DEVA Partisi Genel Lideri Babacan: Mart 2023’te bir baskın seçim olma ihtimali var

taklaci09

Global Mod
Global Mod
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan,Mart 2023’te bir baskın seçim olma ihtimali var. Teşkilatlarımız buna şimdiden hazır” dedi.

Sözcü gazetesini ziyaret eden Babacan burada, “Sayın Erdoğan’ın ‘Zamanı geldiğinde ben de bırakacağım’ kelamlarını samimiyetle dediğine inandınız mı? Önümüzdeki seçimde sandıkta yenilse bile bırakmayacağına ait kaygılar var. Kenara çekilmemek için akla gelmeyecek teknikler deneyebilir mi?” sorumuza şu karşılığı verdi: “AKP’de ‘3 dönem’ kuralının işlediği sırada tahminen bir süre bunu samimi olarak düşünmüş olabilir. Lakin 2014 yılında Cumhurbaşkanlığına seçildi lakin partinin genel başkanlığını bırakmadı. ‘3 dönem’ kuralı büsbütün yerlebir edildi.” açıklamasını yaptı.

“2017’de çıkıp konuşsam uygun olurmuş”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği ‘helalleşme’ konusunda Ali Babacan, zihnine takılı kalan mevzunun 2017 referandumu olduğunu belirtti ve “O referanduma giderken, 2015’te ‘Ben artık konuşmayacağım zira siyaseti bırakıyorum’ diye karar almıştım. Referandumu soranlara bunun yanlış olduğunu söylemiş oldum. Ancak kamuoyunun önüne çıkıp açıklama yapmadım. ‘Bu iş yanlış. Başkanlık Sistemi dedikleri bu ucube sistem yanlış’ demedim. Çıkıp konuşsam âlâ olurmuş” sözünü kullandı.

Babacan şunları kaydetti:

“Şöyle sandıkları daima birlikte bir patlatalım… Açık orta seçimi alalım, daha sonrasında hiç kimsenin ne söyleyeceği laf ne de yapabileceği bir iş kalır.

İstiklal saldırısı: Erdoğan’a güvenmiyoruz, Soylu’ya inanmıyoruz

Terör saldırısı hâlâ soruşturma basamağında. Birtakım bilgiler sızıyor ya da sızdırılıyor lakin bizim bilmediğimiz de bir epey konu var. Şu anda iktidara karşı en değerli muhalefet bloğu 6’lı Masa. 6’lı Masa kuvvetle mümkün 6 ay daha sonra bu ülkenin başına geçecek. Bu çeşit kıymetli belgelerde 6’lı Masa’nın şimdiden bilgilendirilmesi lazım. Bunu bilmek hakkımız. Devlet kurumlarının başındaki beşerler tarafınca bilgilendirilmemiz lazım, siyasetçiler tarafınca değil. İçişleri Bakanı gelmiş, anlatmış… Zerre kadar ehemmiyeti yok. İnanmayız söylemiş olduklerine. Cumhurbaşkanının dediğine de güvenmeyiz. Birbirini tutmuyor zira.

Altılı Masa’nın adayı

Bizim adayımız çıkacak, siyasi taahhütte bulunacak. Genel liderlerden birisi aday olursa kendi partisinde çoğunluğu olmayacağı için herkes bir ortada durmaya mecbur. O yüzden ben bu masanın ‘merkezçek kuvveti’ var diyorum. Şu anda Erdoğan niçin Devlet Bahçeli’nin yükünü çekiyor ki? Parlamentoda AKP’nin çoğunluğu olmadığı için… Geçiş sürecini epeyce önemsiyoruz. (Meclis çoğunluğunu elde edemezsek) 6 ay, 1 yıl, 2 yıl diye düşündüğümüz süreç tahminen de 5 yıl devam etmek zorunda. Onun için dürüst, kelamında duran bir aday lazım”