Osman Kavala’dan birinci açıklama: Bir vakit birbirlerine ip atanlar ellerinde ip olsa beni asacaklardı

taklaci09

Global Mod
Global Mod
CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, Seyahat davasında ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası alan 1639 gündür tutuklu olan Osman Kavala‘nın “elbet bekliyordum. Beni bu kadar içeride tuttuktan daha sonra beraat ettireceklerini beklemiyordum, fakat bu kadarını da beklemiyordum. Bir vakit birbirlerine ip atanlar ellerinde ip olsa beni asacaklardı” söylemiş olduğini aktardı.

Özel, CHP milletvekilleri Turan Aydoğan, Candan Yüceer, Gökan Zeybek ile bir arada; Seyahat davası kararında haklarında mahkûmiyet sonucu verilen Osman Kavala, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Hakan Altınay’ı Silivri Cezaevi’nde ziyaret etti.

Özel, ziyaretin akabinde yaptığı açıklamada, “Osman Kavala, ‘Beni bu kadar içeride tuttuktan daha sonra beraat ettireceklerini beklemiyordum. Lakin bu kadarını da beklemiyordum. Bir vakit birbirlerine ip atan, ellerinde ip olsa, beni asacaklardı’ dedi. Ağırlaştırılmış müebbet cezası idam kararında. Bu kanıtların hepsi, AİHM yargıçlarınca, tarafsızlıklarına hiç kuşku olmayan yargıçları tarafınca incelendi, çürütüldü ve bu kanıtlarla verilen tutukluluğa devam sonucunın hak ihlali olduğuna karar verildi. ‘Bu kanıtlarla bana ağırlaştırılmış müebbet verdiler’ dedi. Karşı oyun değerli olduğunu fakat mahkeme sonucu bütün Avrupa hukukunu reddetmek manasına geldiğini hatırlattı. Kavala, ‘Verilen karar, Türkiye’nin AİHM nezdindeki savunmasını boşa düşüren bir karardır, kendi tezini boşa düşürecek bir karardır. Birileri vakit kazanıp Kavala’yı içeride tutalım diye tutuklamaya münasebet uydururken, vakit kazandılar lakin Türkiye’ye büyük prestij kaybettirdiler’ dedi” diye konuştu. (ANKA)

TIKLAYIN | Seyahat davasında karar: Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet; 7 kişiye 18 yıl mahpus ve tutuklama!