Meloni ve Avrupa'daki 'toto-Draghi': ne dedi

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Açılmıyor veya kapanmıyor, sadece kayıyor. Çünkü Giorgia Meloni için Mario Draghi'nin 9 Haziran'daki oylamadan sonra Avrupa'nın zirvesine çıkacağı geleceği sadece bir “felsefe”den ibaret. Oyunlar ancak daha sonra, oylar siyah-beyaz olduğunda ve güç dengesi iyi tanımlandığında belirlenecek. Eski başbakan ve Avrupa Merkez Bankası'nın bir numarası hakkındaki tüm bu tartışmalar onu neredeyse rahatsız ediyor gibi görünüyor. En karanlık beklentilerin çok ötesinde süren – öyle ki zirvenin sonundaki 'ıslık' sesiyle birlikte basın odasından spontane bir alkış yükselen Avrupa Konseyi'nin ardından Avrupa Binası'ndan ayrılan Başbakan, bir basın toplantısı için durdu. Fener sanki bir halkanın içindeymiş gibi her soruya cevap veriyor.

Kürtaj, eşit şartlar, gazeteciler için hapishane, Ilaria Salis'in sahaya girmesi, Agi'nin satışı: Soru üstüne soruya yanıt veriyor, çoğu kez (4 kez) sahte haberler hakkında konuşuyor. Ve ayrıca Draghi'ye 'işleme yapanın' basın olduğunu öne sürüyor. “Bir İtalyan'dan bahsettiğimize sevindim” diye ekledi, “ama bu tartışma felsefedir. Vatandaşların oy vermesinden önce karar verme eğilimine asla katılmayacağım. Çoğunluğa karar veren vatandaşlardır, bu yüzden Draghi hakkındaki tartışmaya katılmayacağım”, Draghi evet, Draghi hayır, Draghi belki.

“Bu tartışma manşetler ve kampanyalar için iyidir,” diye ekliyor, ancak işler bu şekilde yürümüyor. Vatandaşların oy vermesinden önce kimin ne yapacağına karar verme eğilimi, beni asla bulamayacağınız bir eğilimdir.” Zirve arifesinde 'Süper Mario'nun telaffuz ettiği sözlerin birçoklarına Avrupa'nın gelecekteki yapılarında önemli bir rol hedefleyen programlı bir konuşma gibi gelmesine aldırış etmeyin.

“Haziran ayında Avrupa'nın farklı olacağını, zorluklara yanıt verebilecek kapasitede olacağını umuyorum”

Oyunlar daha sonra oynanır, diye yineleyen Meloni, zirvenin başlamasından yarım saat önce, EPP adayı olan ve partinin 'dost ateşi' sayesinde yeniden yarışan ama belli bir endişeye sahip olan görevden ayrılan başkan Ursula Von Der Leyen ile tanışır. Avrupa Halk Partisi. Meloni daha sonra gazetecilerle buluştuğunda onunla birlikte göçmen akışından bahsettiğini, göçmen akışlarının “önemli ölçüde azaldığını”, bunun uygulamaya konulan stratejinin “sonuç ürettiğinin” kanıtı olduğunu söyleyecektir. Ancak oylamadan sonra İtalyan başbakanının gördüğü Avrupa hâlâ “farklı”, kendisini bekleyen “büyük zorluklara cevap verebilecek” bir Avrupa.

Çünkü bir tempo değişikliği yapılması gerekiyor ve liderlerin bugün üzerinde 'tartıştığı' Enrico Letta'nın raporu ve Draghi'nin talep ettiği “radikal” değişiklik, kendisinin geçmişte yaptığı eleştirilerin kesinlikle bu yönde olduğunu gösteriyor. ikna olmuş Avrupa yanlısı etiketi için bir temele sahip olduklarıyla övünmüyordu: “Düne kadar bize her şeyin yolunda olduğunu söylediler – diyor Meloni, Letta ve Draghi'nin 'soyağacını' hatırlatarak – bugün şu gerçekle karşı karşıyalar: öncelikler farklıdır”.

Ve kamuoyunun da kendi tarafında olduğunu düşünüyor: “Tehlikeli bir faşist olduğumu tekrarlamaya devam edebilirsin ve sen de bana yardım edebilirsin, çünkü bu hükümetin çalışmalarını gören insanların aşırılıkçıların bir tarafta olduğunun farkına vardığını düşünüyorum. 'diğer tarafta' diyor, diğer tarafta oldukları için, daha doğrusu 'solda' – onu suçluyor – 194 sayılı yasayı değiştirmek isteyen ama bunu söylemeye cesareti olmayanlar. onu, savaşı üstlenmek için.

Meloni, kliniklerde yaşam yanlısı hareketlere ilişkin Pnrr dörtlü kararnamesinde yapılan uyumsuz değişikliği güçlü bir şekilde savunuyor: “Dengeli bir yasa” olan “194'ün metnine tam olarak uyuyor”. Eşit koşullar kurallarına uygun olarak sahnelenen 'bale'de bile”TeleMeloni yok, kimseden demokrasi dersi kabul etmiyorum” diye gürlüyor.

Tartışmayı alevlendiren bir diğer haber olan gazetecilere yönelik hapishaneler “zaten oradayken, bunu ortadan kaldıran bir doğrudan yabancı yatırım yasasıdır”. Kendisinin “basın özgürlüğünü” savunduğunu ve aslında Agi'nin satışının arkasında, fuarın merkezinde “küçük elinin” orada olmamasını sağladığını garanti ediyor – “Birçok yalan ve gerçeküstü yeniden kurgu okudum”. Eni-Angelucci müzakeresi: “Bu okumalara ilham verenlerin, arkadaşlarının özel sorunlarını çözmek veya akrabalarını içeri tıkmak için devlet iştiraklerini kullanmaya alışkın olup olmadıklarını bilmiyorum, durum böyle olabilir ama benim yorumum bu değil. bağlı ortaklıklar içindir.”

“Salis adayı mı? Ne kadar işe yaradığını bilmiyorum…”

Salis davasında, Avs'ın adaylığı önce reddedilip sonra açıklanırken Meloni, Hükümetin işini yapmaya devam edeceğine dair güvence veriyor. 39 yaşındaki öğretmenin gözaltına alınmasında “Hiçbir şey değişmedi”, “Doğru olduğu gibi garanti altına alınacak”. “Geçmişte de söylediğim gibi, konunun siyasallaştırılmasının davaya ne kadar faydası olabileceğini bilmiyorum” ancak “Salis'in kişisel seçimlerini yargılamama izin vermiyorum”.

Ayrıca okuyun