7.4 büyüklüğünde Kahramanmaraş sarsıntısı daha sonrası milletlerarası yardım daveti: Azerbaycan ordusu yola çıktı

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7.4 büyüklüğünde meydana gelen zelzele niçiniyle yapılan memleketler arası yardım daveti daha sonrası Azerbaycan ordusunun Türkiye’ye yardım için yola çıktığı öğrenildi.

Kahramanmaraş Pazarcık’ta 7,4 büyüklüğünde zelzele meydana geldi. Sarsıntı biroldukca kentte hissedildi. Çok sayıda kentte konutlar yıkıldı. Zelzelenin akabinde fazlaca sayıda şiddetli artçı sarsıntı gerçekleşti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) ve Jandarma Genel Komutanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, bölgede acil durum ilan edildi. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin de kısa müddette Türkiye’ye yardım için zelzele bölgesine hareket edeceği bildirildi.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli, 7.4 büyüklüğünde bir zelzele meydana geldi. Etraf vilayetlerden de şiddetli halde hissedilen zelzele niçiniyle binaların yıkıldığı, can ve mal kaybının yaşandığı ayrıntıları geliyor. Milletlerarası yardımı da içeren dördüncü düzey alarm verdiklerini açıklayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Şimdiye kadar en büyüğü 6.6 olan 22 artçı zelzele oldu” bilgisini verdi. AFAD, saat 06.30 prestijiyle 7 vilayette 76 kişinin hayatını yitirdiğini, 440 kişinin yaralandığını deklare etti.

Soylu: Dördüncü düzey alarm ortaya koyduk!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Kahramanmaraş, Hatay, Adana, Osmaniye, Diyarbakır, Adıyaman ve Şanlıurfa zelzeleden etkilendi. 7.4 büyüklüğündeki sarsıntı şüphesiz büyük bir sarsıntı. 3. düzey alarm verildi. Sarsıntının tesirlerini değerlendirmeye çalışıyoruz. Arama ve kurtarma takımlarımı bölgeye sevk ettik. Tüm ünitelerimiz teyakkuz halinde. Son gelen artçı 6.4 olarak yaşandı. Bütün takımlarımız teyakkuz halinde. Dördüncü düzey alarm ortaya koyduk. Bu, milletlerarası yardımı da içeren bir alarmdır” açıklamasında bulundu.

TIKLAYIN – Kahramanmaraş’ta 7.4 büyüklüğünde zelzele | Meyyit sayısı artıyor; memleketler arası yardım daveti yapıldı!

Soylu: Memleketler arası yardımı da içeren dördüncü düzey alarm ortaya koyduk