Pd yönü, Ukrayna ve M5S en çok tartışılan konular arasında. Bonaccini’den Schlein’a: “Bir atışa ihtiyacımız var”

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Ukrayna çizgisi, M5S sorunu, iç çoğulculuk. Bugünün Pd Yönünü en çok kızdıran konular bunlar. Sonuçta tesiste olduğu gibi. Kimse Elly Schlein’a ve liderliğine saldıramaz. “Kimse sekreteri sakatlamak istemez”, eleştiri ve bazı kaba pasajların eksik olmadığı birçok müdahalenin dayanağıdır. Schlein’ın raporunun son bölümünü “gereksiz yere polemik”, “diyalektik majeste değildir” olarak tanımlayan Lorenzo Guerini’ye bakın. Gianni Cuperlo da sekreteri göreve çağırırken oldukça doğrudan: “Kongre bitti. Liderin görevi partiyi bir arada tutmaktır”. Dem solundan Peppe Provenzano da “kararların demokratik olarak olgunlaştığı yerler bulunmasını” istiyor.

Ayrıca oku

Havanın çıtır çıtır olması da buna sebep oldu Müdürlüğün YouTube yayınından ilk kare. Ön planda başkanlık masası, yanında Schlein ile Stefano Bonaccini’nin şaşkın yüzü ve arka planda gevezelik var. Tüm toplantının internet üzerinden yayınlanmasını talep eden kişi Lia Quartapelle’dir. Bonaccini, “Akışta, her zaman yapıldığı gibi, ilişki vardır” diye yanıtlıyor. Ve ısrarlı bağırışlarda Schlein’ın şu yorumu yaptığı duyulabilir: “Renzi’nin. Renzi artık orada değil.”

Ve sekreterin hemen ardından müdahale eden Bonaccini’nin kendisidir. Ve Pd başkanının konuşması, tabiri caizse, yapıcı bir eleştiri konuşmasıdır. “Açık olmak istiyorum: Elly’yi zayıflatarak Demokrat Parti’nin güçleneceğini kimse düşünmüyor. Bu, bizim oturduğumuz dalı kesmek anlamına gelir. şimdiye kadar yapılanlardan daha fazlasını ve daha iyisini tartışıyoruz“. Ve ekliyor: “Bir şuta ihtiyacımız var ve bence bölgelerimiz, kulüplerimiz de bunu bekliyor”. – içerikte makul bir yakınlaşma var, ancak itici güç biz olmalıyız, asla yedekte çekilmemeliyiz”.

Alessandro Alfieri şöyle diyor: “Hic manebimus … optimum zaman için hadi üzerinde çalışalım. Pd çoğul ya da değil …”. Ve 5 Yıldız üzerine: “M5’ler gösterisinde Demokrat Parti’yi gidip temsil etme ihtiyacını anlıyorum. Sekreteri o meydanın çelişkilerine maruz bırakma fikrini daha az anladım” nerede, zaten biliniyordu, orada olurdu Ukrayna’ya, Moni Ovadia’nınki gibi, sınır çizgisinden uzak müdahaleler olabilir. Netta Pina Picierno: “Bence sekreterin Beş Yıldız etkinliğine katılması bir hataydı” ve Kiev hakkında: “Burada net ve kesin konuşalım. Ukrayna’yı desteklemek barıştır”.

Gianni Cuperlo farklı bir şekilde çeviriyor. “Önceki gün 5Stelle meydanından Ukrayna konusunda izlediğimiz çizgiyle bağdaşmayan, uzak sesler yükseldi. Bu bir gerçek. Ama bu bizim o pozisyonlara tabi olduğumuz anlamına gelmiyor. Alayı bir selam verdi. Bunu güvencesizlikle mücadele konusunda yaptı. Ama pardon, bu savaşı kiminle yapalım?”

O halde Cuperlo, “görevlerini”, yani Demokrat Parti’yi bir arada tutma görevini oldukça sert bir şekilde hatırlatarak sekretere bir ricada bulunurken çok net. “Bir Kongrenin ertesi günü, onu kim kazanırsa, fikirlerine inanmalıdır, ancak bu temelde tüm partinin liderliğini üstlenmelidir. Çünkü kongre bitti”. Ve şu sonuca varıyor: “Yeni kurulmuş bir liderliği suçlamak mı? Bence sadece düşünmek bile büyük bir hata.” En doğrudan olanı Lorenzo Guerini’dir. Gerçekten de kendisi hakkında yaptığı konuşmada söylediği gibi en açık sözlüsü. “Sekreter bizden açık sözlü olmamızı istedi. Pekala: kimse sekreteri sakatlamak istemez ve bana kalırsa, sizi temin ederim ki her zaman olduğu gibi tam müsaitlik ve yardım. Ama size açık yüreklilikle söylemeliyim ki son kısım raporunuz konuyla ilgili yararsız bir şekilde tartışmalıydı “.

“Liderlik edenler, topluluğumuzun karmaşıklığının ve partimizi birlikte güçlendirmek için almamız gereken temel kararların sorumluluğunu üstlenmelidir. Ve diyalektik, eğer sadıksa, sert olsa bile, lese majesteleri değil, ileriye götürülürse” dayanışma ve saygıyla, önce senin için, Elly.” Guerini’nin Matteo Renzi için de bazı sözleri var: “Çok açık olmak istiyorum: ‘En iyi dileklerimle, bu siz reformistlerin sonu’ diyenlere, bize ne olacağını bilmiyorum diyorum ama kesinlikle kazandım. Sonunda kendimi Molise’de doğru ile ittifak etmem”.

Bergamo belediye başkanı Giorgio Gori’nin görevi kötüye kullanması da tartışmaya giriyor: “Mükemmel olmayan ancak bir değişikliğe işaret eden önerilerle karşı karşıya kaldığımızda, sadece muhalefette olmamızın dikte ettiği bir düşünceyle yetinemeyiz. Meloni hükümeti”. Görevin kötüye kullanılmasına ilişkin “Yıllardır suçun kaldırılması için mücadele veren Demokrat Parti belediye başkanlarının büyük çoğunluğunun görüşüne katılıyorum. Solun, başta Demokrat Parti olmak üzere, yeniden iktidara gelmesini isterim. Tangentopoli’den Berlusconi’ye kadar uzanan tarihini karakterize eden garantörlük mesleğine sahibiz. Bu yönde bir adım atma imkanımız var, inşallah olur.”