LUNA ve UST Çöküşü Bu Aileleri Yok Etti: İntihar Ettiler!

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Terra (LUNA)’nın çöküşü, dünyadaki biroldukça yatırımcı için fecî sonuçları oldu. Terra ekosisteminin stablecoin’i UST, Ukraynalı bir aileyi sefalete itti. Tayvanlı bir kişi ise, coin’deki bedel kaybının akabinde intihar etti.

Ukraynalı aile, LUNA sebebiyle büyük kayıp yaşadı

Kripto para üniteleri ve stablecoin’ler, finansal çalkantılar ve olumsuz olaylar (Rusya’nın Ukrayna’yı işgali gibi) devirlerinde bir yatırım aracı olarak kullanılabilir. Her durumda, bu varlık sınıfına bir ölçü servet tahsis etmek, savaşın harap ettiği bir bölgede satın almak üzere daha âlâ bir atılım üzere görünüyor. Bu var iseyıma dayanarak, şu anda Ukrayna, Kiev’de yaşayan Yuri Popovich, tüm aile birikimini (yaklaşık 10.000 dolar) UST’ye yatırdı. Birinci bakışta, UST, ABD dolarına 1:1 sabitlendiği söylendiği için, birçok volatil kripto para ünitesinden daha az riskli bir stablecoin üzere görünüyordu.

tıpkı vakitte, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, ayın başında UST sabit kıymetini kaybetti ve şu anda yalnızca 0,02 dolarda geziniyor. Popovich, projenin başarısız olması niçiniyle yatırımının şu anda sırf 500 dolara indiğini deklare etti. Vahim hasar, aile bireylerinin sıhhatinin önemli biçimde kötüleşmesine niye oldu. Popovich, Ukrayna’daki mevcut ömür şartlarının son derece sert olduğunu söylemiş oldu. “Uykumu kaybettim, 4 kilo verdim. Sık sık baş ağrılarım ve tasalarım var. Eşim hala bu kaybın farkında değil. Ona nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum,” tabirlerini kullandı ve ekledi:

Bu bizim için fazlaca fazla para ve mevcut durumda yaşamak için son derece kıymetli. Sıhhatim, karım ve alakamız için endişeleniyorum. Bunun nasıl biteceğini bile bilmiyorum.

Türkiye ve Tayvan’dan iki kişi intihar etti

29 yaşındaki bir birey 24 Mayıs sabahı Taichung Kentindeki bir binadan atladı. Haberi aldıktan daha sonra, polis birinci doğrulamayı yaptı ve yatırım yaptıktan karşılaştığı kaybın intiharın niçini olduğuna inandıklarını belirtti. Wu Nan, Taichung’da yalnız yaşıyordu. Nan’ın telefonunu denetim eden yetkililere bakılırsa, yakın vakitte aile ve arkadaşlarına LUNA yatırımındaki başarısızlığından şikayet etmişti.

Ayrıyeten İstanbul’da 23 yaşındaki Eyüp Çobanoğlu, 600.000 liraya sattığı meskeninin parasını kripto paraya yatırmıştı. Son çöküş ile yatırımı neredeyse sıfırladı. Buhrana girerek intihar etti. Esenyurt’ta emlakçılık yapan 23 yaşındaki Çobanoğlu meskenin parası ile kripto para piyasasına giriş yaptı. Lakin parasını neredeyse sıfırlamasının akabinde, silahı ile intihar etti.