MEB, yalnızca A101 değil BİM ve Migros’la da protokol imzalamış

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Mesleki eğitime yönelik imzaladığı protokoller niçiniyle “çocuk işçiliği” eleştirisiyle karşı karşıya kalan Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yalnızca A101 değil, BİM ve Migros’la da protokol imzaladığı ortaya çıktı. Yansıların akabinde A101’in yanı sıra BİM ve Migros ile imzalanan protokollerin de iptal edildiği öğrenildi. Eğitim İş Genel Lideri Kadem Özbay, “Değişen hiç bir şey yok. Emek sömürüsüne sürülen çocukların gideceği yerlerin yalnızca ismi değişecek” dedi.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar imzalı habere nazaran, Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafınca ilgili ünitelere gönderilen yazıda, 6 Ekim’de A101’in yanı sıra tıpkı tarihte BİM, 13 Ekim’de ise Migros ile protokol imzalandığı vurgulandı. Kelam konusu protokollerin genel müdürlük tarafınca tek taraflı olarak feshedildiği aktarıldı.

Eğitim-İş Genel Lideri Kadem Özbay, “MEB’in, rezaleti ifşa edince protokolleri iptal etmesi kulağa başta olumlu bir gelişme üzere gelse de değişen hiç bir şey yok. Okulda olması gerektiği biçimde haftanın dört günü iş ömrüne, emek sömürüsüne sürülen çocukların gideceği yerlerin yalnızca ismi değişecek, vaktinde okuyamamış olmasını biraz olsun telafi etmek için MESEM’e kayıt olacak yetişkinlerin umutlarının ziyan edilmesine devam edilecek” dedi.