Veneto, FdI danışmanı Donzelli’nin beyaz tenli şok cümleleri: “Irkçılığa yer yok”

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Fratelli d’Italia’nın Veneto meclis üyesi ve Albettone’un eski belediye başkanı Joe Formaggio’nun, Corriere del Veneto’nun haberine göre eski Kuzey Ligi üyesinin Rete Veneta’nın ‘Focus’ yayınında verdiği cezalar nedeniyle yeni fırtınası çıktı. göçmenler hakkında: “Venedik vatandaşlarının çoğunluğunun beyaz tenli olduğunu görmek istiyorum. Söyleyebilir miyim söyleyemez miyim? Ve insanlar da öyle düşünüyor.” Fdi temsilcisi daha sonra dozu artırdı: “Bugün Vicenza’daki Viale Milano’ya gittim, tek beyaz bendim. Ben beğenmedim ve çoğu kişi de beğenmiyor. İtalya’yı ikinci Afrika yapamayız, Veneto’yu koyu renk vatandaşların çoğunluğuyla görmek istemiyorum”.

Giorgia Meloni’nin partisinin tepkisi hemen geldi: Formaggio’ya karşı önlem alma kararı aldı. Lider Meloni’nin sağ kolu ve Via della Scrofa örgütünün başkanı Giovanni Donzelli, Adnkronos’a “Fdi’de ırkçılığa yer yok” dedi. Fdi milletvekili, “Ten rengi, kişinin kültürünü veya doğruluğunu göstermez. Değerlendirmeyi düşünmek veya daha kötüsü, ten rengine göre insanları ayrımcılık yapmak toplumumuzun değerleriyle bağdaşmaz” dedi. Bu nedenle Donzelli, “Formaggio’nun söylediklerinin analizi ve gerekli sonuçların alınması için yetkili kurumları harekete geçireceğiz” diyor.

Formaggio’nun haber “onuru”na yükselmesi ilk kez değil. Şubat ayında Veneto meclis üyesi, Verona av fuarındaki stantları gezerken kendisini elinde makineli tüfekle gösteren bazı fotoğrafları sosyal medyada yayınlamıştı. Daha sonra, Mart ayında, Fdi üssü, Kuzey Ligi arkadaşı Milena Cecchetto’nun taciz şikayeti üzerine beş gün süreyle uzaklaştırıldı. Fratelli d’Italia Ulusal Disiplin ve Garanti Komisyonu, hikayenin “hiçbir kanıt bulamaması” nedeniyle davayı kapattı.