M5S, Grillo: “Di Maio? Harika, Conte ile yeniden doğmamıza izin verdi”

Urfalı

Global Mod
Global Mod
“Bugün Di Maio hakkında ne düşünüyorum? Tanrım, ne kötü ne de iyi. Yahuda, İsa’nın ortağı olduğu için buna ihanet bile demiyorum. Di Maio harika bir şey yaptı, Oz büyücüsüyle yeniden doğmamıza izin verdi. Seninledışarıda girmeyi bekleyen, inanıyorum…” Beppe Grillo, Orvieto’daki Mancinelli Tiyatrosu sahnesinde, yeni oyunu ‘Ben en kötüsüyüm’ün galasını yapıyor.

Yürütme konusunda da şöyle diyor: “Bu sağcı hükümeti nasıl anlayabilirim? Kendisine ‘merkez sağ’ diyen tek aşırı sağcı parti, sadece burada, başka herhangi bir ülkede aşırı sağ derler”.

“Hareket hala geçerli – sahneden ifade ediyor – bunu yapan insanlar. O zaman kim bilir bu hükümet ne olacak, hareketin bütün fikirlerini alıp anlamsal olarak değiştirecekler” dedi.

Daha sonra temel gelir konusuna değiniyor: “Duyduğum şey utanç verici. Benim fikrim ilk aşamada temel gelir ve sonraki aşamada koşulsuz gelir, toplam, çünkü sen doğdun, o zaman istediğin işi yaratırsın. Merkezdeki adam. Zengin, fakir herkes için bir gelir. Hesapladık: Herkese 1.500 avro vermek için 140 milyar. Onları nereden alıyoruz? Yarısı emekli maaşlarından ve çeşitli sübvansiyonlardan, yarısı temettülerden ve patentlerden. Hafif bir bilançoya ihtiyaç var. Yoksulluğu yok etmeliyiz, yamamalıyız”.

Grillo daha sonra oğlu Ciro’nun yargılandığı davayı anlatıyor: “Çocuklarım üzerinde beni siyasi bir mahkemeye çıkarıyorlar. Nasıl gideceğinden eminim ama mahkemeleri televizyonda yaparsan cezaları da verirsin. Bak ben bile yaparım.” İçimdeki ölümle buna biraz gülün”.

Gösteri sırasında festivale de yer var: “Bu olağanüstü Sanremo, Guguk Kuşu, orada şefle… adı ne? Ariston sahnesinde insanlara kendilerini özgürleştirmeleri için rehberlik eden Amadeus, tüm engellemeler başladı. Karısının kıçını yokken sonunda bir kıç duyduğu için bundan zevk alan Fedez, seks partileri hakkında konuşmak için sahneye çıkan Gino Paoli, başkana Anayasa ile dil uzatan Benigni, bitmemiş “.

Sonra, kafasına iğneli bir taç geçirerek suyu chinotto’ya dönüştürür (“şaraba değil, bunu herkes yapabilir”) ve duyurur: “Başka Yer Kilisesi’ni buldum ve hep birlikte 8×1000’i fethetmek için gidelim”.

“Tanrı artık yok, sorun bu. Tüm büyük şaheserler, dünyanın motoru olan Tanrı olmadan var olamazlardı ve şimdi o gittiğine göre, geriye hiçbir şey kalmadı. Onun yerine kapitalizmi, parayı koyduk. Bir varlığa ihtiyacımız var – diyor Grillo – Bilim cevap vermiyor, teknoloji cevap vermiyor, din artık cevap vermiyor. Sonra ABD’de garip yeni dinler doğuyor. Öyleyse neden kendi kilisemi yapamıyorum? Neden Başka Yerde Kilise bulamıyorum? Hepsi başka yerde, başka yerde yanıt vermiyor, insan aramaya gidiyor”.

“Tüzüğü zaten hazırladım, ilişkilendirme zaten yapıldı, başka bir yer.com sitesi var” diye devam ediyor Grillo, Elsewhere sembolünü: anten şeklinde bir A’yı göstererek. “Biz bir gücüz, bir şeylerin çoktan olduğunu, benimle olduğunuzu hissediyorum: 8×1000’i hep birlikte fethetmek için bir gücüz!”.

‘Ben en kötüsüyüm’ galasının sonunda M5S’in lideri Giuseppe Conte konuşmak istemiyor, kendisine soru sormaya çalışanlara ‘Grilo ile röportaj’ diyor; taraftarlarla bir kaç fotoğraf çektirdikten sonra soyunma odasında Cenevizli komedyene katılıyor. Ve Grillo ona teşekkür ediyor: “Ne güzel geldin, teşekkür ederim”. İkili uzun süre sohbet eder, gülerler, ortam neşelidir ve yanlarında dostlar, yakınlar vardır. Grillo, Başka Yerdeki Kilisesi için kendi dinini yayma fırsatını değerlendiriyor: “turun sonunda – Conte’ye diyor – 10.000 abonem olacak”.