Salvini ve Putin, bakan için gensoru önergesi: Muhalefetler Meclis'te birleşti

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Matteo Salvini'nin Vladimir Putin ile ilişkileri nedeniyle güvensizlik önergesi üzerine Meclis'te muhalefet birleşti. “Bu belgeyi imzalayanlara göre, Bakan Salvini, İtalya Cumhuriyeti'ni layıkıyla temsil edemiyor, tam tersine, görevlerini ulusun özel çıkarları doğrultusunda tam olarak yerine getirmediğini ortaya koyuyor. Bu nedenlerden dolayı” Daire “görüşünü ifade ediyor” Altyapı ve Ulaştırma Bakanı ve Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Senatör Matteo Salvini'ye güvenmiyorum ve onu derhal istifa etmeye adadım”. Elly Schlein, Giuseppe Conte, Angelo Bonelli, Nicola Fratoianni ile Salvini'ye yönelik gensoru önergesinin yazarı Matteo Richetti'den başlayarak (Eylem) grup liderleri ve muhalefet milletvekilleri tarafından imzalanmış olup, önümüzdeki dönemden itibaren Oda gündemine alınmıştır. Pazartesi olmasına rağmen oylama birkaç gün ertelenebilir.

Esasen Pd, M5S, Avs ve Action (Italia viva değil) parlamento grupları tarafından imzalanan Richetti önergesinde, diğer hususların yanı sıra, “11 Mart 2015'te dönemin milletvekili Matteo Salvini şunu belirtti: 'Rusya kesinlikle çok fazla' Avrupa Birliği'nden daha demokratik'” ve “Bir değişiklik yapardım, Putin'i Avrupa ülkelerinin yarısına getirirdim”. Şunu da unutmamak gerekir ki, 25 Kasım 2015'te “Salvini, sosyal medya kanallarında 'Putin'in yarısı karşılığında iki Mattarella vereceğim' yazan ve Strasbourg'da poz verdiği bir fotoğrafını ekleyen bir gönderi yayınlamıştı. Odanın üzerinde Vladimir Putin'in yüzünün yazılı olduğu bir tişört giymesi de Cumhurbaşkanlığı'nın imajına ve güvenilirliğine ciddi zarar veriyor” dedi.

Ayrıca metinde, Lig ile 'Birleşik Rusya' arasında “6 Mart 2022'de otomatik olarak yenilenen, dolayısıyla Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından” 2017'de imzalanan anlaşmaya ve Salvini'nin “işbirlikçi ilişkileri kesintiye uğratmak için hiçbir zaman resmi olarak hareket etmediği” gerçeğine atıfta bulunuluyor. Başkan Vladimir Putin'in siyasi varlığıyla ilişki”. Bu nedenle, imzacılar şunu iddia etmektedir: “Aslında, Ukrayna'nın Rusya Federasyonu tarafından yasadışı işgalinin başlamasından iki yıl sonra, İtalya Cumhuriyeti Hükümeti, ne bunu reddeden ne de Bakanlar Konseyi Başkan Yardımcısı tarafından temsil edilmektedir. Vladimir Putin'in partisiyle işbirliği ilişkileri ya da Putin'in kendisine yönelik övgü beyanları”.

Ayrıca okuyun