AB ve Meloni: “Macron’la takılalım mı? İtalya bir şeyler ters gidiyorsa söylemeli”

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron gibi diğer Avrupalı liderlerle ilişkiler, herkesin çıkarlarını savunduğu bir “siyasi ilişki”dir ve bunun için “fotoğrafta olmak” ile yetinmek kesinlikle yeterli değildir. Bu, Başbakan Giorgia Meloni tarafından Brüksel’de düzenlenen bir basın toplantısında Fransız cumhurbaşkanı ile ilişkiler ve onun AB düzeyinde tecrit edildiği iddiasıyla ilgili yanıt verirken ifade edildi.

Ayrıca oku

“Bu fotoğrafı görmedim” diyor Meloni, görüntüdeki kaşlarını çatmayla dalga geçerek – ama beyler, beş dakikadır oradaydık. Bir dakika önce Emmanuel Macron ve ben aynı fotoğrafçıların önünde el sıkıştık. Gülümsedik. , el sıkıştık: daha sonra Lüksemburg başbakanı Xavier Bettel ile Fransa’da hangi tatilde olduğunu hatırlamıyorum hakkında sohbet ediyorduk. Her şey söylenebilir ama bunlar normal ilişkiler. geçmişte siyasetin sadece sırtına vurulup ‘ne kadar iyisin’ denmesi gerektiğini düşünen ve o zaman sizin çıkarlarınızı düşünmeden İtalya’nın çıkarlarının daha önemli olduğunu düşünüyorum ve bu nedenle onları savunmam gerektiğini düşünüyorum. Macron’un Fransız çıkarlarını, Scholz’un Alman çıkarlarını, Sanchez’in İspanyol çıkarlarını savunmasını normal buluyorum.”

“Çünkü tartışma bu – diye devam ediyor Meloni – bence İtalyan yaklaşımı yanlıştı, ‘birlikte fotoğraf çekeriz sonra sen karar verirsin’ diye düşünülürken. Biraz daha konuya giriyorum, ben Zor şeylerle ilgileniyorum Meloni’nin fotoğrafçılığıyla ilgilenmiyorum. Herkesle diyalog kurmasını bilen bir İtalya olduğu gerçeğiyle ilgileniyorum. : “Hatırlıyorum – Avrupalı Muhafazakarların başkanıyım ve tüm Avrupalı partilerin yaptığı gibi, Avrupa Konseyi toplantılarından önce siyasi ailemin” başbakanlarıyla görüşme eğilimindeyiz, onlar “bu özel durumda Petr Çek Cumhuriyeti’nden Fiala ve Polonya’dan Mateusz Morawiecki. Geçen sefer yaptık, dün yaptık. Yani her zaman biraz küstah çocukça yöntemler değil, ‘o zaman beni fotoğrafta istemiyorsun, o zaman gidiyorum’ Polonyalılarla konuş.Bilmiyorum – devam ediyor – Böyle düşünmemiştim bile 10 yaşımdayken kusura bakmayın ama hayatımda hiç böyle mantık yürütmemiştim. Ancak – not edin – bazı ülkelerde sahip olduğum iyi ilişkiler burada faydalı oldu. Çünkü size göre Polonya ve Macaristan’ı bloke eden varlık vergisi anlaşmasını biz kaldırdığımızda – bir muhabire hitap ederek sonuca varıyorsunuz – o anlaşmayı kim kaldırdı?”