Tarihi Çöküşü Bilen Ekonomist: Bu 2 Kripto Parada Boğayım!

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Tarihi piyasa çöküşlerini bilen finans müellifi Robert Kiyosaki, FTX krizine karşın piyasanın en büyük iki kripto para ünitesinde boğa kalmaya devam ediyor.

Ünlü müellif, çöküşe karşın kripto paralarda boğa görünüşünü koruyor

Kasım ayında patlak veren FTX krizinin tesirli hala piyasa genelinde faali gösteriyor. Güçlü Baba, Fakir Baba’nın müellifi Kiyosaki, bu ortama karşın kripto paralar konusunda hâlâ kendinden emin. 21 Kasım’da Mark Moss ile yaptığı röportaj esnasında, FTX’i kripto para piyasasının temsilcisi olarak görmediği lisana getirdi. Ünlü müellif, bilhassa prestij konusunda şunları altını çiziyor:

Bitcoin konusunda hala optimistim ancak gümüş ve gümüş ETF’yi birebir şey olarak düşünmeyin. Bitcoin ve Sam Bankman-Fried’de tıpkı şey değildi. Sorun FTX.

Kiyosaki’ye bakılırsa, kendi yaş kümesindeki biroldukça insan, bilhassa son krizden daha sonra kriptodan uzak duruyor. Lakin kendisi bunun yerine hala kripto paralara güvenmeye devam edeceğini söylüyor:

Hala Bitcoin’den yanayım. Benim yaş grubumdaki bir hayli insanın bilakis karşı değilim zira Bitcoin’in sağlam olduğunu düşünüyorum. Aslında daha epey Blockchain ile ilgileniyorum ve Ethereum sahibiyim.

Ünlü müellif, kripto para piyasasına olan inancını Bitcoin ve Ethereum’un teknolojisine dayandırıyor. Daha evvel Solana’yı da satın almayı tavsiye etmişti.

FTX’in tesiri kaosa niye olmaya devam ediyor

Piyasanın Kasım ayında yaşadıkları, Sam Bankman-Fried’in FTX’in likidite sıkışıklığını münasebet göstererek para çekme süreçlerini durdurmasının akabinde başladı. Ortaya çıkan kaosta, birçok DeFi token’ı dramatik bir düşüş yaşadı. Grafiklerin gösterdiği üzere, Bitcoin bugün 15.699 dolara kadar geriledi. Evvelki dayanağı olan 15.800 doları sert kırdı. Gün ortasında hafifçeçe toparlanmadan evvel geçen haftaya nazaran bir noktada %7’den çok bedel kaybetti.

Mevcut fiyat hem de Bitcoin’in aylık tablosunda %18,19’luk kümülatif bir kaybı temsil ederken, 22 Kasım’da CoinMarketCap bilgilerine göre piyasa kıymeti 301,7 milyar dolar düzeyinde. Bu ortada Kiyosaki, Bitcoin’in, bilhassa de röportajda onayladığı üzere, yaklaşık 6.000 dolardan satın alan ve hala elinde tutan en sesli destekçilerinden biri olmaya devam etti. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, daha evvel kıt varlıkların önümüzdeki senelerda ön planda olacağını söylemişti. Ekim ayında ‘satın alın’ dediği Solana hakkında FTX hadisesinden daha sonra yanılgılı çıktı.

My favorite saying is “Don’t teach pigs to sing. It wastes your time and annoys the pig.” Why waste your time on pigs. They’re stupid. Their minds are closed. Buy gold silver, Bitcoin and sing while pigs are crying. Take care.

— therealkiyosaki (@theRealKiyosaki) October 22, 2022

Solana fiyatı, Kasım 2021’den beri düşüşteyken FTX darbesiyle pozisyonunu önemli ölçüde yitirdi. Kesintisiz düşüş, tam olarak bir yıl daha sonra FTX borsası ateşlenip battığında arttı. Sonuç olarak, şirketle bağlantılı tüm tokenler çok düşüş yazgısı yaşıyor. Solana üzere FTX Token’de silinmek üzere.