“Yıkıldım ama kimseyi desteklemiyorum”

Urfalı

Global Mod
Global Mod
“Bu savaş yüzünden kelimenin tam anlamıyla harap oldum ama her ikisini de desteklemek istemiyorum.” AdnKronos’a bunu itiraf ediyor aktör Alessandro HaberYahudi baba ve Katolik anne, füzelerin fırlatılmasının ardından Gazze ile İsrail arasında çıkan çatışma, Hamas’ın savunmasız sivillere, hatta yeni doğmuş bebeklere yönelik eylemleri ve İsrail’in açıklayıp emrettiği “geçmişte görülmemiş” tepki hakkında röportaj yaptı Başbakan Binyamin Netanyahu.

“Bundan eminim Hamas, Hizbullah, IŞİD, El Kaide gibi gruplar yaşama duygusundan hiç yoksun insanlardan oluşan terör çeteleridir. – Haber’in altını çiziyor -. Yahudi halkı, hepimizin bildiği nedenlerden dolayı Filistin halkıyla bir arada yaşamakta zorluk çekiyordu, ancak insanlar günlük yaşamlarında az çok barış içinde bir arada yaşamayı başardılar. Bu eylem harakiri yapmaya benzer: Hiçbir gerekçesi olamaz, çünkü Netanyahu’nun intikamının Hamas’ın eylemi sonrasında tetikleneceği belliydi: biliniyordu, her zaman biliniyordu…“.

Haber’e göre: “Fakat Orta Doğu’da ya da Ukrayna’da, Güney Amerika’da ya da Afrika’da nerede olursa olsun zararlı olan savaşın kendisidir. Bu yüzden her zaman söylüyorum, ben kimseye kök salmıyorum, yalnızca dünyanın her yerinde barışa kök salıyorum.. Ve dini oyuna karıştırmamalılar çünkü inanç başka şeyler öğretir, size diğer kardeşinizi öldürmeyi öğretmez.” Papa Francis’in bize sık sık hatırlattığı gibi, Tanrı adına öldürmek söylenebilecek en büyük küfürdür. … “Ve tamamen haklı: Kötülüğün Tanrısı diye bir şey yok, her zaman tüm savaşların arkasında olan jeo-politik ve ekonomik-finansal çıkarların ötesinde kötü ruhu kendi içinde taşıyan insandır”.

Peki Alessandro Haber’in düşüncelerinde ve ruhunda ‘Yahudi’ ne kaldı? Aktör, “Yahudiler için inanç anneden miras kaldı ve onun yerine Yahudi bir babam vardı” diye başladı.

“İsrail Devleti’nin kuruluşuyla hemen hemen aynı anda Bologna’da doğdum ve neredeyse tüm çocukluğumu orada geçirdim., çok mutluneredeyse on yıldır Yahudilerle, Araplarla, Avrupalılarla, Müslümanlarla, Katoliklerle birlikte. Sonra yaklaşık on beş yıl önce Tel Aviv’e döndüm ama birkaç gün sonra çocukluğumun güzel anılarını mahvetmek istemediğim için kaçtım.bir erkek çocuğunun gözleriyle görülen; Yetişkinlerin gözleri farklı şeyler görüyor… Elbette, Yahudi kültürüne özgü o ‘Woody Allen tarzı’ incelikli ironi, kendini bilme ve kendiyle dalga geçme isteği, belki de doğal bir şekilde bende kaldı.”

Haber, ‘Zeno’nun Vicdanı’nı sahneye taşıyor: “Kaygılarım var ama onsuz tiyatro yapamam”

Haber, “Çok gerginim, kaygılarım var, yıllardır, yıllardır olduğu gibi… Ama çok şükür bu duyguları hissediyorum, yoksa tiyatro yapamazdım”, diye itiraf ediyor bu arada Haber, festivalin arifesinde. Italo Svevo’nun romanından uyarlanan, aynı zamanda Monica Codena ile uyarlamaya imza atan Paolo Valerio’nun yönettiği ‘Zeno’nun Vicdanı’nın Roma’daki Quirino Tiyatrosu’ndaki galası, Trieste’deki ulusal ilk gösterimin ardından “büyük alkış aldı” Bir süredir yeniden açılmayan galeriye kadar gençlerin de bulunduğu oda tıklım tıkıştı”, diye anlatıyor aktör.

Italo Svevo’nun öyküsüne nüfuz eden, Zeno Cosini’nin karakterine ve Sigmund Freud’un psikanalizine çok uygun bir kaygı. “Tabii ki: Daha fazlasını söyleyeyim, Zeno’nun bu vicdanı da biraz benim vicdanım gibi, Ali’nin vicdanı diye alt başlık da verebiliriz eseri… Provalar sırasında kendi üzerimde düşünmeye, vicdan muhasebesi yapmaya başladım. tüm hayatım boyunca – ‘itiraf ediyor’ Alessandro Haber – Ancak bu sahneleme karakterin tüm karakterini ve romanın atmosferini olduğu gibi bıraktı”.

Peki Haber hiç kendine ‘bu son sigaradır’ diye söz verdi mi? “Elbette söyledim ve saklamadım. Zeno Cosini iken sigara içmeye başladım ve hiç bırakmadım; belki bu bir tür kendi kendimi yok etme yöntemidir ama altmış yıllık sigara içtikten sonra ciğerlerim artık mucizevi bir şekilde neredeyse sağlam” diye açıklıyor ve sağlık konusuna devam ederek şu güvenceyi veriyor: “Artık tekerlekli sandalyeyi bıraktım, onun yerine bir koltuk değneği koydum ve bu işe karşı tam bir sevgi besledim; ancak depresyon dışında hiçbir zaman bu durumu yaşamadım. vazgeçildi”.

Metne dönecek olursak, sahne için değil de okumak için yaratılmış bir eseri ezberden okumak daha mı zor? “Diyelim ki, bunu oynayarak aynı zamanda yazarın yazdığı resmi romanı tamamlayan paralel bir romanın da yazarı oluyoruz. Bu, tiyatroda giderek artan bir şekilde mevcut olan bir operasyon ve bunu Massimo’nun ‘Salı Hanımı’ ile tekrar önereceğim. Carlotto ve Giuliana De Evet. Edebiyat dünyası bize sahnelenmeyi hak eden birçok hikaye, birçok trajedi, bazen beklenmedik gerçekler sunuyor.”

(İle ilgili Enzo Bonaiuto)