Kovid soruşturma komisyonu gerekli mi? Bassetti, Crisanti, Pregliasco ve Gismondo ne diyor?

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Oda'nın Kovid'e ilişkin bir soruşturma komisyonu kurulmasını onaylaması virologları ikiye böldü. İtalya'yı da derinden etkileyen salgının ardından uzmanlar, dün Meclis'te yaşanan olaylı günün ardından kavga ve suçlamaların ardından yapılan oylamayla ikiye bölündü. Criisanti'den Bassetti'ye, Pregliasco'dan Gismondo'ya karşı olduğunu söyleyenler, tedbirli olma çağrısında bulunanlar, salgın döneminde alınan kararların açıklığa kavuşturulması gerektiğine inananlar var.

Dün Meclis'te Kovid soruşturma komisyonu kurulması önerisi oylanırken yaşananlar “bir anlık görüntü” Komisyon başarısız olmaya mahkumçünkü bunun teknik değil siyasi bir etkisi var”. Mikrobiyoloji profesörü ve Demokrat Parti senatörü Andrea Crisanti'ye göre, Komisyon'un onayından önce yaşanan arbede, kendisinin daha önce ifade ettiği bir korkunun “bir kez daha doğrulanmasıdır”.

Adnkronos Selamı'na işaret ederek, “Covid komisyonunun gerekli olduğuna gerçekten inanıyorum ve birçok Avrupa devleti de bunu yaptı. Bunların arasında bilgi akışını, teknik-bilimsel bilgi ve birikimi anlamak amacıyla Birleşik Krallık da var. Hataları tespit etmek ve iyileştirmek amacıyla kullanılan lojistik. Çünkü her tarafta mutlaka hatalar vardı”.

Ancak bu şekilde şöyle düşünüyor: “Komisyonumuz amacına ulaşamayacaktır. Bu arada, İtalya'da sağlık hizmetleri tamamen Bölgelere devredildiği için” bir komisyonun faaliyet alanını Bölgelerle sınırlamanın ne anlamı var? yürütmenin kararları?”, evet diye soruyor Demokrat Parti senatörü. Bu bir ilk nokta. Ardından Crisanti şunu ekliyor: “Eğer bir komisyon önyargılarla ve bir kulüp gibi muhalefete saldırmak için kullanılırsa, ilk kurbanın gerçek olacağı açıktır, buna hiç şüphe yok”.

Bassetti: “Komisyon, siyasi kararları bilim alanına tecavüz etmeden değerlendiriyor”

Matteo Bassetti'ye göre Komisyon bilim ve tıp alanlarına müdahale etmemelidir. “İtalya'da Kovid-19 salgınının yönetimine ilişkin bir soruşturma komisyonu kurulmasının her zaman olumlu olduğunu düşünmüşümdür, çünkü” geriye dönüp ne yapıldığına bakmamızı, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmemizi sağlarözellikle satın almalar, maskeler, vantilatörler ve tecrit, okulların kapatılması, sokağa çıkma yasağı gibi bir dizi diğer siyasi karar açısından bakıldığında: bir şekilde değerlendirme politikasının olması doğru olan siyasi kararlar”, diyor müdür Cenova'daki San Martino polikliniğinin Bulaşıcı Hastalıklar Kliniği'nden şunları söyledi: “Tamamen bilimsel yönler söz konusu olduğunda, her şeyden önce aşılamadan, tedavilerden ve tedavi protokollerinden bahsediyorum. Komisyonun, Tıp ve bilim alanı – Bassetti'nin altını çiziyor – ki bu açıkça yalnızca tıp ve bilim olabilir. Siyasetin, yapılanların ve alınan kararların siyasi açıdan analizini yaptığı fikrine katılıyorum ve iyi davranılıp davranılmadığının bilinmesini geleceğe faydalı olabileceği için de doğru buluyorum. ya da kötü, ama daha az katılıyorum – diyor – bunun yerine Komisyon örneğin aşıların işe yarayıp yaramadığını görmeye giderse. Bu konuda topu tıbba ve bilime bırakmanın ve bunun yerine siyasetin geri adım atmasının daha iyi olduğuna inanıyorum.”

Pregliasco: “Bir komisyona evet ama teknik bir komisyon ve Bölgelerin çalışmalarını da kapsayacak şekilde genişletildi

“Covid-19 acil durumu sırasında yapılanları gözden geçirebilecek komisyonları memnuniyetle karşılıyoruz, ancak” geleceğe yönelik proaktif bir bakış açısıyla. Hataları aramaktan çok, daha ziyade seçimleri belirleyip inceleyerek belki geriye dönüp baktığımızda, en etkili ve verimli olduğu kanıtlanmadı.” A'Teknisyenlere, “konunun üçüncü taraf uzmanlarına” emanet edilmesi gereken ve “sağlık teşkilatının ve yönetiminin her kademesine genişletilmesi gereken analizler”“Bölgeler de dahil olmak üzere, Milano Devlet Üniversitesi'nden virolog Fabrizio Pregliasco, Adnkronos Salute'a açıklıyor.

“Kesinlikle – altını çiziyor – Ulusal Sağlık Hizmetinin tepki kapasitesini analiz etmek istiyorsak, komisyonun faaliyeti” anayasal tanım gereği Bölgelerin sağlık sektöründe önemli bir rolü var. Hatta bölgesel düzeyde bile enfeksiyon kontrol girişimlerinde belirli bir çeşitlilik ve koordinasyon eksikliği gördük. Ayrıca Pregliasco, komisyonun esasen şu kişilerden oluşması gerektiğinin de kesin olduğunu ekliyor: uzmanlar: epidemiyologlar, virologlar, sağlık yöneticileri. Kesinlikle suçluları veya başka herhangi bir şeyi bulmaktan çok – tekrarlıyor – ancak tam olarak “gelecekteki herhangi bir acil duruma hazırlık ve tepkiyi” geliştirmek ve dolayısıyla “yeni pandemi planının ne yapacağını optimize etmek” amacıyla. olmak”. Virologun belirttiği gibi, “taslağın, pandemik acil durum sırasında uygulanan solunum yolu enfeksiyonlarının kontrolüne yönelik unsurları ve metodolojileri şaşırtıcı olmayan bir şekilde önerdiği” belirtiliyor.

Gismondo: “Bu kadar çok önlenebilir hatadan sonra bazı şeyleri açıklığa kavuşturmak gerekiyor”

Maria Rita Gismondo için “Netleştirmek için bir pandemik olaydan sonra ve hepsinden önemlisi bazıları önlenebilir birçok hatadan sonra, bu halka karşı bir görevdir“. “Kimsenin neden itiraz ettiğini anlamıyorum. Eğer vicdanınız rahatsa, bazı şeyleri açıklığa kavuşturmak dürüstlüğünüzü artırmaya hizmet edecektir. Aksi takdirde sorumlulukların farkına varmak doğru olur”, diyor Milano'daki Sacco hastanesinin klinik mikrobiyoloji, viroloji ve biyoacil durum teşhis laboratuvarı müdürü Adnkronos Selam'a.

Minelli: “Meşru ama siyasi hesaplaşma yok”

İmmünolog Mauro Minelli de aynı çizgide. “Covid ve çevresini araştırmak üzere bir komisyonun kurulacağı ve acil durumu yönetme yöntemleriyle ilgili haberler bizim için sürpriz olmadı, daha doğrusu hayal edebileceğimizi söyleyebiliriz. Konuyla ilgili görüşümüzü belirtmiştik. yeni sağlık acil durumlarına karşı daha tepkisel olabilmek için neyin işe yaramadığını vurgulama ihtiyacını öne sürerek bunu hiç şüphelenmeyen zamanlarda gerçekleştirdik. Ancak asıl mesele tam olarak şu: bu yalnızca bir sağlık acil durumuydu, hatta sosyal, ekonomik ve dolayısıyla politik bir acil durumdu. biri mi? ben kesinlikle cesur ama meşru, düşündürücü“, Adnkronos'a Selam veriyor.

“Dolayısıyla neyin işe yarayıp neyin yaramadığını kapsamlı bir şekilde araştırma fikri meşru olmaktan da öte bir fikirdir – Minelli'ye göre – aslında bu demokratik bir tartışmanın dinamiklerine aittir ve pandemi nedeniyle krize giren uygarlığımızın durumunu tanımlar. Bunun sadece siyasi çekişmelerin veya daha da kötüsü parti karşıtları arasındaki hesaplaşmaların alanı haline gelmediğini belirtiyor. Suçu birisine atfetmek çok kolay olurdu. İşlev bozuklukları, kötü hizmet ve hatalar oldu, ancak küresel ölçekte Sadece İtalya'da değil, aynı zamanda sorunu uluslararası ölçekte de ele alma isteği var mı?” Minelli, “Covid sadece hayatlarımızla sınırlı bir sorun değil, dışarıdan kaynaklandığımız ve Devletimizin sınırlarının ve yetkilerinin çok ötesinde ortak hasara neden olan bir olaydı. Bir doktor olarak kesinlikle gerçeği arardım ama” dedi. gerçek her zaman biraz daha büyüktür.”

Ayrıca okuyun