Fehmi Koru: AK Parti’den kıymetli bir isim “Abdullah Gül aday olabilir” diye karalar bağlamış

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Fehmi Koru*

kimi vakit yazımı yazarken aklıma gelmeyen -gelse kaygımı daha düzgün anlatmama yarayacak- bir kanıyı yahut bir tabiri, yazımın mürekkebi kurumadan hatırladığım oluyor.

Okurken karşıma çıktığı da oluyor o niyet, tabiri bir oburunun ağzından işittiğimde de…

Dün o denli bir gündü.

İktidar partisinde yer alan siyasetçilerin kendilerini de etkilediği kesinlikle yanlışlıkları gördükleri, hatta o yanlışlıklara gönülsüz katkıda bulundukları gerçeğinden hareketle, buna ses çıkarmalarını beklediğimi, siyasi tarihimizden örneklerle anlatmaya çalışmıştım.

Birinci Meclis’ten başlayarak her devirde iktidarların yanlışlarını iktidar partilerinden birileri eleştirebilmiştir siyasi tarihimizde…

O yazıya ilham kaynağı teşkil edenlerden, yazıda kendisinden ismini vermeden kelam ettiğim değerli bir AK Partili, anlatmaya çalıştığım hususun daha düzgün anlaşılmasına yol açabilecek bir tabiri, yeni bir açıklamasıyla bana armağan ediverdi.

“İçine sindirmek” deyimini…

Gerçekten demek istediğim tam da buydu: “Nasıl oluyor da en yakından müşahede ettikleri biçimde olan biteni içlerine sindirebiliyorlar” demek istemiştim.

Reklam

AK Parti’nin değerli ismi bu tabiri kullandı lakin hayli farklı biri için kullandı.

Muhalefet seçimde kendilerinin adayının karşısına Abdullah Gül’ü çıkarmayı düşünüyormuş… AK Partili siyasetçi, vaktiyle Gül’ün cumhurbaşkanı olmasının engellenmek istenmesini, başörtüsü yüzünden eşine reva görülen muameleleri hatırlatarak, AK Parti adayının karşısına çıkmayı nasıl içine sindirebileceğini merak ediyormuş…

Boşuna bir endişe…

nazaranbildiğim kadarıyla Abdullah Gül ismini cumhurbaşkanı adaylığı için söylem eden bir tek ben varım. İktidarın yandan çarklı teknesi durumundaki gazetenin kaptanı da olan muharrir bu durumu birkaç kere yüzüme de vurdu.

Doğru kelama ne denir?

Ancak ben görüşümü “Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül olsun” katılığında yazıp söylemiş değilim. Dediğim şu: “Kazanmak istiyorsa, muhalefet cephesi, ‘Abdullah Gül gibi’ bir adayla seçime girmek zorunda.”

Görüşümün temelinde, şu ana kadar gördüğüm çabucak her kamuoyu yoklamasından edindiğim bir aritmetik hesap yatıyor: İktidar ve muhalefetin güçleri neredeyse birbirine eşit. Muhalefetin öne geçebilmesi ve adayını seçtirebilmesi için, adayının, ‘Millet İttifakı’ içerisinde yer alan partilerin seçmenleri yanında, şimdilerde ‘kararsız’ olduğunu söyleyen yüzde 20 oranındaki kitleden ve özellikle AK Parti tabanından da oy alabilecek biri olması gerekiyor.

Benim gözümde bu profile oturan bir kişilik Abdullah Gül…

[Onun üzere biri aday gösterilirse Millet İttifakı tabanından itiraz edecekler, oy vermeyecekler çıkabilir; lakin aslına bakarsan seçim ‘yüzde 50+1’ ile kazanılıyor. Birileri oy vermez, oburu olunca vermeyecek birileri de verir.]

Partideki pozisyonu sebebiyle değerli AK Partili de o denli bir çıkışı, sanıyorum, tıpkı hesapla, yani “Adayımız karşısına muhalefet kimi çıkartırsa zorlanır ve seçimi kaybederiz?” diye düşünerek yapmış olmalı.

CHP genel lideri sıfatı bulunan bir adayı göze alabiliyorlar; ne göze alması, aday olarak karşılarında Kemal Kılıçdaroğlu’nu görmek istediklerini fazlaca aşikâr ediyorlar.

İstemedikleri, aslına bakarsanız aşınan AK Parti oylarını biraz daha aşındırabilecek birinin adayları karşısına aday olarak çıkartılması…

Boşuna kaygı ediyorlar halbuki…

Merak etmesinler, muhalefet kendileri kadar bile aritmetikten anlamıyor, muhalefet aritmetik özürlüsü; onlar benimle tıpkı anketlere bakıp aday kim olursa olsun yüzde yüz kazanacağına eminler.

İçe sindirme konusuna gelince…

Neredeyse bütün kamuoyu yoklamalarında, AK Parti’nin bundan evvelki seçimde aldığı oyunu koruyamadığı, hatta ‘çelik çekirdek’ gözüyle bakılan her halükarda oyunu AK Parti’ye vereceği düşünülen kitlede de önemli çözülmeler yaşandığı görülüyor.

Uzun yıllarını halkın nabzını tutmaya vermiş uzmanlara nazaran, ‘çelik çekirdek’ %20’ye kadar inmiş durumda.

Üç yıl üzere siyaseten kısa sayılabilecek mühlet içerisinde iktidardaki partinin oyları yarıya niye düşmüş olabilir?

Ekonominin durumu önemli bir etken, tamam, lakin tek etken o mu?

Koyu AK Parti seçmeniyken artık diğer partilere oy vermeyi düşünen yahut ‘kararsız’ olduğunu beyan eden seçmen kitlesi bir şeyleri içlerine sindiremiyor olabilirler mi?

AK Parti’nin idare kademesinin gözlerini ve kulaklarını tıkadığı, prestij ettikleri medyanın da görmezden geldiği için oy veren kitlelerinin de görmediğini ve işitmediğini sandıkları bir grup aksilikler örneğin?

En son örneği, iki cumhurbaşkanı danışmanını istifaya mecbur eden tipten aksilikler?

Yolun başında iktidara gelindiğinde ‘3 Y’ ortadan kaldırılacağı kelamı verilmişti; o ‘Y’lerin herbiri şimdilerde ne durumda?

Şu ‘3 Y’: Yoksulluk.. Yolsuzluk.. Yasaklar…

[Bu soruyu sordum, fakat yanıt verebilecek konumdakilerden galiba hiç biri yolun başında yoktu. Daha doğrusu, AK Parti kurulurken, “3 Y’yi ortadan kaldıracağız” kelamını verenler, hiç değilse büyük kısmı, şu sırada AK Parti içerisinde bulunmuyorlar.]

Abdullah Gül, daha evvel üstlendiği bakılırsavlere ek olarak, 11. Cumhurbaşkanı kimliğiyle de, ülkeye hizmet etti. AK Parti de övünebilir o hizmet dönemleriyle…

AK Parti ismine birinci hükümetin bakanlarını başbakan olarak Abdullah Gül belirledi. Birinci hükümet programını o yazdı. Kendisinin cumhurbaşkanlığı periyoduna kadar, AK Parti, onun en başta çizdiği yolu izlemiş, ülke Gül’ün seçtiği takımlar eliyle yönetilmişti. Cumhurbaşkanlığında da seçilmesini engellemek için ellerinden geleni yapanları mahçup eden bir icraat sergiledi Abdullah Gül.

Ben bir daha birebir görüşteyim: Seçim daha sonrasında Türkiye bir geçiş devri yaşayacak; o periyotta bir daha geçilecek parlamenter sistemin alt yapısı huzurlu bir halde kurulmak isteniyorsa, bir daha sonraki cumhurbaşkanının ‘Abdullah Gül gibi’ biri olması gerekiyor…

İçine sindiremeyenler, itiraz edenler kesinlikle çıkacaktır, ancak ne yapayım, benim gözümde gerçek bu.

*Bu yazı fehmikoru.com adresinden motamot alınmıştır.