L'Aquila depremi, 15 yıl önceki deprem. Mattarella: “Yeniden yapılanma devam etmeli”

Urfalı

Global Mod
Global Mod
“On beş yıl önce 5 Nisan'ı 6 Nisan'a bağlayan gece meydana gelen deprem, L'Aquila ve çevresini sarsmış, 300'den fazla insanı hayatından çıkarmıştı. Kentin ve köylerin tamamen yeniden inşası bir görev ve kararlılığın devamıdır. Her sosyal bileşen için, en başta kurumlar için. Bu, toplumsal dokuyu yeniden birleştirme işidir.” Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella bunu şöyle ifade etti: “Yıkımın tarihi merkezi, banliyöleri ve yakındaki köyleri vurarak tüm ulusal toplumu şaşkına çevirdiğini ve şok oldu. Ülke tüm enerjisini harekete geçirerek tepki verebildi, depremin vurduğu bölge sakinleri ise evlerini, işyerlerini, okullarını yeniden inşa etmeye, sanatsal güzellikleri mümkün olduğunca geri kazanmaya başlama gücünü buldu. O toprakların yeniden doğuş yolu bir amaç ve ortak bir yurttaşlık mirası haline geldi.”

“Bu, Abruzzo'yu ve iç alanlarını ilgilendiren bir zorluktur” diye devam ediyor Devlet Başkanı, aynı zamanda yenilik yapmak için bir geçit teşkil ediyor ve yeni nesillere projelerini güvenli bir ortamda gerçekleştirme olanağı sunuyor. Yaralı veya doğanın öngörülemezliği nedeniyle risk altında olan bölgelerin nasıl yeni fırsatların mekanı haline getirileceği”. Mattarella şu sonuca varıyor: “Bu tür trajik olayların anısı, bu nedenle tüm ülke için, insan yaşamının değerini ve toplulukların bütünlüğünü asla ihmal etmemek için bir uyarı ve taahhüt olmalıdır.”

Meloni: “Devlet tepki modeli, ayağa kalk ve daha güçlü dön”

“Bugün İtalya, 6 Nisan 2009 depreminin 309 kurbanını anıyor ve L'Aquila ve Abruzzo topluluğuna, o gece en sevdiklerini kaybedenlere ve azim ve kararlılıkla katkıda bulunan herkese saygılarını sunuyor. şehrin yeniden doğuşu. L'Aquila, acil durumun yönetilmesinden bu yana Devletin verdiği tepki için bir model oluşturuyorYeniden yapılanmadan yenilenmeye kadar geçen yıllarda ilk etkileri görülmeye başlandı” diyen Başbakan, şöyle konuştu: Giorgia Meloni. “Farklı kapasitelerde ve farklı aşamalarda katkı sağlayan birçok kişiye sesleniyorum: Büyük bir dayanışma ve yakınlık gösteren İtalyanlar – Başbakan'ın altını çiziyor – sonraki gün ve aylarda harekete geçen gönüllüler; kadınlar ve örnek teşkil eden bir yeniden inşanın gerçekleştirilmesine fedakarlık ve bağlılıkla katkıda bulunan kurumlardan ve diğer insanlardan insanlar.Hükümet, L'Aquila'ya ve depremden etkilenen Belediyelere her zamankinden daha fazla kesinlik vermeye kararlıdır. 2009 depremi İlk bütçe yasamızla, çok yıllı bir vizyonla ve daha önce hiç olmadığı kadar yerel yönetimlere gerekli kaynakları ayırdık, kamunun yeniden inşasına ilişkin mevzuatı basitleştirdik ve okulların yeniden inşasını tamamlamak için gerekli fonları serbest bıraktık ve Teatro Comunale dell'Aquila'yı tamamlayacak olanlar”.

“En zor anlarda büyük bir haysiyet sergileyen güçlü ve gururlu bir bölge olan şehre ve iç bölgelere büyük bir dikkatle ilerlemeye devam edeceğimize dair bir taahhüdümüz. Dün gece, kendilerini meşaleli alayın kolektif yasında buldular ve anı törenini yenilediler. L'Aquila'nın yeniden doğuşu, diye bitiriyor Meloni, kendimizden bir parçanın yeniden doğuşu. On beş yıl önce yaralandık ama ayağa kalkıp ayağa kalkmayı başardık. daha güçlü geri dön”.

Parco della Memoria'daki meşale alayı ve mangalın aydınlatılması

L'Aquila ve sismik kraterdeki diğer 56 belediyeyi vuran deprem trajedisinden on beş yıl sonra, dün akşam saat 21.30'dan kısa bir süre sonra, olay gerçekleşti. 309 kurbanın anısına meşaleli yürüyüş XX Settembre üzerinden başladı Öğrenci Evi önünde verilen molanın ardından yaklaşık 1400 kişinin katılımıyla Parco della Memoria'nın bulunduğu Piazzale Paoli'de sona erdi. L'Aquila Belediyesi, Deprem Mağdurları Aileleri Derneği'nin katılımıyla, belediye başkanı Pierluigi Biondi'nin sivil toplum kuruluşlarının ve ulusal, bölgesel ve yerel kurumların diğer temsilcileriyle birlikte yer aldığı girişimi düzenledi.

Anıtın ortasında yer alan çeşmenin içerisine kurulan mangal, L'Aquila'lı iki genç tarafından aydınlatıldı.2009 deprem yılında doğan ve her ikisi de 'A. Abruzzo'nun başkenti Casella'da Elisa Nardi ve Tommaso Sponta, Piazza Duomo'da devam eden asfaltlama çalışmaları nedeniyle Palazzo Margherita belediye binasının avlusundan kurbanların anısına ışık huzmesi açıldı.

“Anılar, bu on beş yılda, şehrimizin yeniden doğuşuna yönelik tercihlerimizde bizlere yol gösteren, sessiz ve ketum yol arkadaşlarımız oldu, iç pusulamız oldular. geçmiş, trajik olaydan sonra doğanlardır ve bizim onları düşünmek, hafızayı kimliklerinin özü haline getirmelerine yardımcı olmak, saf hatırlama faaliyetini uygulamak gibi ahlaki bir görevimiz var. Sembolik olarak yaptıkları gibi, bu akşam Parco della Memory'de, Konservatuvarımızın çok genç iki öğrencisi Elisa ve Tommaso. Bellek, şimdiki zamanımızı kuşatan başka bir yerdir ve biz L'Aquilalılar bizim belleğimizdir”.

“Deprem olduğunda yeni doğmuştum ve bu korkunç deneyimi ailemin hikayesi aracılığıyla yaşadım. Bu kutlamaya katılmaktan ve bu korkunç depremin kurbanlarını hepinizle birlikte anmaktan gurur duyuyorum” dedi.Lisa Nardi. “Bu akşam burada benim yaşımdaki çocukları temsilen bulunabildiğim için kendimi ayrıcalıklı hissediyorum. O geceyi hatırlayamasam da ailemin hikayeleri o anların korku ve acısını hayal etmemi sağladı. Yıllar boyunca arkadaşlarımın ve daha büyük çocukların hikayelerini de dinledim. Onların sözlerinden, geri dönüp L'Aquila'da kalmak istemelerindeki çaba ve kararlılığı algıladım. Bu yeniden doğuş arzusu, L'Aquila şehrinin daha da gelişmesini sağladı. Ayrıca deprem şehrimizde silinmez izler bırakmış olsa da bu olayın toplumumuzdaki bağların güçlenmesine bir şekilde katkı sağladığını da düşünüyorum” dedi. Thomas Sponta.

Mangal yakıldıktan sonra Parco della Memoria'da oradaydıDepremde ölenlerin isimleri okunuyor ve Piazza Duomo'daki Santa Maria del Suffragio kilisesinde, L'Aquila metropol başpiskoposu ve Ceam (Abruzzo-Molisa Piskoposluk Konferansı) başkanı Kardinal Giuseppe Petrocchi'nin başkanlığında Kutsal Ayin düzenlendi. Efkaristiya namazı sırasında isimler. Nimet öncesinde belediye başkanı vatandaşlara hitaben yazdığı mesajda yer alan bazı kişisel düşüncelerini okudu.

6 Nisan 2009 depremi saat 03.32'de kilise çanı 309 kez çaldı. on beş yıl önce hayatını kaybedenlerin anısına. Fener alayı ve dini kutlamaya ek olarak, birçoğu L'Aquila Belediyesi'nin kültür kurumlarını, organlarını, derneklerini ve komitelerini hedef alan ve girişimleri teşvik eden kamu duyurusunun ardından tanıtılan bir dizi etkinlik de planlanıyor. aramızdan ayrılanların anısını yaşatmaya ve anılarını canlı tutmaya devam etmek.

L'Aquila Belediye Başkanı Pierluigi Biondi, Facebook'taki bir gönderisinde “Bu gece sessizce anı mekanlarımızdan geçtik” diye yazdı. “O geçmişten özgür olanlar, trajik olaydan sonra doğanlardır ve biz de bu trajik olaydan sonra doğan ahlaki değerlere sahibiz. onları düşünmek, hafızayı kimliklerinin özü haline getirmelerine yardımcı olmak, saf hatırlama faaliyetini uygulamak görevimiz. Hafıza, şimdiki zamanımızı kuşatan başka bir yer ve biz L'Aquilalılar bizim hafızamız.”

Ayrıca okuyun