Kıbrıslı gazeteci Levent’e ‘Erdoğan’a hakaret’ten mahpus cezası

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) yayınlanan muhalif çizgideki Avrupa’nın Genel Yayın Direktörü Şener Levent‘e, Türkiye’de “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla açılan davada bir yıl mahpus cezası verildi.

Gazete Duvar’ın haberine nazaran, Kıbrıslı aydın ve gazeteci, bununla birlikte ‘Avrupa’nın Genel Yayın Direktörü olan Levent, gelişmeyi toplumsal medya hesabından duyurdu.

“Ankara’da bana açılan ceza davası sonuçlandı ve bu sabah mahkemenin sonucunı bana bildiri ettiler. Ankara Asliye Ceza Mahkemesi T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a hakaret suçlamasıyla beni 1 yıl mahpusa mahkûm etti” açıklamasında bulunan Levent davanın odağında geçtiğimiz senelerda gazetede yayınlanan bir karikatür/kolajın bulunduğunu belirtti. Kelam konusu yayın Ankara’nın yansısını çekmişti.

Eski ismiyle ‘Afrika’, şimdiki ismi ‘Avrupa’nın yayını için “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla Lefkoşa’da da dava açılmış lakin bu davada bir sonuç çıkmamıştı.

“sonucu tanımıyorum”

“Biz birebir davadan bizim mahkememizde yargılandık ve beraat ettik, fakat bizim mahkememizin sonucunı tanımadıkları için tıpkı davayı bir de onlar açtılar Ankara’da. Ve gıyabımda yargılayıp karar verdiler” diyen Levent, Ankara’da hakkında alınan sonucu tanımadığını deklare etti.

Levent’e bakılırsa yeni gelişme Ankara’nın Kıbrıslı Türkler üstündeki baskıyı ağırlaştırdığına işaret ediyor.

‘Avrupa’ gazetesi bugünkü birinci sayfasında, başka Kıbrıs Türk gazetelerinden farklı olarak Seyahat Davası kararlarını manşete taşımış ve Türkiye’de birfazlaca siyasetçinin tutuklu olduğu hatırlatmasında bulunmuştu.

2018 başlarında ‘Avrupa’ Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca eleştirilmiş ve daha sonrasında milliyetçi kümelerin hücumlarına uğramıştı.