“Otoriter yönetim derslerine hayır”

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Kamu düzeni, yürüyüşler, gösteriler, polisin temel rolü. Pisa'daki olaylar ve Torino'daki son olaydan sonra Başbakan Giorgia Meloni Tg2 Post'a verdiği röportajda konuyla ilgili soruları yanıtladı.

Başbakan, “Bizim güvenliğimizi garanti altına almak için her gün kendi güvenliklerini riske atan kurumların desteğini almanın çok tehlikeli olduğunu düşünüyorum, çok tehlikeli hale gelebilecek bir oyun” dedi. Yeşillere karşı protestolar sırasında meydana gelen olaylara atıfta bulunarak, “Yerde hareketsiz oturan savunmasız işçilere tazyikli su sıkanlardan veya sahilde İtalyanları tek başına insansız hava araçlarıyla kovalayanlardan otoriter hükümete dair dersler de alınmadı” diye ekledi. Geçiyor veya salgının ilk aşamasında.

“Olanları doğru değerlendirmek için bazı rakamları tekrarlamakta yarar olduğunu düşünüyorum: Hamas'ın İsrail'e saldırdığı 7 Ekim'den bu yana İtalya'da binin üzerinde gösteri düzenlendi, bu gösterilerde 26 subay yaralandı. 2023 yılında gösterilerde yaralanan polis sayısı toplam 120 idi, bu gösterilerde sorun yaşanan, gerginlik anları yaşanan vakaların oranı ise yüzde 3'tür” dedi.

“Diğer Avrupa ülkelerinde olanlardan farklı olarak biz Filistin lehine gösterileri yasaklamamayı seçtik, burada gösteri özgürlüğü ne amaçla olursa olsun garanti altındadır” diye devam etti başbakan – Diğer ülkelerde öyle olmadı, biz tercih ettik bunları garanti altına almak için birçok gösteri yapıldı, ancak veriler, kamu düzeninin son derece karmaşık yönetiminin, nesnel olarak, vakaların %97'sinde hiçbir sorun yaşanmayan bir yönetim olduğunu söylüyor.”

Geçen hafta Pisa'da polis öğrencilerin gösterisine karşı suçlamada bulundu. “Bazı durumlarda sorunlar yaşandı, hatalar, sorumluluklar, suiistimaller varsa bunların açıkça yaptırıma tabi tutulması gerekiyor. Ancak sadece bir şeyler yolunda gitmediğinde polisten bahsedemeyiz, çünkü diğer tüm durumlarda, Kamu düzenini, güvenliğimizi sağlamak için yaralanan ve belki de maaşları yetersiz olan 120 polis hastaneye kaldırıldı, kimse onlara teşekkür etmedi” diye konuştu.

“O zaman belki bunu da yapmanın, polise her gün yaptıkları iş için teşekkür etmenin zamanı gelmiştir. Birisi açıkça hata yaparsa müdahale etmesi ve yasalarımızın gerektirdiği şekilde yaptırım uygulanması gerektiği anlaşılmıştır” diye ekledi Başbakan.

Torino, düşmanlar bir arabaya saldırdı

Meloni'nin sözleri dün Torino polis merkezi önünde yaşanan gerginlik anlarından birkaç saat sonra geldi. Özerklik bölgesi ve sosyal merkezlere mensup bir grup kişi polis aracına saldırdı gece boyunca Piedmontese başkentinin eteklerindeki bir alt geçide saldırgan grafitiler çizerken yakalandığı için ihbar edilen yabancı bir vatandaşın ülkesine geri gönderilme merkezine nakledilmesini önlemek için. Bir polis memuru yaralandı.

Piantedosi'nin sözleri Mattarella'nın kolluk kuvvetleriyle dayanışması

Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, yaşananlarla ilgili bilgi almak ve Torino'da saldırıya uğrayan devriye görevlileriyle dayanışma içinde olmak için Emniyet Müdürü'nü aradı. Polise olan güvenini ve yakınlığını yeniden teyit ederek Quirinale'yi bildirdi.

“Bu öğleden sonra Torino'nun merkezinde bir Eyalet Polisi aracına yapılan çok ciddi saldırı beni öfkelendirdi. Bu kabul edilemez şiddet eylemi, polis güçlerinin ve özellikle de Eyalet Polisinin karşı koyduğu zehir ve şüphe ortamının belirtisidir. Dayanışma ve yakınlığımı genişletiyorum”, İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi ilan etti. “İçişleri Bakanı olarak, diye ekledi Piantedosi, her gün kişisel güvenliklerini riske atarak devlet değerlerinin onaylanmasına katkıda bulunan Devlet işçileri ve görevlilerinin haysiyet ve şerefini tasdik etmek için her makamda elimden gelenin en iyisini yapacağım.” Ülkemizde özgürlük ve demokrasi”.

Pisa'daki öğrencilere coplar, Floransa'dan transfer edilen gezici bölüm müdürü

Bu arada, Pisa ve Floransa'da öğrencilerin dövülmesinden bir haftadan kısa bir süre sonra polisin üst kademelerinde bir değişiklik oldu. Adnkronos'a göre Floransa Mobil Departmanı yöneticisi Silvia Conti başka bir göreve transfer edildi. Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre değişiklik, çatışmaların yaşandığı Pisa'daki gösteriden önce planlanmıştı. Conti'nin Pisa'da kamu düzeninin yönetiminde operasyonel bir rolü yoktu: gezici departmanın yöneticisi departman merkezindeki adamları ve araçları organize eder ve onları gösterinin yapılacağı yere gönderir, ancak ekipler daha sonra dairenin yetkilisine emanet edilir. kamu düzenini yöneten yerel polis karakolu.

Ayrıca okuyun