Eşi uyuşturucu davasında rüşvetten mahpus cezası alan AKP’li vekil: Adaletsizlik olduğu açık

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Emekli savcı eşinin ‘rüşvete aracılık etmek’ten 2.5 yıla mahkum edilmesine iyepki gösteren AKP’li vekil Emine Zeybek, “Bu kararda adaletsizlik olduğu açık” dedi.

AKP Kocaeli Milletvekili Emine Zeybek’in eski savcı eşi Faruk Sarıoğlu, 2019’da Erzurum Aşkale’de yakalanan 1 ton 535 kilo eroin kaçakçılığı davasında ‘rüşvete aracılık ettiği’ teziyle Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nce 2.5 yıl mahpusa mahkum edildi.

sonucu Sözcü’ye kıymetlendiren Emine Zeybek, 30 yıl avukatlık yaptığını hatırlatarak, “Boşuna 30 yıl bu mesleği yapmışım. Diplomamı yakasım geliyor. Arka niyet arıyorum, burada bir adaletsizlik olduğu açık” dedi.

“Bu karardan daha sonra siyaseten bir yol ayrımına mı geldiniz” sorusunu yanıtlayan Zeybek, “Bu sonucu verecek olan Sayın Cumhurbaşkanımız” karşılığını verdi. Zeybek, “Biz bu mahkeme sonucu hakikat bulmuyoruz, sonuna kadar gideceğiz” dedi ve şöyleki devam etti:

“Gerekçeli karar belirtildiktan daha sonra Ceza Genel Konseyi’ne itiraz edilecek. Bize bakılırsa hiç bir kanıt, doküman, kayıt yok. Ortada bir rüşvet yok, para yok. Yalnızca karşı tarafın (savcı) ‘Bana teklif etti’ diye beyanı var. Bu beyanı ispatlayacak hiç bir kanıt yok. Eşim de savcılık yaptı, o tarihte de savcı. ‘Ben bu biçimde bir şey söylemedim’ diyor. Hukukta genel kural var; argüman sahibi savını ispatlaması lazım. Allah kimsenin başına vermesin. Mal varlıklarımızı da araştırsınlar. Rüşvet var ise malının mülkünün olması lazım.”