Kanada Kazı işçileri Winnipeg’de sendikalaşmak için oy kullandı.

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Lüks giyim üreticisi Canada Goose’un Winnipeg, Manitoba’daki üç fabrikasındaki işçiler, sendikanın Çarşamba günü açıkladığı sonuçlara göre, ezici bir çoğunlukla sendikalaşma yönünde oy kullandı.

Dev Hizmet Çalışanları Uluslararası Birliği’ne bağlı Workers United, seçim sonucunda yaklaşık 1.200 ek işçiyi temsil edeceğini söyledi.

Daniel Craig ve Kate Upton gibi ünlüler tarafından giyilen ve maliyeti 1000 dolardan fazla olabilen parkalar yapan Canada Goose, Toronto’dakiler de dahil olmak üzere başka tesislerde sendika işçileri bulunduruyor ve yüksek çevre ve çalışma standartlarına bağlılığını sık sık dile getiriyor. Ancak Winnipeg’deki işçileri sendikalaştırma çabalarına uzun süredir direndiği görülüyordu.

Ancak bu tutum son haftalarda değişti ve şirket seçim sırasında tarafsız kaldı. Sendika, oy verenlerin yüzde 86’sının sendikalaşmayı desteklediğini söyledi.

Workers United’ın başkan yardımcısı ve uluslararası organizasyon direktörü Richard A. Minter yaptığı açıklamada, “Bu muhteşem zafer için Canada Goose işçilerini tebrik etmek istiyorum” dedi. “Ben de şirketi selamlamak istiyorum. Hiçbir işveren sendika istemez, ancak Canada Goose yönetimi tarafsız kaldı ve işçilere demokratik oy kullanma hakkını verdi. ”

Oylamaya tepki gösteren şirket, “Amacımız her zaman çalışanlarımızı kendi temsillerini belirleme haklarına saygı duyarak desteklemek olmuştur. Winnipeg’deki üretim tesislerimizdeki çalışanlarımızın sendika temsilcisi olarak Workers United’a hoş geldiniz. ”

Canada Goose, 1950’lerde farklı bir adla kuruldu. Kurucusunun torunu Dani Reiss’in 2001 yılında CEO olarak devralmasından sonra profilini yükseltmeye ve uluslararası satışları vurgulamaya başladı. Bay Reiss, parka üretimini Kanada’da sürdürmeyi taahhüt etti.

Özel sermaye şirketi Bain Capital, 2013 yılında şirketin çoğunluk hissesini satın aldı ve birkaç yıl sonra halka arz etti.

Sendika oylaması, bu yıl Canada Goose’un kendilerini sendika destekçisi olarak tanımlayan iki işçiyi disipline soktuğu yönündeki suçlamaların ardından geldi. Şirketin iş gücünün çoğunlukla göçmenlerden oluştuğu Canada Goose’un Winnipeg tesislerinde çalışan birkaç işçi de düşük ücretlerden ve yöneticilerin taciz edici davranışlarından şikayet etti.

Şirket, misilleme ve suistimal suçlamalarını reddetti ve Winnipeg’deki çalışanlarının yarısından fazlasının yerel asgari ücret olan yaklaşık 12 Kanada dolarının (yaklaşık 9,35 $) üzerinde ücret aldığını söyledi.

Workers United ayrıca, üçü gelecek hafta oylamaların yapılacağı posta yoluyla yapılan bir sendika seçiminin ortasında olan Buffalo bölgesindeki birkaç Starbucks mağazasında işçileri örgütlemeye çalışıyor.

Kanada’da işçilerin yaklaşık yüzde 30’u sendikalıyken, bu oran Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık yüzde 11’dir.