Çocuklarda Öksürük Astım Belirtisi Olabilir

Hasan

New member
Çocuklarda Öksürük Astım Belirtisi OlabilirÇocuklarda astım rahatsızlığı kış aylarında hızla atağa geçiyor. Özellikle oyun oynadıktan, koştuktan ve spor yaptıktan sonra gelişen, nefes sıkışması, öksürük, hırıltı gibi belirtiler astımın en önemli belirtileri arasında yer alıyor.

Astım belirtileri ve nedenler

Astımlı çocukların akciğerlerinin diğer çocuklara oranla çok daha fazla hassas olduğunu belirten, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay: “Bu nedenle astımlı çocuklar diğer çocuklara göre daha sık hasta olu

Astımı olan çocuklar soğuk havadan, kokudan çok daha fazla etkilenir. Soğuk havanın doğrudan, ağız ve burundan nefes yoluyla girmesi burunda tıkanma ve akciğerde bronşlarda spazm yaparak alerjik nezle belirtileri ve astım atağına neden oluyor” ded

Soğuk havayla doğrudan temasın kesilmesi gerektiğini belirten Akçay, “Soğuk havalarda genelde ev içinde fazla kalınması ve gribal enfeksiyonların fazla olmasından dolayı da astım atakları daha sık gelişiyor. Tüm bu sebeplerden dolayı ebeveynler çocukları için kar soğuğuna karşı önlem almalıdır” ded

Akçay, bu önlemleri şöyle sıraladı:

Soğuk havayla doğrudan temas önlenmelidir. Bunun için ağız ve burnu kapatan kaşkol veya daha iyisi rüzgar maskesi kullanılabilir. Özellikle kayak yapmak isteyen astımlı çocuklar rüzgar maskesi ve kar gözlüğü kullanmalıdı

Böylelikle soğuk havanın ısısı biraz yumuşatılarak, soğuk hava doğrudan akciğere ulaşamayacaktı

Astımlı çocuklarda genelde alerjik nezle ve alerjik göz olduğu için burnun ve gözlerin de soğuktan korunması önemlidir”.Astım tedavisinde sebep olan alerjenden korunma, ilaç tedavisi ve bazı durumlarda aşı tedavisi yani immunoterapi yapılıyor. İmmunoterapi yöntemlerinde dil altı damla ve cilt altı enjeksiyon olarak iki ayrı şekil uygulanıyor

Tedavi başarısındaki en önemli unsurlar, tedavi seçiminin hastaya göre belirlenmesi ve ilaçların doğru teknikle ve düzenli bir şekilde aksatmadan kullanılması gerekiyo

Akçay, astımda görülen öksürüğün diğerlerinden farkını ise şöyle sıraladı

Öksürük özellikle uyuduktan 1-2 saat sonra veya sabaha doğru olu

Öksürük veya hırıltı nedeniyle gece uyanma olu

Oyun oynadıktan veya egzersiz yaptıktan sonra öksürük artar, çok fazla gülmek ve çok fazla ağlamak öksürüğü şiddetlendiri

Öksürük inatçı olup balgam zor çözülü

Eğer çocuğunuzda bu tip sorunlar var ise geciktirmeden uzman bir doktora başvurunuz.r.r.r.r.:”r.. r.r. “i.i.r.i: