“Nordio siyaset ve yargı arasındaki çatışmayı körüklüyor”

Urfalı

Global Mod
Global Mod
“Bakan Nordio’nun yargıya yönelik yanlış bir duruşu var bana öyle geliyor ki İtalya’nın siyaset ve yargı arasında yeni bir çatışmayı körüklemek dışında her şeye ihtiyacı var“. Bunlar, Palermo’daki Demokratik Adalet Alanı kongresinde Beş Yıldız Hareketi’nin lideri Giuseppe Conte’nin sözleridir. “Bu yeni gerilim dönemi, gönderene iade etmemiz gereken kavramsal bir yalana dayanıyor – diye devam ediyor -. Büyük bir kurnazlık ve kurnazlıkla, tamamen yanıltıcı sahte bir ikilemi, güya garantici ve adaletçi bir ittifakı körüklemek isteyen bir siyasi cephe var. Bu iyi örgütlenmiş siyasi cepheye, adalet sisteminin anayasal ilkelere uygun işleyişini garanti altına alacak tek cephenin var olduğu cevabını vermeliyiz.”

“Adalet açısından bu yasama organı, benim düşündüğüm bir yönde hareket ediyor ülkemiz için tehlikeli ve son derece zararlı. Tedbirlerin ortak noktası, Anayasamızın bazı sütunlarına açık ve genel bir saldırıdır” diye saldırıyor. Adalet konusunda Hükümet açısından “sulh hakimlerine yönelik neredeyse gözdağı veren bir temel var”. “kesin hedeflere yönelik karmaşık müdahalelerin”, “aynı zamanda yasallık simgelerini de gayri meşru hale getirdiğini” öne sürüyor ve şunu ekliyor: “Bu adalet vizyonuna karşı koymaya kararlıyız. Kesin olan şu ki; kaynak, yatırım ve personel eksikliği var, 1500 hakim kayıp. Müdahale etmemiz gereken şey bu.” “Anayasal mimarimizin bazı sütunlarına yönelik açık ve kapsamlı bir saldırıyı, ortak bir noktayı görüyoruz. Amaç Devletin yetkileri arasındaki dengeyi zayıflatmak” işaret.

Müdahaleler

Conte, “İlgisiz telefon dinleme kayıtlarını yasaklayarak, savunma hattı için yararlı olan materyali etkiliyoruz” diyor. “Bunu da sıklıkla unutuyoruz mafya davalarında adli polisin ilgisiz olduğunu düşündüğü konuşmalar belirleyici olabilir“.

Kariyer ayrımı

“Kariyer ayrımı konusunda güçlü dozda ideoloji var. Konu, cezai kovuşturmanın zorunlu niteliğine ve kuvvetler ayrılığına değiniyor. İdeolojik kisveyle bozulamayacak kadar hassas anayasal dengeler. Yargıçları görevden almak, onları anayasal düzenden uzaklaştırmak anlamına geliyor.” vatandaşlara garanti vermeyi ve onları o anın siyasi gücüne tabi kılmayı garanti eder”. “Bütün bu tartışma neden? Asıl amaç Anayasa’nın zorunlu ceza kovuşturması olan 112. maddesine saldırmaktır. Bütün gücümüzle karşı çıkacağız” diye güvence veriyor Conte.

Reçete

“Neden zamanaşımı yeniden devreye giriyor? Hangi hakkı korumak istiyorlar? Yargılamaların makul süresini önemsiyoruz ama adalete daha iyi yatırımlar yaparak adaletin genel verimliliğini güçlendirmek için bunu sürdürmek istiyoruz. makine” diyor Beş Yıldız Hareketi’nin lideri. “Bu sefer hiçbir şey yapılmayacak, çok zaman geçti demek suç mağdurlarının haklarına tokat atmak demektir. Adaleti sağlama iradesini zedelerseniz, sadece yargılama olmaz, kanun da olmaz”, diye bitiriyor eski Başbakan Conte.

Görevin kötüye kullanılması

Conte, “Görevi kötüye kullanmayı neden ortadan kaldırmak istiyoruz? Nedeni nedir? Bu müdahaleyi kademeli taşeronlaşmanın geri dönüşüyle birleştirirsek, amacın kontrol mekanizmalarını değiştirmek olduğunu anlarız” diye altını çiziyor Conte. “Bu hükümetin nüfus sayımına dayalı adalet vizyonuna karşı koymaya kesinlikle kararlıyız.”

Nordio’nun sözleri

Bakan, “Hiç kimse, bir gün hem yargılayan hem de soruşturma yürüten yargının, yürütme gücüne veya yargının bağımsızlığıyla ilgisi olmayan başka herhangi bir kontrol biçimine tabi olabileceğini düşünmedi ve düşünmeyecek” dedi. Yargıç Carlo Nordio. “Ben sulh hakimiydim, yine yaparım ve kendimi o cübbeyi giymiş gibi hissediyorum. Dolayısıyla altını çiziyor ki, reformlar ne olursa olsun benim için şunu söylemek isterim.” Yargının yürütmenin kontrolüne geçebileceğini düşünmek sapkınlık olur.“.

“Bu mesleği, sadece kanunlara bağlı, anayasal hükümlerin uygulanmasında en özgür ve en önemli meslek olduğu için seçtim. Bir savcı olarak hiyerarşik bir yetkiye sahip olacağımı düşünseydim asla seçmezdim. üzerimde bir parti tarafından temsil ediliyor” diye bitiriyor.

Ayrıca okuyun