Kılıçdaroğlu, elektriği kesilen yurttaşaları ziyaret etti: Artık dünya yeni bir çağı başlatmak zorundadır

taklaci09

Global Mod
Global Mod
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Mamak’ta elektrikleri kesilen yurttaşı ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, “Artık dünya yeni bir çağı başlatmak zorundadır. Demokrasi, insan hakları ekseninde insanların elektrik, su, doğal gaz üzere temel haklarının teslim edilmesi konusunda efor harcanması gerekmektedir. En büyük aruzumuz, en büyük amacımız budur” dedi.

Kılıçdaroğlu, faturasını ödemediği için elektriğinin kesilmesinin akabinde, “Kimse merak etmesin karanlıkları aydınlığa çıkaracağız!” diyerek, “Elektrik faturasını ödeyecek mali güce sahibim. Elektrik faturasını ödeyemeyen milyonların sesi olmak istedim.” tabirlerini kullanmıştı.

Kılıçdaroğlu, kesintinin akabinde karanlıkta düzenlediği basın toplantısında, elektriği kesilen aileleri ziyaret edeceğini söylemişti. Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Mamak ilçesinde elektrikleri kesilen yurttaşları ziyaret etti.

“Ben anlatmayım en yeterlisi, siz anlatın dinlesinler”

Kılıçdaroğlu ziyareti daha sonrası Çocuk Esirgeme Kurumu’nda yetişmiş ve meskeninin elektrikleri kesilmiş İbrahim Öztürk ile bir arada açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, şunları söylemiş oldu:

“Elektrik kesintilerinin hangi felaketlere yol açtığını, hangi ümitsizliklere yol açtığını topluma anlatmaya çalışıyorum, vatandaşlarımıza anlatmaya çalışıyorum. Elektrik artık bir insanlık hakkıdır, hiç kimse, hiç bir vatandaş elektriksiz bırakılamaz. Ben bunları söylemiş olduğimde itiraz ediyorlar, sayılar veriyorlar. Hangi sayıları verirseniz verin, sayılar artık inandırıcı olmaktan epey uzaklaştı. Doğruları söylemeleri lazım, vatandaşın sıkıntısını dinlemeleri lazım, iktidar sahiplerinin bakılırsavi budur. Var olan problemleri çözmektir. Artık geldim kardeşimin oturduğu yere, içeriye girdik baş başa küçük de olsa bir sohbetimiz oldu. Ben anlatmayım en güzeli, siz anlatın dinlesinler.”

“Bu adamı sahiden dinleyin, kelamlarına inanın”

Kılıçdaroğlu kelamı konutunun elektriği kesilen İbrahim Öztürk’e bıraktı. Öztürk şöyleki konuştu:

“1,5 ay oldu ödeyemedik, kestiler. Artık tükendik, umudumuz kalmadı. Ekmek olmuş 2 750 (2 lira 75 kuruş), kaşıkla verdiler kepçeyle geri aldılar, bunu goremiyorsa vatandaşlar, milletimiz bunu goremiyorsa artık diyecek hiç bir lafım yok.

Allah razı olsun tek umudumuz Sayın Liderimiz, Allah nasip olur da iktidara geldikleri vakit gerçekler gün yüzüne nasıl çıkıyormuş, sayılar nasıl açıklanıyormuş, neler açıklanıyormuş, bu biçimde her şey gün yüzüne çıkar. Tek umudumuz sizsiniz. Buraya geldiğimden benimle ilgilenen; vilayet lideri ve ilçe başkanlarıma evvela teşekkür ediyorum. Sayın Genel Liderimize binlerce teşekkür ediyorum. Dinlemelerini istiyorum. Bu adamı sahiden dinlemelerini istiyorum. Bu adamı sahiden dinleyin, kelamlarına inanın.”

“Artık dünya yeni bir çağı başlatmak zorundadır”

Yurttaşın konuşması daha sonrası kelamlarına devam eden CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şunları belirtti:

“Derdini anlatacağım sevgili kardeşim. Anlatmak benim bakılırsavim esasen, yıllar yılı şunu öğrettiler; neoliberal siyasetler, devlet küçülsün, vatandaş zenginleşir diye. daha sonra ortaya çıkan gerçek şu oldu, izledikleri siyasetlerin kararında; ortaya çıkan gerçek bir avuç kişi zenginleşti, milyonlarca insan yoksullaştı, fakirleşti. Geldiğimiz tablo budur. Artık bu tablo, bu çağın öfkesini lisana getirdiği bir tablo olmaya başladı, bunun değişmesi lazım. O niçinle yalnızca Türkiye’deki demokratlara değil dünyadaki demokratlara da seslendim. Artık dünya yeni bir çağı başlatmak zorundadır. Demokrasi ekseninde, insan hakları ekseninde insanların elektrik, su, doğal gaz üzere temel haklarının teslim edilmesi konusunda efor harcanması gerekmektedir. En büyük aruzumuz, en büyük amacımız de budur.

“Sizlere sahip çıkmak toplumsal devletin nazaranvidir”

Türkiye düzelebilir, güçlü bir ülkedir. Türkiye’de bir epey insan şu anda elektriksiz gece karanlığına mahkum edilmiş vaziyettedir. Ancak bunların tamamını çözmek mümkündür, kısa müddette çözmek mümkündür. İnşallah bunların tamamını yapacağım. Umudunu hiç bir vakit kaybetme, senin umudunu hayata geçirmek benim temel nazaranvimdir. Yalnızca senin değil aslında, senin üzere güç kurallarda çalışan, güç kurallarda gelir elde etmeye çalışan, toplumsal güvenliği olmayan hele hele 18 yaşına kadar çocuk esirgeme kurumunda kalıp daha sonra hayat uğraşını veren senin üzere bir fazlaca kişi var. Sizlere sahip çıkmak toplumsal devletin bakılırsavidir, her şeydilk evvel siyasetin nazaranvidir. Ben bu temel misyonu yerine getirmek için gayret harcıyorum.”

Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in elektrik abonelerinin kesintileri hakkında yaptığı açıklamanın anımsatılması üzerine Kılıçdardoğlu, “Geçen yılın birebir sayılarına göre 40 bin daha fazla, demek ki 2022’de ortaya çıkacak sayılar epeyce daha yüksek olacak. Üzelerek söz edeyim. Bakana da verdiği bilgiler için teşekkür ederim” cevabını verdi.

“Çözeceğiz umudunu kaybetme”

Elektriği kesilen Öztürk ise yenidendan kelam alarak şunları söylemiş oldu:

“Başkanım şunu da lisana getireyim, benim konutumda çamaşır makinası, buzdolabı hiç bir şey olmadığını Mamak Belediyesi’ne gittim, liderle görüştürmediler. Toplumsal Hizmetler Daire Lideriyle şahsen yüz yüze görüştüm; yurtta büyüdüğümü anlattım, konutumun durumunu anlatım, iki araç gönderdiler geldiler incelediler, ‘Sen burada nasıl yaşıyorsun, nasıl tutunuyorsun, biz sana elimizden gelen her şeyi yapacağız, konutunu dayayıp, döşeyeceğiz’ dedi. Ne gelen var, ne giden ortadan üç ay geçti, kapatıldı, gitti.

Kılıçdaroğlu ise “Çözeceğiz umudunu kaybetme, tek isteğim o” diye karşılık verdi.