Nimiq Nedir? NIM Ne İşe Fayda?

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Nimiq, dünya çapında web için açık kaynaklı merkezi olmayan bir eşler ortası ödeme protokolü olarak tanımlanmaktadır. Bu makalemizde Kriptokoin.com olarak “Nimiq nedir?” sorusuna karşılık vereceğiz. Bunlara ek olarak proje hakkında merak edilen tüm hususlara değineceğiz.

Nimiq nedir? NIM ne işe fayda?

Nimiq platformunun amacı; Blockchain benimsenmesini ana akım haline getirebilmektir. Bunu, yeni piyasa girişleri için mevcut platformlardan pek kolay bir ödeme protokolü geliştirip gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. NIM, Javascript ES6’da yazılmıştır. Bu niçinle bir düğüme ve senkronizasyona gerek kalmadan bir web tarayıcısında çalışmaktadır.

Kullanıcılar NIM Token’lerini yalnızca tarayıcılarını ya da taşınabilir aygıtlarını kullanarak saklayıp değiştirebilir. Tüm platform büsbütün kullanım kolaylığı için tasarlanmıştır. Toplam bir kripto çaylak bile cüzdan, P2P ağı ya da kriptografi üzere tabirleri duymadan çalışabilmektedir. hem de kullanıcılar yalnızca web tarayıcılarını kullanıp NIM Token’lerini çarçabuk kullanabilmektedir. Nimiq hem de açık kaynaklı bir projedir. Javascript kullanmanın kolaylığıyla bilhassa yeni başlayan geliştiriciler bile basitçe dahil olabilmektedir.

Nasıl çalışır?

Son derecede kolay ve her şey tarayıcı aracılığıyla yapılmaktadır. Nimiq, yalnızca bir CPU kullanarak madencilik yapılabilen birkaç projeden biridir. Projenin misyonuna uygun biçimde, noob madencileri tarayıcı tabanlı madenciliği kullanmaya bile başlayabilir. Bu, projenin ana sayfasından bir seçenek olarak erişilebilmektedir.

Daha tecrübeli madenciler node.js istemcisini indirebilmektedir. hem de bir omurga tarayıcısı da olabilmektedir. Omurga madencileri, tarayıcı madencilerinden daha yüksek bir karma oranı sunduğundan, bir omurga tarayıcısı için mükafatlar daha da büyüktür. birebir vakitte, proje kitlelerin erişimini sürdürme amacının bir modülü olarak tarayıcı tabanlı madenciliği sürdürmektedir.

Özellikleri neler?

Platform, hesaplar ve bakiyeler Merkle bazlı bir bilgi bankasında saklanır. PoW’un Etkileşimsiz İspatları nodelara imkan tanır. Mutabakata, taşınabilir aygıtlardan dahil saniyeler içerisinde ulaşılmaktadır. Argon2d Nimiq’in gecikme temelli PoW algoritmasıyken, Ed25519 Schnorr imzalar da süreçlerin güvenliğini sağlamaktadır. Mevcutta protokolün 2 uygulaması bulunmaktadır: JavaScript ve Rust. Kriptografik temeller tarayıcı içerisinde yer alan WebAssembly yardımıyla optimize edilebilmektedir.

Nimiq nedir? NIM nasıl satın alınır?

Nimiq ile süreç yapılan en büyük borsalar; KuCoin, HitBTCi CoinEX ve Hotbit’dir. Coin satın almak için ise bu etaplar izlenmektedir:

Öncelikle birinci adım olarak seçtiğiniz. NIM listeleyen borsanın web/mobil uygulamasına erişim sağlayın. sonrasındasında borsanın hesap açma adımlarını tamamlayın. Bir öteki adım olan kimlik doğrulama ve onay sürecini tamamlayın. Başka adım olan borsanın para yatırma adımlarını takip edin. Son adım olarak ise istediğiniz bakiye tutarınca NIM Token’i seçin ve alım buyruğu oluşturun. Sağlam hesaplarınızda saklayın.