Meloni, Abruzzo'da Marsilio'yu başlattı ve 2024 Avrupa seçimlerine 'ısınıyor'

Urfalı

Global Mod
Global Mod
“Bir sonraki Avrupa seçimlerinde her şey olabilir, ben zaten seçime adımı koydum. Pek çok kişinin korkusu merkez sağın yeniden güçlenmesi. Bu savaşı da kazanacağız ama Abruzzo önce geliyor.” Pescara selinin altında Başbakan Giorgia Meloni, Abruzzo'daki bölgesel seçimler öncesinde zili çalıyor Fratelli d'Italia'da, görevden ayrılan vali Marco Marsilio'yu desteklemek amacıyla seçim kampanyasının son mitingi için seçilen yerin adının (Piazza Salotto olarak bilinen Piazza della Rinascita) olması umut ediliyor. Sardunya'daki yenilginin ardından Adriyatik sınırındaki bölgede bile rakiplerinin nefesini hissetmeye başlayan merkez sağ için iyi bir alamet. Ancak İtalyan Kardeşler, Abruzzo'nun merkez sola bırakılması konusunu gerçekten duymak istemiyor. İşte bu yüzden Meloni, ikinci kez görev yapmak isteyen Fdi adayının desteğinden yoksun kalmasına izin vermek istemedi.

Koalisyonun diğer liderleri de Meloni ile birlikte sahnede. Antonio Tajani, Matteo Salvini, Lorenzo Cesa ve Maurizio Lupi – tıpkı iki hafta önce Cagliari'deki son rallide olduğu gibi. Eğer belli bir noktada Teramo'dan gelen Başbakanın konuşmasını mahvetme tehlikesi taşıyan sağanak yağmur ve ulusal marş sırasında Salvini'nin sahnede olmaması olmasaydı, fotoğraf neredeyse aynıydı. Fdi'nin sakin bir numarasına göre uğurlu bir yağmur: “Pescara'ya her geldiğimde, sahneye çıktığımda yağmur yağıyor. Ama dikkatli olun: çünkü en son siyasi seçimlerde olmuştu ve ben başbakan olmuştum. Yani eğer yağmur yağarsa, sonuçta kötü bir şey olmaz…”.

Adriyatik kentinde akşam soğuğu düşmeye başlarken pembe kaz tüyü ceketine sarınmış olan Meloni'nin müdahalesi bir mücadele ve hükümet müdahalesidir: “Yoluma devam etmek için ihtiyacım olan benzini meydandan alıyorum” diyor ve şehri 'ısınıyor'. taraftarlarının seyircisi. Ardından en güvendiği adamlardan biri olan Marsilio'ya destek: “Beş yıl önce Marco, Fratelli d'Italia'nın ilk bölgesel başkanı olarak büyük bir başarıya imza attı. Ondan başka bir başarı daha yapmasını isterim: Abruzzo tarihinde ikinci dönem için yeniden onaylanan ilk başkan olmak“. Başbakan, hükümetin istihdam cephesindeki sonuçlarını iddia ediyor ve örneğin İtalya'da kişi başına düşen gelirin önceki çeyrekteki %0,4'e kıyasla 2023'ün üçüncü çeyreğinde %1,4 artacağını gösteren OECD verilerini aktarıyor: ” Bunlar bizi ilerlemeye teşvik eden, birlikteliğimizin sonucudur.”

Meloni: “Merkez sağ kendi tercihiyle bir arada”

Meloni, bir yanda bu yıl 30. yılını kutlayan ve “çıkar gözetmeksizin kendi tercihiyle bir arada olan” bir merkez sağın, diğer yanda ise “hepsi müttefik olan ama bunu söylemeye utanan” muhaliflerin bulunduğunu belirtiyor. “. “İnanılmaz şeyler gördüm – Meloni acıyor – Conte Renzi ile ittifakı olmadığını söylüyor, Renzi Conte ile ittifakı olmadığını söylüyor”. Via della Scrofa'nın lideri için çoğunluktaki argümanlar “sol gazetelerin hayallerinin” hikayesinden başka bir şey değil: o halde Meloni “gerçeklerin gerçekliği var” diye ısrar ediyor. Arka planda, bizzat Başbakan'ın da belirttiği gibi, kendisinin tüm seçim bölgelerinde aday olarak katılabileceği Avrupa seçimleri var: ancak sorun henüz hükümet başkanı tarafından çözülmedi.

Perugia soruşturması sürüyor

Perugia Savcılığı'nın politikacılar ve VIP'lerle ilgili iddia edilen dosyalara ilişkin soruşturması Meloni'yi ve çoğunluk ortaklarını endişelendiriyor. Pescara'da sahnede hem başbakan hem de iki milletvekili konuyu anlattı. Meloni, “bu saatlerde gazetelerde, haberleri bazı gazetelere iletmek için kişisel olarak dosyalar hazırlayan İtalyan devlet görevlilerinin bulunduğu bir soruşturmadan keşfettiklerimiz hakkında daha fazla netlik sağlamamız” gerektiğini iddia ediyor. bilmek “Kışkırtıcılar kimler” çünkü “bunlar rejimin yöntemleridir” diye uyarıyor.

Bunun yerine Lig lideri Salvini, “Mali Polis liderlerinin bunun farkında olup olmadığını bilmek istiyorum” diye soruyor. İtalyan sekreter Tajani için bile dosya vakası “ciddi bir meseleyi” temsil ediyor: “Herkes hakkında dosya araştıran ve hazırlayan bir Büyük Birader var mı? Ve hangi amaçlarla? Kimse bilmiyor. Yarın – Dışişleri Bakanı'nın ümidiyle – önemli haberlerin gelmesini umuyoruz Anti-Mafya toplantısından çıkıyor ve gerçek ortaya çıkıyor. Yönetmenin kim olduğunu anlamalıyız.”

Ama şimdi oynanacak oyun Abruzzo'da bölgesel bir oyun. Sardunya'daki oylamanın sonuçları ışığında, iyimserliğin hüküm sürdüğü merkez sağda zafer dolu tonlar yasaklandı, evet ama temkinli. Pescara'daki mitingin oturum aralarında Fdi'nin organizasyon müdürü Giovanni Donzelli, “Her zaman yaptığımız gibi seçmenlerin kararlarıyla huzur ve kararlılıkla yüzleşeceğiz” diyor. Salvini dengesiz davranıyor: “Abruzzo'da kazanırız” ve “Lig sonucundan kesinlikle iyimserim, çift haneli bir sonuç olacak”. Ancak Meloni'ye göre “Sardunya etkisini henüz göremedik çünkü bunun nasıl bittiğini henüz anlamadık. Açıkçası çok iyimserim.” (Muhabir Antonio Atte'den)

Ayrıca okuyun