“Bölgesel düzeyde bir özet bulacağız. Avrupa Şampiyonası'nda ben mi varım? Kongrede karar verilecek”

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Bölgesel seçimler konusunda Meloni ve Salvini ile “Eninde sonunda bir sentez yapılacağından eminim”, Avrupa seçimleri adaylığım konusunda ise “Hiçbir sorunum yok” ama “seçim kampanyası bağlılığımı hükümet faaliyetlerinden saptırma riski taşıyor” . Rtl 102.5'te Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani vergilerden ve tabii ki Orta Doğu ve Ukrayna'daki durumdan da bahsetti.

Bölgesel

Sardunya'da “bir aday önermemize gerek yok, Basilicata ve Piedmont'taki FI yöneticilerine, Vito Bardi ve Alberto Cirio'ya olan güvenimizi savunuyor ve teyit ediyoruz”; bunlar “iyi çalışmış ve mümkün olan en iyi adaylardır”; Sardunya'da ise ” Lega ve Fdi'nin yapması gereken bir seçim. birlik istiyoruz ve sonunda bir sentez yapılacağından eminim“. Fi lideri, Meloni ve Salvini ile “geçen hafta yaptığımız toplantıda, zamanın yalnızca ülkeyi yönetenlerin önceliği olan hassas uluslararası duruma” ayrıldığını, “bölgesel konulara” ayrıldığını garanti ediyor. Önümüzdeki günlerde bunu konuşacağız.”

Avrupalı

Avrupa seçimleri ve göreve aday olma olasılığı konusunda ise bakan tavizsizliğini sürdürüyor. “Fi kongresinden önce hiçbir şeye karar veremem 23 ve 24 Şubat'ta yapılacak olan kongre için daha erken pozisyon almam yanlış olur. Başvuruda sorun yaşamıyorum5 kez Avrupa Parlamentosu'na seçildim ama inanıyorum ki – özet birlikte yapılmalı ve bunun hakkında Giorgia ve Matteo (Meloni ve Salvini, ed.) ile konuşacağım – seçim kampanyasının hükümete olan bağlılığımı saptırma riski taşıdığına inanıyorum aktivite”, “gece gündüz zamanımı adadığım aktiviteler”.

Olası bir adaylık başbakanın da zamanını alır mı? “Bakın,” diye yanıtlıyor Tajani, zaten bu Giorgia Meloni'nin bizzat söylediği bir şey bunun hakkında konuşacağız, 9 Haziran'da oylama yapacağız ve hâlâ çok zaman var, çünkü henüz bunun hakkında konuşmadık.” Meloni “istediğini yapmakta özgür, farklı listelerde yer alıyoruz, Avrupa'da farklı gruplara aitiz. Yürütülecek bir skandal değil, geçmişte zaten yaşandı, çekicilik işareti vermek, 'oy kullanmayan' partiyi de işin içine katmak. Ancak önce koordine olup bunun hakkında konuşmak iyidir.”

İsrail

Dışişleri Bakanı daha sonra uluslararası politikanın sıcak konularına dönüyor ve Orta Doğu'da gerilimi azaltma ihtiyacını yineliyor. “Geçen ekim ayındaki saldırıda sivillerin öldürülmesi gibi, İsrail de insanlık dışı bir saldırının kurbanı oldu; cesetlere saygısızlık, sivillerin ev ev avlanması, rehin alınmasıyla daha önce görülmemiş bir şey bu. İsrail'in tepkisi meşru ancak sivil mağdurları etkilememeli: Filistinlilerin Hamas tarafından kalkan olarak kullanıldığı doğru olsa bile, Hamas'la bağlantısı olmayan çok sayıda Filistinli sivil kurban var.”

“Çok fazla kurban var, diye tekrarlıyor, İtalya masumlara yardım etmek için her şeyi yapıyor, Filistinli çocukların tedavi edildiği ve Noel arifesinde Italia adı verilen küçük bir kızın da doğduğu bir İtalyan gemisi var İsrail'in tepkisi gerekliydi” Ama orantılı olmalı, sivil mağdurların sayısı azaltılmalı. bazılarının iddia ettiği gibi soykırım meselesi değil ama tepki orantılı olmalı, çok fazla kurban var“.

Ortadoğu'da barışın yeniden tesis edilmesinde “ABD merkezi bir rol oynuyor” ve “Bunun ABD'de başkanlık seçimlerini kimin kazanacağına bağlı olduğuna inanmıyorum” diyor bakan. “ABD'nin gerilimin tırmanma riski olduğu bölgelerde barışın taşıyıcısı olmasının temel olduğuna inanıyorlar. ABD ile çok çalışıyoruz, ayrıca bu yıl G7 başkanlığını yürütüyoruz.” bir anda “hassas” oldu.

Ukrayna

Daha sonra Ukrayna'daki krize değinen Tajani, “barışa ulaşmak istiyorsak Ukrayna'nın boyun eğmesini engellememiz gerektiğini” yineleyerek, “bu nedenle Batı'nın diplomasiden asla vazgeçmeden Ukrayna'ya yardım etmeye devam etmesi doğru” dedi. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani bunu RTL 102.5'te söylüyor.