Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul Mushafı tanıtım merasiminde konuşuyor

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Mushafı’nı Takdim ve Tanıtım Programı’nda açıklamalarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyleki:

“İstanbul’un çizgi sanatının merkezi olmayı sürdürmesi medeniyetimizin gücünü, tarihimizin devamlılığı, geleceğimizin aydınlığını göstermektedir. Maziden atiye kurduğumuz köprünün en kuvvetli ayaklarından biri olan yazı sanatımızın bugünkü temsilcilerini hürmetle selamlıyorum.

Kur’an-ı Kerim’in birinci buyruğu ‘oku’ ayeti, onu takip eden ikinci hatırlatması da ‘yaz’ telkinidir. Rabbimizin biz kullarına okumayı ve kalemle yazmayı öğretmesinin şüphesiz bir niçini vardır. Her iki buyruk beşere bilmediğini öğretendir. Bizlere varlığın, ilmin ve hikmetin kaynağını işaret eder.

Dünyanın son birkaç asrına Avrupa ve Amerika merkezli Batı medeniyetinin damga vurduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu sürecin şüphesiz kölelikten katliama, sömürüden istismara kadar uzanan boyutları vardır lakin Batı medeniyeti dünyayı asıl sanatıyla, kültürüyle, sinemasıyla, dizisiyle müziğiyle, sporuyla yani çağdaş tabiriyle yumuşak güç ögeleri denilen içerik üretimiyle istila etmiştir.”

Ayrıntılar geliyor…