Piazzapulita, Elena Basile Formigli ile gösteri ve tartışma: “Ben ayrılıyorum”

Urfalı

Global Mod
Global Mod
“Buraya gelmem için bana yalvardı, yoksa gelmezdim.” Yazar ve eski büyükelçi Elena Basile sonunda ayağa kalkıp Piazzapulita’dan ayrılıyor Son savaş ve erken vedalarla sonuçlanan bir bölümde Corrado Formigli ile ileri geri geçen bir akşamın ardından.

Tartışma sırasında sunucuya seslenen Basile, “Performansı olmayan ama yanıtlar arayan bir gazeteciliğe inanıyorum…” diyor. “Yarın ölecek olan Gazzeli çocuklar için ne yapılabileceğini kendinize sormalısınız. Büyük Avrupa ülkeleri, Filistin yanlısı gösterileri yasaklamak yerine Mısır ile geçiş kapısının açılmasını isteyebilir” “Çocuklara destek sağlamak, hastaları dışarı çıkarmak, ilaçları içeri almak için. 200 rehine varsa ‘rehineleri kurtarmak zorundayız çünkü bunun karşılığında İsrail evleri bombalamama sözü verecek’ demeliyiz”, dedi. kafası karışmış bir Formigli’ye şöyle diyor:

Yayın, diğer konuklarla yapılan düellolar arasında geçiyor. Mario Calabresi fikrini açıklamaya çalışıyor. Basile, “Doktor Calabresi, şimdi konuşacağım…” diye tekrarlıyor. Uluslararası İlişkiler Enstitüsü müdürü Nathalie Tocci, Basile tarafından ‘azarlandı’. Formigli tartışmayı yeniden yoluna koymaya çalışır, ancak durum tehlikeye girmiş gibi görünür. “AyrılıyorumBiz burada oturup Hamas’ın terör örgütü olup olmadığını ve İsrail’in kurallara uyması gerekip gerekmediğini tartışırken Gazze’de ölmeyi bekleyen çocukları düşündüğümde sakinleşemiyorum. Bu hukuki bir sorun değil, siyasi bir sorun” diyor Basile, kesinti iddialarından şikayetçi. Sonunda kırık onarılamaz hale gelir. Eski büyükelçi ayağa kalkıyor: “Buraya gelmemi istediniz, yoksa gelmezdim. Teşekkür ederim” diyor Formigli’ye dönerek. Gazetecinin cevabı parantezi kapatıyor: “Zevkti”.

Basile ve Otto e mezzo’nun ‘önceki’si

Basile bu nedenle 24 saat içinde la7 ekranlarının iki kez baş kahramanı oluyor. 11 Ekim Çarşamba akşamı Otto e mezzo, Aldo Cazzullo’nun tepkisine yol açtı; Aldo Cazzullo, muhatabı Hamas’ın elindeki rehinelerin analizini derinlemesine incelerken ağzından kaçırdı: “Beyaz Saray, bölgede çok az sayıda Amerikalı rehinenin bulunduğunu düşünüyor. Eller Hamas’a” diyor Lilli Gruber. “Amerikalı rehinelerin çok az olması kötü haber” diyor Basile, eğer çok sayıda rehine olsaydı, inanıyorum ki ABD bu ılımlı rolü üstlenebilirdi…”. Cazzullo hemen müdahale ediyor ve ağzından kaçırıyor: “Az sayıda Amerikalı rehinenin olmasının iyi bir haber olmadığını nasıl söyleyebilir, ama bilgisinden utanıyor!”. Eski büyükelçi, “Amerikalı rehineler olsaydı Washington’ın daha fazla nüfuz sahibi olma görevi olurdu” diyerek durumu düzeltmeye çalışıyor. Ve Cazzullo’ya döndü: “sorunu anlamadı”. Basile konuşmaya devam ediyor ve Gruber konuyu kapatmak için müdahale ediyor.