Kanada'daki Meloni Trudeau'yu görüyor. Dün Biden ile görüşme ve Chico Forti duyurusu

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Başbakan Giorgia Meloni Toronto'ya geldiPearson Havalimanı'nda Güney Ontario Federal Ekonomik Kalkınma Ajansı'ndan sorumlu İtalyan asıllı bakan Filomena Tassi ve İtalyan büyükelçisi Andrea Ferrari tarafından karşılandı. İtalya'nın G7 başkanlığı kapsamında Başbakan Sabah gündeminde Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile görüşme var. Daha sonra öğleden sonra Toronto'daki İtalyan toplumunun temsilcileri ve Kanadalı kurumsal temsilcilerle görüşecek.

Biden'la görüşme: Gazze ve merkezde göçmenler

Bu arada Başbakan Giorgia Meloni, Beyaz Saray'da ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya geldi. Meloni, Temmuz 2023'te ikili arasındaki ilk yüz yüze görüşmeden yedi ay sonra G7'nin dönüşümlü başkanı olarak Oval Ofis'te memnuniyetle karşılandı. “Burada olmaktan mutluyum. Seni Puglia'da görmek için sabırsızlanıyorum.” Başbakan, ABD liderini 13-15 Haziran tarihleri arasında Puglia'daki Borgo Egnazia'da yapılması planlanan Binbaşı toplantısına 'davet ederken' dedi.

Biden, biraz önce İtalya'nın Ukrayna'daki kararlılığından dolayı 'Giorgia'ya teşekkür etmek istemiş ve Başbakan'la yapacağı yeni görüşmeden dolayı mutlu olduğunu belirtmişti. Yüz yüze görüşmede iki lider, G7'nin yanı sıra Ortadoğu, Afrika, göçmenler, Ukrayna, yapay zeka ve iki ülke arasındaki ikili ilişkilere nasıl “güçlendirici” verileceği konularını konuştu.

Meloni, “Ortadoğu'daki kriz bizim endişemizdir, gerilimi önlemek için eylemleri koordine etmeliyiz ve ABD'nin arabuluculuk çabasını tam olarak destekliyoruz” diyerek Biden'a şu çağrıda bulundu: “Gerginliğin tırmanmasını önlemek için eylemimiz üzerinde anlaşmaya varmamız gerekiyor.”

Başbakan'a göre, çözüme “çabalarıyla katkıda bulunmaya odaklanan” İtalya için insani konu “bir önceliktir”. İtalya, Orta Doğu'daki krizi çözerken “tek uzun vadeli çözüm olan iki devlet perspektifini garanti altına almak” için çalışıyor.

Ancak Meloni aynı zamanda İtalya'nın Afrika'ya olan bağlılığı konusunda da ısrar etti ve muhatabına “bir sonraki G7'nin Afrika'ya özel ilgi göstereceğini. Bir süredir bunu tartışıyoruz, Afrika fakir bir kıta değil, inanılmaz insani zenginliklere ve materyallere sahip” dedi. ama “yırtıcı bir yaklaşım var. Biz bu yaklaşımı değiştirmek istiyoruz”.

Meloni bu nedenle Biden'a bir öneride bulundu: “Göçmen krizini çözmek” ve “insan kaçakçılığıyla mücadele etmek” istiyoruz, bu nedenle “İnsan kaçakçılığına karşı küresel bir ittifak önermek için buradayım”. Meloni ve Biden, yüz yüze görüşmenin ardından iki ülkeden heyetler arasında ikili görüşme gerçekleştirdi. Katılımcılar arasında Amerika tarafında da Dışişleri Bakanı Antony Blinken vardı.

Meloni'den duyuru: “Chico Forti İtalya'ya transfer olacak”

Dün Biden'la yapılan görüşmenin ardından, aileye göre Paskalya için transfer edilmesi gereken Chico Forti'nin İtalya'ya dönüşüne ilişkin duyuru yapıldı. Meloni bir video mesajında, “ABD'de 24 yıl tutuklu kaldıktan sonra Chico Forti'nin İtalya'ya nakledilmesine ilişkin iznin yeni imzalandığını duyurmaktan mutluluk duyuyorum.” dedi. “Bu hükümetin diplomatik bağlılığının, Florida Eyaleti hükümetiyle ve Amerika Birleşik Devletleri federal hükümetiyle olan işbirliğinin sonucu olan bir sonuç ki buna teşekkür ediyorum. Bu Chico için, onun için sevinçli bir gün. ailemiz ve hepimiz için. Söz verdik ve yaptık. Şimdi İtalya'da Chico'yu bekliyoruz”, diye ekliyor.

“Chico Forti'nin ailesine, İtalya'ya yakında döneceği müjdesini duyurmak benim için büyük bir duyguydu. Sevdikleri gibi, onun transferini gerçekleştirmek için yıllarca cesaretle mücadele edenlere ithaf edilen büyük bir zafer. I Onlara Chico'yu İtalya'ya geri getirmek için her şeyimi vereceğime dair söz vermiştim… ve bu sözü tutmayı başardığım için mutluyum. Başta Büyükelçi Zappia olmak üzere bu hedef doğrultusunda yorulmadan çalışan herkese teşekkür ediyorum.” Facebook'ta kavunlar tekrar diyor.

Trentino'lu Enrico Forti'nin takma adı olan Chico Forti, şu anda 65 yaşında olan eski bir İtalyan denizci ve televizyon yapımcısıdır, Ekim 1999'dan bu yana hapishanede tutulmakta ve Dale Pike cinayeti, cinayet suçundan Florida Şehri hapishanesinde ömür boyu hapis cezasına çarptırılmaktadır. her zaman masum olduğunu iddia eden kişi.

Ayrıca okuyun