiş olduler. Biz de ödemeleri fon aracılığıyla alabileceğimizi söylemiş olduk. Toplamda 5 milyon 50 bin dolar ödeme yapıldı. Bu paralar kesim modül geldi. Biz gerekli olan siparişleri verdik. Ödemeleri yapmaya başladık.

“Ürünler depoda bekliyor”

Krakovetskyı’den son kullanıcı dokümanı talep ettik, kendisi de temin edeceğini söylemiş oldu. Yelek ve başlığın acil olmadığını, evvela silah ve mühimmatın acil olduğunu söylemiş oldu. Biz bu ortada yelek ve başlıklara ait siparişler verdik. Bir kısmı geldi. Mutabakatlı fabrikamızda ürettik. 3 bine yakın yelekle başlık organize endüstride depoda bekliyor. Bu eserlerimiz yaklaşık 40 gündür hazır. Hem gümrükte hem fabrikada bu eserler beklemektedir. Biz mukaveleyi para gönderen bireyler kimse onlarla yaptık. Bunlara ait proformları avukatlarım sunacak. Bu tip çalışmalarda proforma mukaveleyi vermediğimiz takdirde bankalar para ödemesi yapmaz. Bizden silah ve mühimmat talebi yapılınca yetkili silah fabrikalarını gezdirdik. Eser tanıtımları yaptırdık. Israrla yelek ve başlıklara ait son müracaat tarihlerini sorduk, bizi iki hafta oyaladı. sonrasındasında fonlar bizimle bağlantıya geçtiler.

“Krakovetskyı’ye 180 bin dolar verdim”

Ben ticaretle uğraşıyorum, gözaltında bulunduğum için de mağduriyet yaşadım. Suçlamaları kabul etmiyorum. Ukrayna Büyükelçiliğinin bizimle ilgili şikayeti yoktur. Biz ticaretimize devam ediyoruz. Müşteki tarafın Ukrayna’daki 12 kişilik ailesini Türkiye’ye getirdim. Antalya’daki ailemin yanına yerleştirdim. Bu kişinin daha sonrasında benden daima maddi manada talepleri oldu. Hesaplarının Ukrayna’da olduğunu bu iş bitene kadar kendisine maddi takviye çıkmamı istedi. Kendisine 180 bin dolar para verdim. Bu paraları daima nakit çekip otelde elden verdim. Buna müşteki tarafın arkadaşları ve benim arkadaşlarım şahittir. Müştekinin aleyhime olan beyanını kabul etmiyorum.

“Soylu argümanı ortalığı karıştırmak için”

Ben müştekiye ‘Şunu tanıyorum yardımcı olurum’ halinde bir telaffuzda bulunmadım. Süleyman Soylu ile uzun yıllardır tanışıklığım vardır fakat bunu kimseye karşı kullanmadım. Ben gittiğim yerde hürmetle karşılanırım. Müşteki ortalığı karıştırmak için bu biçimde tezlerde bulunmaktadır. Müşteki tarafla whatsapp yazışmalarımız vardır. Mehmet Dağlar bize müşteri getirir. Kendisiyle olan ticaretim budur. Kendisini bu sebeple tanırım. Bülent Aygün yanımızda sürücü olarak çalışmaktadır. Hakan Dağlar daha evvel yanımızda çalışmaktaydı ayrıldı.

“Rozetleri arkadaşlar bırakmış”

Yanımızda çalışan emekli özel harekat işçisi vardı, istihbaratta çalışan kişi vardır. Evraklar bu şahıslardan kalan evraklardır. Bunları kutunun içine koymuştum. Hakim savcı rozetlerini arkadaşlar bırakmışlar. Bunlar kullanmak maksatlı bulundurduğum rozetler değildir. Hesaplarımıza bloke konulmasında 3. Haftaya girdik. Her şeye bloke temalınca işçi çıkarmaya başladık. Mühimmatlarla ilgili irsaliyeler mevcuttur. Ukrayna Savunma Bakanlığı ile görüşmeye devam ediyoruz. Müşteki taraf gönderdiği bedeli geri istiyorsa gönderebilirim. Bu süreçte ticari manada güç duruma düştük. Nitelikli dolandırıcılık hatasını kabul etmiyorum. Yaptığım süreçler kanunî çerçevededir.”

TIKLAYIN | Ukraynalı yetkili nasıl dolandırıldığını anlattı: “Soylu ile fotoğraflarını gösterdi, güvendim”