Rai, adaylık bulmacası: belirleyici hafta

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Parlamento, yaz tatilinden önce RAI yönetim kurulu adaylıklarıyla ilgili bilmeceyi çözebilecek mi? Bu, Transatlantik'teki bu saatlerde, Meclis'te birçok kişinin kendine sorduğu sorudur. Merkez sol, her şeyin “hükümet çoğunluğunun gerçek iradesine bağlı olduğuna ikna olmuş durumda, bu çoğunluk kararnamelerin trafik sıkışıklığı ve AB komisyonundaki hassas oyun bahanesiyle oyalanmaya devam ediyor, ancak içten içe her şeyi Eylül'e ertelemeyi tercih ediyor”.

Merkez-sağ parlamento kaynakları buna katılmıyor ve bu tezi reddederek, amaç parlamento çalışmalarının 'kapanmasından' önce Rai yönetim kurulunu yenilemek olduğunu garanti ediyorlar. Kesin olan bir şey var: zaman çok sıkışık ve bu belirleyici hafta, çünkü merkez-sağda da teyit ettikleri gibi gerçek sorun Rai Denetimine 'geçiş': Meclisler parlamento tarafından atanan 4 meclis üyesini belirttikten sonra, tuzaklarla dolu bir konu var, oyların üçte ikisine sahip olması gereken bir 'garantör figürü' olan Rai başkanı: 28'e ihtiyaç var ve çoğunluk 25'e sahip. Önümüzdeki birkaç gün içinde (en geç Cuma) Montecitorio tatil öncesi takvimi hakkında karar vermek için grup liderleri konferansı toplanmazsa, konu oturum yeniden başladığında tekrar ele alınacak.

Rai Denetleme Kurulu üyesi ve 'Civici d'Italia-Noi Moderati-UDC-Coraggio Italia-Maie' grubunun senatörü olan Michaela Biancofiore, ''mevcut durum değişmezse'' ertelemeye bahse giriyor: ''Şu anda hükümetin yakın önceliklerinin farklı olduğunu görüyorum. Avrupa Komisyonu'nun çok hassas oyunu hala oynanacak ve ardından tatillerden önce Meclis ile Senato arasında dönüştürülmesi gereken 7-8 kararname var. Her durumda – Biancofiore temin ediyor – Rai'nin üst yönetimi ve yönetim kurulu tam kapasite çalışıyor, yenilemek için acil bir durum yok.''

Merkez sol, birleşik bir adaylık üzerinde çalışıyor diyorlar. Demokrat Parti, çoğunluğun “bir anlaşma bulamadığı için zaman kazandığını çünkü Lig'in kendi pozisyonunu talep ettiğini ve FI'nin teslim olmak istemediğini” söylüyor. Sonra, Denetleme Kurulu'nda 2/3'e sahip olması gereken Rai başkanlığı meselesi var ve burada hükümet düşme riskiyle karşı karşıya.” Bu yüzden Meloni, herkesi yeniden başlamaya göndermeyi seçti ve şimdi başka bir karmaşaya girmekten kaçındı.