Taksimetreyi açmayıp Koreli turistten 200 lira isteyen taksiciye bir ceza daha

taklaci09

Global Mod
Global Mod
İstanbul’da taksimetreyi açmayıp Koreli turistten 200 lira isteyen taksi sürücüsü A.U.’ya toplamda 2 bin 711 lira cezai süreç uygulanırken, aracı trafikten 10 gün men edildi. Taksiciler Esnafı Odası Başkanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Taksi İdare Merkezi tarafınca ceza verilen taksi sürücüsüne polis de ceza kesti.

Taksi sürücüsü A.U.’ya, ‘çalışma müsaade evrakı bulunmadan araç kullanmaktan’ 1823 lira; ‘taksimetre açmadan araç kullanmaktan’ ise 888 lira olmak üzere toplamda 2711 lira cezai süreç uygulandı. Araç ise 10 gün müddetle trafikten men edildi.

İstanbul’da Koreli bir turist, gitmek istediği yere götürmesi için taksiye bindi. O sırada toplumsal medya hesabından canlı yayında olan turist, taksici A.U.’ya gideceği adresi söylemiş oldu. Taksicinin taksimetreyi açmadığını goren turist, taksimetre hatırlatması yaptı.

Bunun üzerine taksici, epey trafik olduğunu argüman ederek taksimetreyi açmayıp, 200 lira istedi. Turistin fiyatı fazla bulması üzerine, taksici fiyatı 150 liraya indirdi. Taksideki bu anlar, turistin toplumsal medya hesabından canlı yayınlandı.

Taksici ve turist içinde geçen pazarlığı ise bir Türk toplumsal medya hesabından paylaşarak,“Taksici yabancı turiste taksimetre açmayı reddediyor. Taksimetre ile tahminen 70 lira tutacak yere başta 200, daha sonra 150 lira fiyat istiyor” dedi.

Görüntülerin akabinde Taksiciler Esnafı Odası Başkanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Taksi İdare Merkezi, taksi sürücüsü A.U. hakkında süreç başlattı. A.U.’yla ilgili rapor tutan yetkililer, sürücünün 20 gün taksicilik yapmasını yasaklarken, taksiye ise 10 gün trafikten men cezası verdi.

A.U.’nun olayla ilgili olarak yetkililere, “Ailevi sorunlarım vardı, başım dağınıktı. Arka niyetim yoktu. Gaflete düştüm, yanılgımı kabul ediyorum. Özür dilerim” dediği öğrenildi. (DHA)

TIKLAYIN: Canlı yayında taksiye binen Koreli’nin taksi pazarlığı: Taksimetreyi açmadı 200 lira istedi