“Eğer Conte PDL ise ona oy vermeye hazırız”

Urfalı

Global Mod
Global Mod
“Conte, çıkar çatışmasına ilişkin bir yasa önermek istediğini söylediği için, ben de bu yasaya oy vermeye hazırım. 5 Yıldızlı teklif iyi yazılmışsa olumlu oy vereceğim ve karşılığında Conte'nin neden Rus askerlerini salgına sokmasına izin verdiğini sormuyorum. Sonra da politikadan konuşuruz.” Porta'da bu akşam 5 Minutes'a konuk olan Porta Matteo Renzi de var.

Italia Viva'nın lideri hükümetle ilgili olarak şunları söylüyor: “Meloni'nin durumu iyi olmadığı için biraz üzgünüm, ona oy vermedim ama İtalya iyi durumdaysa bu herkes için iyi olur.” Delmastro vakasına atıfta bulunarak “Sonuçları göremiyoruz. Sunulamayan bir ekibimiz var”. Renzi, “Meloni'den daha fazlasını bekliyordum” diye ekliyor.

“Meloni'nin yerinde olsaydım, diye devam ediyor, eğer Macron, Scholz ve Sanchez, Mario Draghi'yi Avrupa Konseyi'nin başına getirseydi kendimi bu işin içine atardım. Ben Meloni'nin Draghi'ye sahte kartlar göstermek zorunda kalacağına inanıyorum”.

Sonra Avrupalılar. “Ama Franceschini'yle ne sorun var… Avrupa seçimlerinde kendimi tanıtıyorum ve İtalyanlardan adımı koymalarını istiyorum. Çoğunun beni artık eskisi kadar sevmediğini biliyorum ama bana saygı duyduğunu düşünen yüzde 15-20'lik bir kesim var. Italia Viva'nın lideri, Avrupa'ya verilecek oyların beceriksiz insanlar değil, yetenekli insanlar olduğunu söylüyor.

Demokrat Parti'ye gelince, “Çok bölünmüş olduğuna inanıyorum ve Schlein'in hatalı olduğuna inanıyorum çünkü Meloni, yıl sonunda düzenlediği basın toplantısında kendisiyle bir TV tartışması yapmaya hazır olduğunu söylediğinde ona ceza teklif etti. Eğer Schlein'de olsaydım iki cevabım olurdu: Aday olup olmayacağım. Bunun yerine Schlein çok kararsız ve her şey Demokrat Parti'de oluyor.”

Meloni'nin sözlerinin ardından “Adaylığıyla ilgili güncel tartışma açıldı. Schlein ortada kalmamalı. Benim önerim şu: öyle ya da böyle bir şey söyleyin”. Daha sonra Renzi'yi gözlemliyor: “Eğer seçimlere doğru bir hızlanma olursa Schlein'in ne yapacağını göreceğiz. Bunun yerine bir değişiklik olursa merkez solda yeni bir şeyler doğabilir”.

Ayrıca okuyun