Ahmet Hakan: Gülşen hakkında verilen tutuklama sonucunı hiç sevmedim, daha tesirli cezalar vardı

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, şarkıcı Gülşen’in imam hatiplerle ilgili kelamlarının akabinde tutuklanmasını uygun bulmadığını belirtti.

Hakan, şunları yazdı:

“Gülşen hakkında tutuklama sonucu verildi akşam saatlerinde. Hiç sevmedim bu sonucu. Uygun bulmadım. Gülşen’e verilebilecek fazlaca daha tesirli cezalar vardı. İşte onlardan kimileri…

– örneğin ters kelepçeden bile daha fazla acı verir… Mahcup etme cezası.

– örneğin gözaltına almaktan bile fazlaca daha tesirlidir… Utandırma cezası.

– örneğin hapislerde çürütmekten bile fazlasıdır… Toplumsal kınama cezası.

– örneğin tutuklamaktan daha ağırdır… Ayıplama cezası.”

Gülşen’in nisanda verdiği bir konserde, “İmam hatipte okumuş. Sapıklığı oradan geliyor” demesinin yer aldığı bir görüntü aylar daha sonra sirkülasyona sokulmuştu. Kime söylendiği aşikâr olmayan kelam konusu sözün yer aldığı görüntünün yayılmasının akabinde Twitter’da ‘#GülşenTuklansın’ diye etiket açılmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gülşen hakkında soruşturma başlatmıştı.

ondan sonrasında kelamları hakkında özür dileyen Gülşen, şu tabirleri kullanmıştı:

“Uzun yıllardır bir arada çalıştığım çalışma arkadaşlarım ile iş ve çalışma ortamında yapmış olduğum bir espri toplumu kutuplaştırmayı hedefleyen kimseler tarafınca öne çıkarılarak yayınlanmıştır.

Sözlerimin ülkemizdeki kutuplaştırmayı hedefleyen makûs niyetli kimselere materyal vermiş olmasından dolayı üzgünüm. İnandığım özgürlüğü savunurken eleştirdiğim radikal uca kendimin savrulduğunu görüyorum.

Videodaki söylemimden rahatsızlık duyan ve incinen herkesten özür diliyorum. Daha öteki bir lisan bulmalıydım; bulacağım…”

Gülşen, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

TIKLAYIN | Gazeteci Barış Pehlivan: Gülşen’i tutuklatan savcı misyona başlayalı daha bir yıl bile olmamış; birebir savcı Sedef Kabaş’ı gözaltına aldıran savcıdır

TIKLAYIN | Gülşen sevk edildiği sulh ceza hâkimliğince tutuklandı!

TIKLAYIN – Gülşen ne dedi, hakkında niye soruşturma başlatıldı?

TIKLAYIN | Kılıçdaroğlu’ndan Gülşen reaksiyonu: Ey vatan kurtaran savcı ve hakim, “Çürükler, adiler, s**tükler, cibilliyetsizler…” bunlar kimin laflarıdır?

TIKLAYIN | Gülşen’in tutuklanmasına reaksiyonlar büyüyor: “Şarkıcı Gülşen ışık süratiyle tutuklandı; çocuklara tecavüz edenler “Bir kezden bir şey olmaz” diye aklandı!”

TIKLAYIN | TİP milletvekili Şık, İstanbul Adliyesi önünde: Gülşen Hanım’a atfedilen ve suçlama konusu yapılan şeyin yasal karşılığı yok

TIKLAYIN | Gazeteci Alican Uludağ: Gülşen’i tutuklayan hakim özel seçilmiş biri; Sulh Ceza’da deneyimi sırf 13 gün

TIKLAYIN | Gülşen’in avukatından birinci açıklama: Karar, yol ve yasaya aykırı

TIKLAYIN | Mehmet Y.Yılmaz yazdı:İslamcı faşistlere durmak yok!

TIKLAYIN | İstanbul Barosu’ndan, Erdoğan’ın “sürtük” kelamına göndermeli Gülşen açıklaması