Soruşturma raporunda Kolin’in de ismi geçiyor: Siemens’in girdiği YHT ihalesinde rüşvet savı

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, TCDD’nin Siemens’ten aldığı 12 yüksek süratli tren seti ile ilgili iki çalışanının Siemens şirketine açtığı ve firmanın zımnilik sonucu aldırdığı davaya dikkati çekti. Terkoğlu, Almanya merkezli “Siemens Uyumluluk ve Düzenleme Departmanı”nın hazırladığı, 20 Eylül 2021 tarihindeki soruşturma raporundaki tezleri aktardı.

Söz konusu raporda, “Kimliği gizli bir ihbarcı, Siemens Türkiye’nin, alt tedarikçi Kolin’e, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) yetkililerine rüşvet dağıtması için fazla ödeme yaptığını…” argümanının yer aldığını aktaran Terkoğlu, şunları yazdı:

“Dava evrakına giremiyordum. Ancak Siemens’in, Almanya’dan yürüttüğü soruşturmanın içeriğini öğrenmiştim. Siemens ve Kolin ihaleye birlikte girmişti. Ortalarında yüzde 70’e yüzde 30 formunda bir paylaşım vardı. Siemens merkezi, gelen ihbar üzerine bu yüzde 30’un aslında rüşvet için verildiğini soruşturmuştu.”

Terkoğlu, soruşturma raporunun devamında da yer alan şu ayrıntıya işaret etti:

“İhbarı yapan, Siemens Türkiye’nin verdiği 10 milyon Avro’nun şöyle dağıtıldığını tez etti: Yüzde 30 Türk devlet nazaranvlilerine, yüzde 20 Kolin’e, yüzde 20 TCDD yetkililerine, yüzde 20 ise Siemens ile Kolin’i buluşturan aracılara, yüzde 10 ise Siemens Türkiye’nin yöneticilerine.”

“İşte problem tam da buydu. Siemens’in girdiği YHT ihalesinde bir rüşvet argümanı vardı. Kolin ile paydaşlık, iştirakten fazlası üzereydi. Verilen para iş yapmak için değil, işi almak için harcanmış olabilirdi” görüşünü aktaran Terkoğlu, ayrıyeten raporda yer alan öteki ayrıntıları de şu biçimde aktardı:

“Uzun rapor ‘Rüşvete dair evrak bulamadık’ diyor. Fakat devamında ‘sözleşmenin de ödemelerin de olağan olmadığı’ kararına varıyor. İşten çıkarılan çalışanların, rapora yansıyan açıklamalarına nazaran sürecin ‘günah keçisi’ sayıldıkları anlaşılıyor. Daha evvel rüşvetten yüklü ceza yiyen Siemens, bu soruşturma yardımıyla ‘Bak ben soruşturmamı da işten çıkarmamı da yaptım’ diyerek elini yıkamış oluyor!”

Yazının tamamını okumak için .

TIKLAYIN – Barış Terkoğlu, Siemens’e açılan ve kapalılık sonucu getirilen davayı yazdı: TCDD’nin aldığı 12 yüksek süratli tren seti ihalesinde, ne olduysa, bilmeniz istenmiyor