Ukraynalı yetkili nasıl dolandırıldığını anlattı: “Soylu ile fotoğraflarını gösterdi, güvendim”

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Türk iş insanları tarafınca dolandırıldığı savıyla şikâyetçi olan Ukrayna İçişleri Bakanlığı İletişim Başkanı Volodymyr Krakovetskyı’nin tabiri ortaya çıktı. Krakovetskyı sözünde, Rusya ile savaşta olan ülkesi için Türkiye’de savunma mutabakatı yapmaya yetkili tek kişi olduğunu, iş insanı Koray Altınel ile miğfer, çelik yelek ve silah alımı için anlaştıklarını lakin toplamda 5 milyar dolar ödeme yaptıktan daha sonra Altınel’e ulaşamaz hale geldiğini anlattı. Krakovetskyı, “Altınel bana İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile fotoğraflarını gösterdi. Güvendim ve prensipte anlaştık. Yapılan anlaşmadan Savunma Sanayi Müsteşarlığından ve İç İşleri Bakanlığından üst düzey makamlar ile MİT’in de haberdar olduğunu söyledi. Parayı gönderdikten daha sonra irtibatımız kesilmeye başladı. Ukrayna ve Türkiye içinde diplomatik bir sorun yaşanmaması ismine 2 gün önce yine aradım. niye teslimatı yapmadığını sordum. O da yurt dışında olduğunu Çarşamba günü döneceğini ve yüz yüze görüşeceğimizi söyledi fakat kendisi ile görüşme sağlayamadım ve ulaşamadım. Şikâyetçiyim” dedi.

E-posta gönderdiler

Krakovetskyı, tabirinde özetle şunları anlattı:

“Ukrayna İçişleri Bakanlığı İletişim Başkanı ve hem de Ukrayna Devleti ismine Türkiye’de savunma anlaşmaları yapmaya yetkili tek kişi olarak görev yapmaktayım. Ukrayna/Rusya savaşı niçiniyle Ukrayna’nın ihtiyaç duyduğu savunma ve insani yardım gereçlerinin temini için görevlendirildim. Elçilikte ihtiyaç duyulan savunma ve insani yardım materyalleri yayınlanmaktadır. Kendisini Murat Özvardar olarak tanıtan şahıs elçiliğimize gereksinimimiz olan silah ve insani yardım materyallerinin kendileri tarafınca tedarik edilebileceğine yönelik bir e-posta gönderip iletişim ayrıntılarını paylaştı. ondan sonrasında ise Koray Altınel isimli şahıs elçiliğimize ihtiyaç duyulan materyallerin bir kısmının kendileri tarafınca karşılanabileceğini, bu amaçla yetkililer ile iletişime geçmek istediğine dair 4 Mart tarihinde bir e-posta gönderdi. Bu e-postada; Kendisini AKA ARMS şirketinin yetkilisi Koray Altınel olarak tanıtan şahıs, bütün ürünlerinin stoklarda hazır olduğunu, kendisinin referansının Murat Özvardar olduğunu belirtti. Bu e-posta geldikten daha sonra elçilik bunu bana bildirdi ve Koray Altınel’in e-posta ve telefon bilgisini paylaştı. Birebir şeklide elçilik benim iletişim detaylarımi de tek yetkili olduğumu bildirerek bu şahıslara e-posta yoluyla bildirdi.

“70 milyon dolar yardım”

4 Mart tarihinde Özvardar ismine aradığını söyleyen bir erkek şahıs beni aradı ve Özvardar ile yardım gönderecek şahısların de katılacağı bir toplantı ayarlayacağını söyledi ve bana bir pozisyon attı. Birebir Ones Teknoloji isimli şirkette buluşmak için randevulaştık. İstanbul Konsolosluğu aracılığı ile tanıştığım Hüseyin H. İle bir arada buraya gittik. Kendisini Ones Teknoloji isimli şirketin yetkilisi olarak tanıtan soyadını bilmediğim Mehmet isimli kişi, siber güvenlik işğer savunma sanayi alanlarında Roketsan/ Aselsan üzere firmalarla büyük projelerde ortak çalışç duyduğu çelik yelek, miğfer, bot ve daha özel materyaller olarak nitelendirdiği silahları temin edebileceklerini, Gürcistan’dan bir kümenin Ukrayna’ya 70 milyon dolar meblağında yardım yapmak istediğini, bu bağışın ödemesi, lojistiği ve temininin Murat tarafınca organize edildiğini, ürünleri gözümle görüp teyit etmemin kâfi olacağını söyledi. Ben parayı verecek şahıslara görüşmek istedim anacak Mehmet isimli şahıs bu şahıslarla görüşemeyeceğimi, onlarla kendilerinin ödeme konusunda anlaşörüp onaylamamı istediler.

“Devlet büyükleriyle fotoğraflarını gösterdi”

bir süre daha sonra Hüseyin H., ben ve Mehmet isimli şahıs Koray Altınel’in ofisine gittik.Bizi Bülent Aygün isimli, Koray Altınel’in elemanı olduğunu öğrendiğim şahıs ve karşıladı. Altınel’in odasına çıktık, tanışma gerçekleştikten daha sonra Altınel kendisinin eski devlet memuru olduğunu, Ulusal İstihbarat Teşkilatı’nda istasyon şefliği yaptığını, birçok bâtın operasyonu yönettiğini, beraberinde birçok devlet büyüğü ile fotoğraflarının olduğu söyledi. Bu fotoğrafları ve ofisinde bulunan birçok diplomatik plakayı gösterdi. ondan sonrasında çelik yelek ve miğferleri göstermeye başladı. Ben de ne kadar sürede teslim edebileceğini sordum. Bir hafta içinde bu ürünleri Polonya’da teslim edebileceğini söyledi. Ürünleri beğendik, Altınel bize ‘elinizde silah yoksa miğfer ve çelik yeleği ne yapacaksınız, ben size daha özel ürünler temin edebilirim’ dedi ve işyerinin bodrum katına indirerek bize çeşitli otomatik silahlar, keskin nişancı tüfekleri ve bir kadro askeri malzemeler gösterdi. Farklı kalibrelerdeki Piyade tüfeklerinin her birinden 1.000’er adet, 338. Cal keskin nişancı tüfeğinden de 50 adet stoğunda tam ekip olarak hazır olduğunu ve teslim edebileceğini söz etti.

Soylu ile fotoğraf

Bu sırada bizde güven oluşturmak için kendisinin 3 kere İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ömrünü kurtardığını, annesi ile bağlantılarından dolayı ilişkilerini devam ettirdiğini söyledi. Yardımcısı Bülent Aygün ise bize 15 Temmuz gecesi kendilerinin silahları olmasa İçişleri Bakanlığı’nın ele geçirildiğini ve birçok silahı devletin güvenlik güçlerine ulaştırdıklarını anlattı. Hatta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile bir arada çekilmiş fotoğraflarını gösterdi. Ben bu şahıslara güvendim ve prensipte anlaşmış olduk lakin Murat Özvardar’ın yakını olan ve bizimle birlikte Altınel’in işyerine gelen Mehmet isimli şahıstan dolayı fiyat konuşulmadı. Bize ondan sonrasındasında fiyat teklifinde bulanacaklarını söyledi.

“Yanlış anlaşılma” dediler

(…) Bir iki gün daha sonra Murat Özvardar’ın ismine aradığını söyleyen bir şahıs aradı ve bir toplantı düzenleneceğini söyledi. Ne maksatla toplantı yapılacağını sorduğumda, bize Ukrayna’dan üç ateşenin gelerek toplantıya dahil olacağını söylediler. Ben de kendilerine aslına bakarsanız bizim büyükelçiliğimizde ateşe olduğunu, Ukrayna’dan ateşe gelmeyeceğini söyledim fakat bir daha de bu toplantıya gittim. Toplantı 5 Mart tarihinde bir restoranda oldu. Buraya da Hüseyin H. Gittim. Bizi, beni arayan ve sonrasındasında Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığında memur olarak çalıştığını söyleyen ismini hatırlamadığım kişi karşıladı. Altınel, Özvardar, Özvardar’ın iki adamı ve restoranın sahibi olduğunu öğrendiğim şahısların bulunduğu masaya oturduk. Askeri ateşelerin nerede olduğunu sordum. Bir yanlış anlaşılma olduğunu söyleyip özür dilediler. 70 milyon dolar yardım yapacak şahısların kim olduğunu sordum, bunun da yanlış anlaşıldığını, bu paranın Ukrayna Devleti tarafınca ödeneceğini, bu parayı verirsek materyallerin teslim edileceğini söyledi.

“Füze” teklifi

Biz masadan ayrılmak istedik fakat kendisini Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığında çalışan memur olarak tanıtan şahıs, istendiği takdirde ABD’den stinger hava savunma füzesi ve diğer gereçleri de tedarik edebileceklerini söyledi. beraberinde bizim 70.000.000,00 USD üzere bir paramızın olmadığını, bu anlaşmaların devletler içinde yapılmasın gerektiğini, böyle yasa dışı bir anlaşmaya girmeyeceğimizi belirtip oradan ayrılarak otele döndük. Otele döndükten daha sonra Koray Altınel, Hüseyin H’yi arayarak, sonraki gün bizim belirleyeceğimiz bir saatte benimle ve Hüseyin H. ile görüşmek istediğini söylemiş. Sonraki gün Altınel’in AKA ARMS isimli şirketine gittik.

Teslimat Polonya’da

Burada miğfer ve çelik yelekler üzerine görüştük, meblağlarını belirledik. Bu şahıs bana miğfer 350 ve çelik yelek fiyatlarının ise 700 dolar olduğunu, ekip halinde 1050 dolar olacağını ve 1 hafta içerisinde 5 bin adet çelik yelek ve miğferi Polonya’da teslim edeceğini söyledi. Bu anlaşma 5 milyon dolar tutarındaydı. Altınel bu ortada çelik yelek ve miğferin tek başına kâfi olmayacağını istersek silah da satabileceğini, bu silahları da doğrudan Türkiye üzerinden Ukrayna’ya değil de diğer ülkeler üzerinden örneğin Polonya üzerinden bize satabileceğini ve teslim edebileceğini söyledi. Ukrayna Hükümeti tarafınca End User Sertifikasını düzenlenirse yapabileceğini söyledi. Biz de bu silahları Ukrayna makamlarına bildirdik, Ukrayna bu silahlara gereksinimi olduğundan dolayı En User sertifikası düzenleyerek bize gönderdi.

“Devletin haberi var”

Altınel bu anlaşmaların hiçbir şekilde açıklanmayacağını ve bilinmeyen tutulacağını yapılan anlaşmadan Savunma Sanayi Müsteşarlığından ve İçişleri Bakanlığından üst düzey makamlar ile MİT’in de haberdar olduğunu söyledi. Bunun üzerine bu şahsa güvenerek anlaştık. Prensipte anlaşıldıktan daha sonra 2-3 gün süre içerisinde birinci önce toplam 5 milyon doları Altınel’in verdiği çeşitli hesap numaralarına gönderdim.

“Şirketleri gezdirmişler”

Paraları gönderdikten daha sonra Altınel beni bir şirkete götürdü. Bu şirketin yöneticileri bizi kapıda karşıladı, kamikaze drone üretimini ve birkaç zırh aparatı gördük. Şirketin yetkilisi ellerinde 2.700 adet kamikaze drone olduğun, bunların Azerbaycan için üretildiğini, Ukrayna’daki acil durumdan dolayı Altınel’İn işaret ettiği üçüncü bir ülkeye Ukrayna’ya teslim edilmek üzere verilebileceğini söyledi. Yaklaşık 30 dakika daha sonra buradan ayrıldık. Altınel çabucak sonrasında bize İstanbul’da 3 farklı savunma şirketinin de bizimle görüşmek istediğini söyledi ve bizi yardımcısı Bülent Aygün ile kendisine ilişkin araçla İstanbul’a gönderdi. Burada gittiğimiz şirketteki şahıs, ellerinde 5.65 Cal makineli 1.000 adet silah bulunduğunu, bunları Altınel için beklettiğini, silahları görebileceğimizi söyledi ve bize test atışı yaptırdı. Silahları beğendik. Şahıs bize Altınel tarafınca fiyat verileceğini söylemiş oldu. çabucak sonrasında öbür bir şirkete gittik. Bizi şirket genel müdürü, yöneticileri ve Altınel karşıladı. Orada da bir çok piyade tüfeği, lancer ve keskin nişancı tüfeklerini gördük ve Altınel tarafınca fiyat teklif edileceği bildirildi ve ayrıldık.

“Ailemi getirtti”

Bu süreçte ülkemde yaşanan savaştan dolayı 16-60 yaş ortası adamların ülke dışına çıkmaları yasaklandı. Benim ailem ile nişanlımın ailesi orada kaldı. Onları Türkiye’ye getirmek istiyordum. Benim ailemde ve nişanlımın ailesinde pasaportu olmayan çocuklar bulunduğu için Polonya onlara pasoport vermedi. Bu durumu Altınel’e anlattım. Bu işi çözeceğini söyledi ve Polonya’daki Türk Elçiliğindeki ateşeyi arayarak durumu anlattı, Bu yetkili ailemi buldu ve onlara refakat ederek Türkiye’ye gelmelerini sağladı. Altınel, benim ve nişanlımın ailesini Antalya’da bulunan annesine ilişkin konuta yerleştirdi.

“Senin yüzünden 4 asker öldü”

ondan sonrasında Altınel ile irtibatımız kesilmeye başladı ve rastgele bir gereç teslimatı olmadı, bir süre daha sonra büsbütün kesildi. Ben kendisine 4 askerimizin kendisinin teslim etmediği gereçlerden dolayı öldüğünü ve durumdan dolayı Ukrayna Hükümetinin beni sorumlu tuttuğunu söyleyerek kendisi ile görüşmek istediğimi ileten bir bildiri gönderdim. Kendisine ödediğim paraları geri ödemesini istedim. Lakin bir karşılık alamadım. Ukrayna ve Türkiye içinde diplomatik bir kahır yaşanmaması ismine kendisini 2 gün önce yeniden aradım. niye teslimatı yapmadığını sordum. O da yurt dışında olduğunu Çarşamba günü döneceğini ve yüz yüze görüşeceğimizi söyledi lakin kendisi ile görüşme sağlayamadım ve ulaşamadım. Altınel ile birlikte hareket ettiği Murat Özvardar, Bülent Aygün, Mehmet isimli soy ismini bilmediğim şahıs ile Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığında memur olarak çalıştığını söyleyen erkek şahıs birlikte hareket ederek dolandıran bireylerden şikayetçiyim”