AKP’li Karesi Belediyesi, 25 milyon TL’ye İHA merkezi yaptıracak

taklaci09

Global Mod
Global Mod
AKP’li Karesi Belediyesi, 24 milyon 977 bin TL karşılığında İnsansız Hava Aracı (İHA) eğitim merkezi yaptıracak.

AKP’li Dinçer Orkan’ın idaresindeki Karesi Belediyesi’nin Park ve Bahçeler Müdürlüğü, 9 Ağustos tarihinde “1 Adet İHA Uygulamalı Eğitim ve Teknoloji Merkezi Üretim İşi” başlığıyla bir ihale açtı. Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere bakılırsa, ihaleyi “Volkan Özmen İnşaat” isimli firma kazandı. Geçen yılki bütçesi 19 milyon TL açık veren AKP’li yönetim ile şirket içinde 24 milyon 977 bin TL’lik mukavele imzalandı.

İhaleyi alan şirketin sahibi FETÖ’den yatmış

Birgün’den Uğur Şahin’in haberine nazaran, İhaleyi üstüne alan “Volkan Özmen İnşaat” 7 Kasım 1997 tarihide kuruldu ve Bursa merkezli bir şirket. Şirket, Merkezi Sicil Kayıt Sistemi bilgilerinde, Yaşar Özmen ile Volkan Özmen’e ilişkin olarak görülüyor. Yaşar Özmen’in ismi, yıllar evvel “üyesi olmayana” ihale verilmeyen bir derneğin ortaya çıkarıldığı “Hasat 4” isimli operasyonla gündeme gelmişti. 25 Ocak tarihindeki Milliyet gazetesinde, “Balıkesir Müteahhitler Derneği” ismi altında dernek kuran kimi müteahhitlerin, derneğe üye olmayan başka müteahhitleri tehdit ederek, ihale almalarını engellediklerinin ortaya çıkarıldığı aktarılıyor. Jandarma’nın bu operasyonuyla o devir MÜSİAD Balıkesir Vilayet Lideri Mustafa İlyas Satıcı tutuklanırken Yaşar Özmen’in de “ihaleye fesat karıştırma” cürmünden yargılandığı belirtiliyor.

bununla birlikte eski Balıkesirspor yöneticisi olan Yaşar Özmen, 15 Temmuz daha sonrası FETÖ’den 4 ay 9 gün cezaevinde tutuklu kalmış, lakin davadan beraat etmişti. Özmen, karar daha sonrası şu açıklamayı yapmıştı: “Geçmiş senelerda ülkemizde görülen toplumsal dalgalanmalar niçiniyle, birden fazla sade vatandaş üzere, ben de ilgi duyduğum sohbete katıldım. Lakin 17/25 Aralık 2013 tarihinden itibaren büsbütün ilgimi kestim. Devletime daha hayli vergi vermenin hazzını yaşayacağımı umut ediyorum.”

20 bin 797 metrekarelik arazi üzerine inşa edilecek

Edinilen bilgilere nazaran, inşa edilecek merkezde teorik ve uygulamalı eğitim sınıfları ile iniş-kalkış pistleri ve kapalı uçuş alanları yer alacak. Merkez, belediyeye ilişkin 20 bin 797 metrekarelik arazi üzerine inşa edilecek. Belediyeden yapılan açıklamada, “gençlere çağın manasını taşıyan bir miras bırakmak adına” projeye başlandığı belirtilerek, “Türkiye’de bir birinci olacak merkez ile Karesi, İHA Üssü haline gelecek” denildi.