“Ulusal yas siyasi tercih, taraf tutmaya zorlandı”

Urfalı

Global Mod
Global Mod
“Rektör olarak, Silvio Berlusconi’nin ölümüyle ilgili bir pozisyon almak zorunda kalacağımı asla düşünmedim. Aksine, bunu yapmak zorunda kalmamın nedeni, Meloni hükümetinin eşi görülmemiş bir kararla üç gün tutma kararı almasıydı. kamu binalarının bayraklarının yarıya indirilmesi gereken ulusal yas”. Siena Yabancılar Üniversitesi rektörü Tomaso Montanari, Silvio Berlusconi’nin ölümü için hükümetin ilan ettiği ulusal yas vesilesiyle Facebook’ta üniversitesinin bayraklarını yarıya indirmeme kararı üzerine, birkaç tartışmayı tetikleyen ve bugün rektörün Il Fatto Quotidiano’daki bir makalesinde motive ettiği bir karar.

Ayrıca oku

Montanari, “Yürütme gücünün bu göstergesiyle karşı karşıya kaldığımda – bir devlet üniversitesinin rektörünün mutlaka bir seçim yapması gerekiyor: kabul et ya da reddet” ve “vicdanım evet dememi engellediği için, tüm akademik topluluğa bir mektup yazdım. Kamuya açık olmayan bir mektup: çünkü Berlusconi ailesinin acısına duyduğum saygıdan dolayı, son günlerde bu seçimin nedenleri hakkında alenen tartışmaya zorlanmamayı tercih ederdim. Ama hükümetin siyasi güçlerinin (hatta bazıları istifamı bile isteyen) tepkisini göz önünde bulundurarak, burada yapıyorum”.

Unistrasi’nin rektörü, Il Fatto Quotidiano’daki makalesinde, “Cumhuriyet Anayasası, özerkliğini yürütme gücünden korur: tam da Konsey Başkanlığı’nın göstergesinden bu sapmada iddia ettiğim özerkliği”, diye devam ediyor, “benim kanaatim Silvio Berlusconi figürüne saygıyla eğilen bir üniversitenin hem eğitimsel hem de ahlaki açıdan tüm güvenilirliğini yitirmesi” ve “daha sonra Cumhurbaşkanı olmayan eski bir Başbakan’ın ölümü için ulusal bir yas belirtisinin olmamasıdır. emsal. Bu nedenle, kurumsal değil, siyasi bir seçimdir”.

“Berlusconi’nin vergi kaçakçılığından nihai bir kararla mahkûm edildiğini” ve son olarak “meslektaşlarım ne düşünmeli ve Hele üniversitemin kız öğrencileri, kadınların beden ve kişiliklerinin onuru ve eşitliğini sistematik olarak çiğneyenlerin onuruna bayrakların altında yarıya indirilerek eşiği geçiyorlar mı?”

“Benim küçük üniversitem -Montanari- kendini başka bir devlet fikrinde görüyor: (Berlusconi’nin ‘Sovyet’ olarak adlandırdığı) cumhuriyetçi anayasa.