Polis Yüksek Öğretim Kanunu’nda değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı: İç Güvenlik Fakültesi kuruluyor

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Polis Yüksek Öğretim Kanunu ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Karara nazaran, Polis Akademisi bünyesinde lisans eğitimi veren İç Güvenlik Fakültesi kurulacak ve fakültenin temel öğrenci kaynağı, lise ve dengi okulların mezunları olacak. Kanunla, güvenlik korucularına uyarma, kınama, fiyattan kesme, bakılırsavden çıkarma cezasını gerektiren fiil ve haller sıralanıyor.

Geçmiş hizmetleri sırasındaki çalışmaları olumlu olan yahut ödül alan güvenlik korucuları hakkında bir derece yavaşça olan disiplin cezası uygulanabilecek. Meskun yerlerde silah atmak, devlet yahut şahısların ziyana uğramasına yol açmışsa durumun niteliğine ve yüküne bakılırsa bakılırsavden çıkarma cezası verilecek.

bakılırsave gelmemek, geç gelmek ve bakılırsav yerinden erken ayrılmak, uzun periyodik yahut bakılırsavi aksatacak halde gerçekleşmişse; yazılı kağıt, doküman, kayıtlar ve her türlü dijital data üzerinde işlenen yasak fiiller devlet yahut şahısları ziyana uğratmış ya da hizmetin gecikmesine, durmasına, aksamasına niye olmuşsa vazifeden çıkarma cezası uygulanacak.

Silahla dikkatsizlik, tedbirsizlik yahut ihmal kararı yaralamaya yahut mevte niçiniyet verilmesi halinde, işleniş formu, durumun tartısı ya da zararın derecesi ile fiilin konusunun değer ve pahasına göre de vazifeden çıkarma cezası yoluna gidilecek.

Kasıtlı olarak, verilen buyruk ve bakılırsavleri tam ve vaktinde yapmamak, nazaranv mahallinde belirlenen metot ve asılları yerine getirmemek, misyonla ilgili resmi evrak, araç, gereç, silah, aygıt ve teçhizatı korumamak, kaybolduğunu yahut çalındığını bildirmemek, misyonun sona ermesine ya da amirlerince istenmesine karşın geri vermemek fiilleri, devleti yahut şahısları ziyana uğratmışsa misyondan çıkarma cezası uygulanacak.

Disiplin cezası verilmesine sebep olmuş bir fiil yahut halin bir yıl içerisinde yenidenında bir derece ağır ceza uygulanacak. Birebir derecede cezayı gerektiren ancak başka fiil yahut haller niçiniyle verilen disiplin cezalarının 1 yıl ortasında üçüncü uygulamasında bir derece ağır ceza verilecek.

Şehitlerden intikal eden silah ruhsatlarında müddet kaydı aranmayacak

Emniyet hizmetleri sınıfında belirli bir süre vazife yaptıktan daha sonra sıhhat sebeplerine dayanan yargı sonucuyla memuriyetten ilişiği kesilenler, bir daha emniyet teşkilatına hizmet veren genel yönetim hizmetleri sınıfına, gerekli sıhhat kurallarını taşımaları halinde açıktan atanabilecek. Bu bireyler, düzenleme yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içerisinde Emniyet Genel Müdürlüğüne başvurabilecek.
Şehitlerin ana, baba, eş ve çocuklarına intikal eden silah ruhsatlarında mühlet kaydı aranmayacak. Jandarma Asayiş Vakfı, kanunla kurulmuş vakıf statüsü kazanacak.

İç Güvenlik Fakültesi kuruluyor

Polis Akademisi Başkanlığı bünyesinde lisans eğitimi veren İç Güvenlik Fakültesi kurulacak ve 3 ay ortasında yapılacak atamalarla takımları tamamlanacak. Polis Amirleri Eğitimi Merkezi’nde, lisans mezunu polis memurları ile gereksinim duyulan uzmanlık alanlarındaki amir sınıfı işçinin temini için örgün eğitim veren üniversitelerin Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenecek en az 4 yıl vadeli fakülte mezunlarından yapılacak imtihanda başarılı olanlara, birinci derece amirlik eğitimi verilecek.

İç Güvenlik Fakültesinde eğitim alanlar, eğitim müddetinin iki katı müddetle mecburi hizmetle yükümlü olacak. Polis meslek yüksek okullarından dikey geçiş ile de fakülteye öğrenci alınabilecek. Fakültenin temel öğrenci kaynağı, imtihanların yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi prestijiyle 22 yaşından gün almamış lise ve dengi okulların mezunları olacak.

İç Güvenlik Fakültesi ve birinci derece amirlik eğitimi öğrencileri, Polis Akademisi bünyesinde fiyatsız iaşe edilecek, yatırılacak, sıhhat sarfiyatları ve yönetmelikle tespit edilecek gereksinimleri devletçe karşılanacak.

Polis memuru olarak eğitim gorenler haricinde fakülte, polis meslek yüksekokulu ve birinci derece amirlik eğitimi öğrencilerine ayrıyeten harp okullarında bulunan askeri öğrencilere ödenen ölçüde harçlık ödenecek.

İç Güvenlik Fakültesi yahut birinci derece amirlik eğitimini muvaffakiyet ile bitiren öğrenciler, komiser yardımcısı rütbesinde gereksinim duyulan takımlara atanacak.

İç Güvenlik Fakültesinde lisans eğitim mühleti, yabancı lisan hazırlık sınıfı hariç ders geçme aslı ile 8 yarıyıl, sınıf geçme aslı ile 4 öğretim yılı olacak. Öğrencilere yabancı lisan hazırlık sınıfı hariç eğitim müddetine ek olarak 2 yarıyıl yahut 1 öğretim yılı ek mühlet tanınacak. Bu mühlet sonunda da başarısız olanların eğitimlerine son verilecek. Hazırlık sınıfında başarısız olanlar ise Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafınca üniversite imtihanına girdikleri yıl aldıkları puanlarına uygun bir yükseköğretim kurumuna yerleştirilecek.

Denetçiliğe naklen atanma

Genel bütçe ve özel bütçe kapsamındaki kamu yönetimlerinde mesleğe özel müsabaka imtihanına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belli bir yetişme programı daha sonrası yeterlik imtihanına tabi tutularak müfettiş, denetçi, denetmen ve kontrolör takımlarında yardımcılık yahut stajyerlikte geçen mühletler dahil en az 5 yıl misyon yapmış olanlar içinden, yapılacak yazılı yahut kelamlı imtihanda başarılı olanlar, 1 yıl ortasında durumlarına uygun Afet ve Acil Durum İdaresi Denetçisi takımları ile Göç Yönetimi Başkanlığındaki denetçi takımlarına naklen atanabilecek.