Türkiye Bayan Dernekleri Federasyonu’nun acil yardım sınırına geçen yıl 5 bin 15 bayan şiddet daveti yaptı

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Türkiye Bayan Dernekleri Federasyonu (TKDF), bayanlara yönelik şiddeti önlemek için hayata geçirdiği acil yardım çizgisini, son bir yıl ortasında 5 bin 15 kişinin aradığını deklare etti.

TKDF, ‘Ev İçi Şiddet Acil Yardım Çizgisi 2022 Yılı Data ve Tahlil Raporu’nu yayınladı. Raporda, “2022 yılında toplam 5 bin 15 davet alındı. 2022 yılı boyunca Mesken İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’na Türkiye’deki tüm vilayetlerden arama alınmıştır. En hayli arama İstanbul vilayetinden geldi” denildi.

Son 16 yılda mesken içi şiddet sınırına toplam 87 bin 268 davet yapıldığı kaydedilen raporda şu sözlere yer verildi: “2022 yılı içerisinde Mesken içi Şiddet Acil Yardım Hattı’na ihbarı gelen ve kayıt açılan 1527 olayın 1103’ü konut içi şiddet ihbarıdır. Bu şiddet ihbarlarının 763’ü eş şiddeti ihbarlarıdır. 232 davet sığınma konutu talebinde bulunmuştur. 51 hadiseye acil müdahale yapılmıştır.2022 yılı içerisinde hatta gelen şiddet ihbarlarında belirtilen maruz kalanların yaşları 1-80 içinde değişmiştir. Acil yardım çizgisine gelen davetler göstermektedir ki, bayanlar en çok en yakınlarındaki erkekler tarafınca şiddete uğramaktadır.