M5'ler, Conte'nin Grillo'ya 'hayır'ı: neler oluyor

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Beppe Grillo, Giuseppe Conte'den 5 Yıldız Hareketi'nin bir sonraki kurucu meclisi nedeniyle önleyici bir toplantı talep ediyor, ancak eski başbakan kesin bir şekilde hayır diyor. Hareketin web sitesinde yayınlanan bir mektup alışverişi, ikisi arasındaki yeni alışverişi doğruluyor.

Grillo'nun mektubu

“Son görüşmemizde – Grillo yazıyor – Hareketi yeniden başlatmak için konuları tartışmak üzere küçük bir grubumuzla birkaç toplantı planlamaya söz vermiştik. Hareket, belirgin bir fikir birliği krizinden muzdarip. Kişisel olarak, fikir birliği krizimizin ayrıca ve her şeyden önce bir kimlik krizinden kaynaklandığına inanıyorum. Aslında, Hareket en büyük başarısını, ilk (ve ayrıca ikinci) beş yıldızla temsil edilen birkaç belirgin noktanın kimliği sayesinde elde etti. Bugün yıldızlar, güzel de olabilen, ancak yıldızları birbirinden ayırt edilemeyen bir gök kubbeye dönüştüler”.

Hareketin kurucusu bu nedenle, “2018'deki kadar evrensel olmayan” başka temalar bulma ihtiyacını öneriyor. Bunlar arasında, en azından ikisinin hâlâ ikna edici bir şekilde iddia edilebileceğine inanıyorum: daha iyi bir çevrede yaşamamızı ve verilere eşit erişim sağlamamızı sağlayacak ekolojik ve dijital bir geçiş ve her şeyden önce vatandaşlardan başlayan ve sistemimize egemen olan beyaz badanalı mezarlardan başlamayan farklı bir siyaset anlayışı.”

Grillo bu nedenle “vatandaşların verilerine erişimlerine ve haklarının daha fazla kullanılabilirliğine odaklanan bir dijital geçiş ve aynı zamanda doğrudan demokrasinin alanlarını genişleten ve siyasi sınıfın devrini destekleyen kurallar” çağrısında bulunuyor. Bu son noktaya gelince, Hareketin en başından beri kendisine koymaya karar verdiği kurallar zaten bu yönde işliyor, ancak daha önce seçilmiş olanların direnişiyle karşılaşıyorlar. Ancak, bu kuralların farklı bir politikanın hayaline inanan ve artık taşlaşmış bir ormanın zombileri tarafından rehin tutulmayan çoğumuzun seferber olmasını mümkün kıldığını da unutmamalıyız”.

“Bu ve diğer konuları görüşmek üzere bir kurucu meclis toplamak istediğinizi anlıyorum. Bunu hiç tartışmadık ama bildiğiniz gibi, Garantör olarak Hareketin değerlerinin koruyucusuyum -Grillo iddia ediyor- ve en azından sizden rica ettiğim toplantılarda bunu önce tartışmalıyız, ayrıca her kararın Hareketin değerleriyle uyumlu olması kaçınılmazdır”.

“Sizin de bunları paylaştığınızı biliyorum ve bu nedenle, tam tersini ima edenlere, bağlam dışı ifadelerimi istismar edenlere ve diğer şakalarımın ve abartılarımın çoğunu alkışlamama rağmen kim olduğumu unutmuş gibi davrananlara rağmen, her konuda aynı fikirde olacağımızdan şüphem yok. Bir şakayı ciddiye alan birinden daha gülünç kimse yoktur, bu yüzden ona sadece şakalarımın bazılarını daha da komik hale getirdiği için teşekkür etmeliyim. Ancak, bu noktada iddia edilen farklılıklarımızı çürütmenin gerekli olduğunu düşünüyorum ve bu amaçla, bu mektubumu en uygun gördüğünüz şekilde yaymaya davet ediyorum. Bu arada Hareketin ve Ülkemizin iyiliği için birlikte çalışacağımıza inanıyorum.“.

Conte'nin cevabı

“Geçtiğimiz toplantıda öngördüğüm gibi, Ulusal Konsey ile – Conte Grillo'ya verdiği yanıtta sözlerine başlıyor – harika bir meydan okumayla karşı karşıyayız: Hareketin siyasi eylemini yenilemek için gerçek tartışma ve katılım fırsatı olarak bir kurucu meclis. Bu arifeyi büyük bir bağlılıkla yaşıyoruz, Avrupa'da bir siyasi güç tarafından şimdiye kadar gerçekleştirilmiş en büyük 'katılımcı' demokrasi deneyini planladığımızın bilincindeyiz”.

“Korkmamalıyız – eski başbakan temin ediyor – kendimizi sorgulamaktan. Önce ben. Öngörüyorum ki kurucu sürecin çeşitli aşamalarının yönetimi bağımsız uzmanlardan oluşan bir gruba emanet edilecektirkarmaşık müzakere süreçlerinin yönetimi konusunda uzmanlaşmıştır. Bu, tam olarak, dış karar alma unsurlarıyla katılımların gerçekliğini değiştirebilecek herhangi bir müdahale biçiminden – benim veya mevcut yönetim grubunun – kaçınmak içindir”.

“Mektubunuzda Hareketi yeniden başlatmak için yararlı konuları tartışmak üzere bazı toplantılar düzenlemekten mutluluk duyacağınızı yazıyorsunuz. Katkılarınız çok hoş karşılanacaktır ve sizinle tartışmaya tamamen açık olduğumu teyit ederim.istediğiniz zaman. Her zaman, benden ve tematik komitelerin tüm referanslarından, önerilerinizi toplamak için maksimum kullanılabilirliğe sahip olacaksınız. Kimse kurucu olarak tarihi rolünüzü ve Garantör olarak mevcut işlevinizi sorgulamıyor. Ben bunu yapmadım”.

“Ancak büyük bir açık sözlülükle -üstlendiğim siyasi sorumlulukların ışığında da- size bildirmeliyim ki -Conte açıkça belirtiyor ki- Kurucu meclise sunulacak konuların 'önleyici' olarak tartışılması yönündeki teklifinizi kabul edemem.. Bu, başlattığımız projeye ve beni meclisi toplamaya iten ruha taban tabana zıt bir taleptir. Siz ve ben, tek başımıza veya -sizin de yazdığınız gibi- 'bizim küçük bir grubumuzla' meclise sunulacak konuları belirlemeye ve tartışmaya devam edeceğimizi hayal etmek, meclisin ilan etmeye meşru olduğu konuları belirtme seçimini kendimize mal etmek anlamına gelir, diğerlerine göre meşruiyetten yoksun olduğunu varsayarak”.

“Bu sonuç, üyelerden oluşan tüm topluluğun, Hareketi karakterize eden özel hukuk kapsamındaki 'birleştirici' bir organın ilkelerine ve kurallarına göre egemen organ, en yüksek karar alma organı olduğu ilkesiyle -aynı zamanda yasal olanıyla- uyumlu değildir. Önümüzdeki haftanın başında, bu kurucu sürecin tüm adımlarını ve ayrıntılarını tanımlamaya adanmış Ulusal Konsey'in üçüncü toplantısı yapılacak. Bu, üyelerin doğrudan temsilcilerinin de oturduğu en temsili organımızdır. Son 'kılavuzu' alır almaz sizi derhal bilgilendireceğim”.

“Enerjimizi serbest bırakalım ve ilkelerimizi ve değerlerimizi paylaşan kadınlardan, erkeklerden ve çok sayıda gençten oluşan bir topluluğun coşkusuna güvenelim. Tartışmanın özgürce gelişmesine izin verin ve önceden belirlenmiş olmasın. Bu – diye sonlandırıyor Conte – Hareketin ruhunu yeniden canlandırmanın en iyi yoludur, bu kadar çok vatandaşı kişisel kazanç düşünmeden kurumlara katılmaya iten ilham, ülkemizi her şeye ve herkese karşı değiştirme arzusuyla gerçekten canlanmıştır. Mektubunuzu yaymamı istiyorsunuz: Davetinizi kabul ediyorum – diye sonlandırıyor Conte – bu alışverişimizin üyelerimizi ve destekçilerimizi 'kurucu' projemize aktif olarak katılmaya motive edebileceğini hayal ediyorum”.