Ne yapılabilir ve ne asla yapılmayacak

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Rai'yi özelleştirme fikri? “Bunun için kurallar 20 yıldır var, benim adımı taşıyan yasada yer alıyor. Ancak Rai1, Rai2 ve Rai3'ü satmak asla olmayacak”. Forza Italia'dan Senatör Maurizio Gasparri, Adnkronos ile röportajına böyle başladı. Berlusconi hükümetinde İletişim Bakanı olarak, Nisan 2004'te Parlamento tarafından onaylanan İtalyan radyo ve televizyon sistemiyle ilgili yasa tasarısını hazırladı. “İki olasılık var: Ya borsada listelenmek ve o zamanlar yol o kadar çok araştırılmıştı ki CEO Flavio Cattaneo ile Borsa Italiana'nın üst düzey yöneticileriyle konuşmaya gittik; ya da şirketin şubelerinin satışı. Rai'nin ondan fazla kanalı olduğunu unutmamalıyız: üç genel kanala ek olarak, tarih, sinema, çocuk, spora adanmış olanlar var… Para toplamamız gerekirse, bunları tamamen veya kısmen satmamızı veya belki de diğer yayıncılarla ortak girişimler yapmamızı hiçbir şey engellemiyor. “Rai YoYo'nun çocuklara yönelik içerik üreten bir şirketle anlaşma yapması durumunda, Rai'nin kamu hizmeti rolünü yerine getirmede başarısız olacağı kanısında değilim.”

'Il Foglio'daki bir makale, borcu ve devlet kasasına olan maliyetleri azaltmak için şirketin %50'sinin satışından bahsediyor. “Böyle bir senaryo için, bir listeleme gerekli olurdu. Doğru, bir şirketi kontrol etmek için 50+1'e sahip olmanıza gerek yok, sadece Enel, Eni ve Leonardo'da olanlara bakın. Ancak dikkatli olun: Rai gibi bir varlığı borsaya koymak için, önce onu değerlendirmeniz, yatırımcılar ve tasarruf sahipleri için cazip hale getirmeniz gerekir. Ve şu anda bana zor bir görev gibi görünüyor.” Şirketin şubelerinin satışı ise başka bir konu. “At heykelinin yanına Viale Mazzini'ye bana adanmış bir heykel dikmeliler. Aslında, 2001'de bir bakan olarak, önceki sol görüşlü hükümet tarafından hazırlanan operasyona karşı çıkan bendim. Plan, Rai Way'in bir parçasını, yani antenleri ve iletim altyapısını özel bir şirkete satmaktı, ancak karşılığında Rai yönetim kurulunda yalnızca azınlıkta kalacaktı. Bu çılgın fikre hayır dedim ve büyük bir tartışma yarattı. Bunun yerine, doğru seçim oldu: Rai Way yıllar sonra listelendi ve kamu hazinesine zengin bir çek garanti etti. Bu, stratejik bir varlığın kontrolünü kaybetmeden paraya çevrilmesini sağladı. Stratejik diyorum çünkü Covid ile birlikte devletin televizyon gibi temel iletişim altyapıları üzerinde kontrole sahip olması gerektiği gerçeğini gösterdik. Karantinalar sırasında internet her yere ulaşmadı, ancak dijital karasal kanallar ulaştı ve akıllı telefonu veya hızlı bağlantısı olmayan vatandaşları bile bilgilendirebildiler. Şimdi özel televizyonların seyahat ettiği Ei Tower ile olası bir birleşmeden söz ediliyor. “Benim buna karşı bir şeyim yok, yeter ki operasyon sonunda çoğunluk halkın elinde kalsın”.