Meloni, Salvini ve Tajani Palazzo Chigi'de buluşuyor

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Bildiğimiz kadarıyla, Bu sabah Başbakan Giorgia Meloni ile iki başbakan yardımcısı Matteo Salvini ve Antonio Tajani arasında Palazzo Chigi'de bir zirve gerçekleşti.. Meloni sabah saat 10 civarında hükümet merkezine geldi ve kısa bir süre sonra Lega ve Forza Italia'nın liderleri de geldi. Toplantı, bir sonraki bölgesel seçimlere adaylık konusunda yaşanan gerginliklerin ardından gerçekleştiözellikle Birlik ile İtalya Kardeşler arasındaki Sardunya vakasında

Bu sabahki zirvenin ardından Başbakan, bölgesel seçimleri değerlendirmek ve adaylık meselesini çözmek üzere iki başbakan yardımcısıyla öğle yemeğinde tekrar bir araya geldi.

Bölgesel, İtalya Kardeşleri-Lig gerginlikleri

Aslında Birlik günlerdir Christian Solinas'ın Bölge başkanı olarak onaylanması konusunda ısrar ederken Fratelli d'Italia, adaylığı hafta sonu resmileşecek olan Paolo Truzzu adlı başka bir atı hedefliyor.

Dün Transatlantico Montecitorio'da “Solinas mı? Bizim için en iyi aday Truzzu” sözü kısa kesildi. Sardunyalı milletvekili ve Odanın Ulaştırma komisyonu başkanı Salvatore Deidda şunları duyurdu: ''Cumartesi günü Quartu Sant'ta bir konferans düzenlenecek. 'Truzzu'nun vali adaylığının sunulacağı ve müttefikleri Fi ve Lega'nın da davet edileceği Fdi'li Elena''.

''Verilere göre İtalya'da en çok sevilen Lig yöneticileri, Lig belediye başkanları gibi benim için bir katma değer. Sardunya limanları ve havaalanları hakkında konuşmak için Solinas'la buluştum. Bir buçuk yıl önce İtalyanlar, İtalya'yı yönetmek için birleşik merkez sağı seçtiler ve bunu takdir edip destekliyorlar. Benim için merkez sağın birliği her zaman en önemli değerdir. Bana göre eğer bir belediye başkanı ve bir vali ilk döneminde iyi çalışmışsa, onları yeniden aday göstermek doğru ve doğaldır. Yani tek başıma seçmiyorum, hep birlikte seçiyoruz. Herkesin iyi çalıştığı göz önüne alındığında, en basit şey, şu anda oy kullanacakları tüm Bölgelerdeki görevdeki yöneticileri yeniden aday göstermek olacaktır. Birisi Tizio veya Caio'yu aday göstermek istemediğini söylerse, neden ve nerede hata yaptığını bana açıklaması gerekir”, Matteo Salvini'nin dün gece Bruno Vespa'nın 'Five dakika' programında söylediği sözler. “Ben tazminatla ilgilenmiyorum…” daha sonra Solinas'ın başvuru yapmaması durumunda Vespa'nın B planı başvurusuna değindi.

Bu nedenle şu anda Sardunya, Lega ve Fdi arasında iki kişilik bir oyun haline gelmiş gibi görünüyor. Fi'nin ulusal sekreteri Antonio Tajani iyimser olduğunu ifade ediyor: ''Bölgesel seçim adaylıkları konusunda her zaman olduğu gibi bir çözüm bulacağız. 1994'ten beri bir aradayız, hiçbir sorun yok'' dedi.

Lega, valiler için üçüncü dönem yasa teklifini sunuyor: metin

Bu arada Birlik, bölge valilerinin üçüncü dönem için aday olmalarına izin verecek bir yasanın onaylanmasını istiyor. Tasarı, faturasını Montecitorio'ya yatıran Venedik Birliği'nin yardımcısı ve sekreteri Alberto Stefani tarafından imzalandı. Metinde bölgelerin başkanlığı için olası görev süresinin ikiden üçe çıkarılması öngörülüyor.

“Bu yasa tasarısının 1. maddesi – Kuzey Birliği üyesi, iki maddenin girişinde açıklıyor – Bölgesel Konsey Başkanının genel ve doğrudan oyuyla seçim için ardışık dönem sınırının ikiden üçe uzatılmasını öneriyor. Valilerin yürüttüğü çalışmaları geliştirmek ve vatandaşlara, ülkemizi farklı kılan demokratik sisteme uygun olarak kimin tarafından temsil edileceğini özgürce seçme olanağı sağlamak amacıyla bu yasayı yürürlüğe koyduk.” “2.madde, bu kanun hükümlerinin, bölgesel uygulama kanunlarının yürürlüğe girdiği tarihten sonra yapılan seçimleri takip eden yetkiler açısından geçerli olacağını belirtmektedir. Teklif edilen kanun, düzenleyici nitelikte olup, yeni veya daha büyük yükler getirmemektedir. kamu maliyesi üzerine”, hâlâ rapor ediliyor.

İşte aşağıdakiler Matteo Salvini'nin partisinin yasa koyucunun müdahalesini talep ettiği iki madde. Sanat. 1 (Kanun 2. maddesinde değişiklik: 2 Temmuz 2004, sayı: 165) 1. Kanun 2. maddesi 1. fıkrası f bendi, 2 Temmuz 2004, n. 165 “ikinci görev” kelimeleri şu şekilde değiştirilmiştir: “üçüncü görev”. Sanat. 2 (Koordinasyon hükmü) 1 Bu Kanun hükümleri, bölgesel uygulama kanunlarının yürürlüğe girdiği tarihten sonra yapılan seçimleri takip eden vekâletnamelere ilişkin olarak uygulanır.

Ayrıca okuyun