Orhan Gencebay: Erdoğan ulusal bir duruş sergiliyor, alkışlıyorum

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Şarkıcı Orhan Gencebay, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “milli bir duruş sergilediği” görüşünü lisana getirdi; “Alkışlıyorum. Bilhassa son senelerda Cumhurbaşkanımızın ulusal muvaffakiyetleri kesinlikle devleti ve ülkesini seven her vatandaşı gururlandırıyordur” diye konuştu.

Gencebay, Sabah gazetesinden Tuba Kalçık’a açıklamalarda bulundu. bir süre basına konuşmayan Gencebay, “Ben görüşlerimi, sanatımla ilgili bedelleri konuşmak istiyorum lakin ne desem bir yerlere çekmeye çalışanlar var. Ve bunlar, kendine bakılırsa siyasi duruşu ile değerlendirmeye çalışan, bilgi sahibi olmayan, arka niyetli bireyler. Tavsiyem şudur ki; lütfen tüm fikirleri kendi siyasi duruşunuza bakılırsa değerlendirmeyin. Yoksa bu biçimde ayrımlarla tek arkadaşınız kalmaz. Siyasetle ilgili konuşmasam bile altında öteki şeyler arıyorlar ve beni maksada koyuyorlar. Bu niçinle bir süre konuşmama sonucu almıştım” tabirlerini kullandı.

Gencebay, Kalçık’ın “Bazı bireyler sizi niye gayeye koyuyor?” sorusuna şu karşılığı verdi:

Bunu anlamakta zorluk çekiyorum. Ben hayatım boyunca siyaset yapmadım zira ben siyasetçi değilim. Hiç kimsenin dedikodusunu da yapmadım, kimse için berbat de konuşmadım. Neyi gerçek biliyorsam onu söylerim. Müziklerimde da daima güzelliği, ahlakı, hoşluğu, estetiği, adaleti, paylaşımı anlatmaya çalıştım. Buna karşın, konuşmalarımdan makûs yorum çıkartmaya çalışanlar var. Fakat bunu başaramazlar. Siyaset halkımıza, devletimize hizmet demektir. Bu hizmeti yapan kim olursa olsun son derece saygılıyım. Devletçiyim, vatanımı da vefatına sahipleniyorum. Halkımız kimi cumhurbaşkanı seçtiyse, ona da hürmet gösteririm. Kim bu ülke için çalışırsa, ona hürmet da sevgi de duyarım. Ülkemize hizmet etmiş biroldukça başkanı de tanıyorum. Özal’ı da, Demirel’i de Ecevit’i de tanır ve severdim. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da tanıyorum ve ulusal bir duruş sergiliyor, ben de alkışlıyorum. Bilhassa son senelerda Cumhurbaşkanımızın ulusal muvaffakiyetleri kesinlikle devleti ve ülkesini seven her vatandaşı gururlandırıyordur. Bunu da görmemek mümkün değil. Tüm dünya bu muvaffakiyetleri takdir ediyor. Bu muvaffakiyetleri ve ulusal hasılatlarımız bize gurur verirken, bunlara koşullanmış ve olumsuz bir bakış açısıyla muhalefet etmek son derece yanlış. Bu kazanımlarla Türkiye’nin epeyce daha yeterli olacağına inanıyorum.

Büyük önder Atatürk, ‘Bağımsızlık benim karakterimdir’ demişti. ‘Tek bayrak, tek vatan, tek millet’ kelamları de Atatürk’ün bu süper sözüyle örtüşüyor. Gerçek manada Atatürk’ü anlayan, seven biri esasen ‘tek bayrak, tek vatan, tek millet’ anlayışını benimser. Ülkemizin bağımsızlığını daima savundum, savunacağım da. Kendimi de şu mısralarla anlatıyorum: Bu vatanın çatısı hayat kadar kutsaldır. Yaradanım yaratmış, dünya anavatandır. Lisan, din, cins, ırk ayırmam şu dünya gurbetinde. Bana Orhan diyorlar, asıl adım insandır.”

Röportajın tamamını okumak için .