Çocuklara Nasıl Davranmalı

Hasan

New member
Çocuk yetiştirmenin püf noktalarını sizlerle paylaştık. Unutmayın ki çocuğunuzun geleceği sizin onu yetiştirmenize bağlı.

Ses tonunuza dikkat edin: Yüksek sesle konuşmak dahada agrasif yapar ve bilinç altını olumsuz etkiler.

Fiziksel ceza vermeyin: Sinirlerinizi kontrol etmeyi iyi bilin. Çocuğunuza ses yükseltmek, vurmak doğru bir yöntem değildir. Çocuğunuzun bağırmasını istemiyorsanız, öncelikle siz sakin davranmalısınız.

Örnek olun: Çocuğunuza düzgün davranın ki çocuğunuz sizi örnek alsın. Unutmayınki çocuklar büyükleri taklit ederek büyüyor.

Ödüllendirin: Önceden şart koyun. Örneğin bugün beni dinlersen, yemeğini yersen, sesini yükseltmezsen seni parka götüreceğim. Ama en başında hangi ödülü vereceğinizi söyleyin. Eğer çocuğunuz sözünüzü tuttuysa ödülünü kısa sürede yerine getirin.Sözlerinizlede çocuğunuzu ödüllendirin mesela, aferin sana sözünü tuttun. Ben biliyordum zaten sen verdiğin sözü tutarsın. Ben sana zaten inanıyordum aferin sana. Seninle grur duyuyorum.

Sabırlı olun ve anlatın: Her şeyi sınırlandırmak doğru değildir. Neyi ne için yasak ettiğinizi sabırla anlatın. Zararlarını açıklayın.

Sosyal normları anlatın: Toplumda nasıl davranması gerektiğini, büyüklere, yaşlılara, kadınlara, çocuklara, saygılı olması gerektiğini, hangi davranışların olumlu, hangilerinin olumsuz olduğunu her fırsatta anlatın. Herkese bağıran, agrasif davranan kişilerin insanlar tarafından sevilmediğini, arkadaşlarını kaybedebileceğini söyleyin.

İletişim kurmasına yardım edin: Mümkün olduğunca çocuklarla iletişim kurmasını sağlayın. Kendi görev ve sorumluluğunu fark etmesine yardımcı olacaktır. İletişim kurduğu çocuklara dikkat edin. Agresif, huysuz çocuklardan mümkün olduğunca uzak tutun.

En önemlisi: Çocuğunuzu yetiştirirken onun bir birey olduğunu kabul edin.