“İtalya mülteci kampına dönüşmeyecek”

Urfalı

Global Mod
Global Mod
“İtalya’nın Avrupa’nın mülteci kampı olmasına izin vermeyeceğim”. Başbakan öyle söyledi Giorgia Meloni, New York Columbus Circus’ta düzenlenen bir törenin oturum aralarında göçmenlerle ilgili soruları yanıtlıyor. Başbakan, Columbus Yurttaşlar Vakfı ve diğer İtalyan Amerikan derneklerinin bazı temsilcilerinin huzurunda çiçeklerden bir çelenk koydu. “İtalya sorunu tek başına çözemez” diye ekledi, “Yapılması gereken şey kaçakçıları durdurmak.”

Ayrıca okuyun

“Benim için Tunus’la mutabakatın, Avrupa solunun çok hassas, uzun ve yorucu bir işi baltalamaya yönelik olağan girişimlerinin ve çoğu zaman bunu açıkça yapmaya cesaret edememenin ötesinde devam etmesi önemli. Çözüm. Bunun üzerine komisyon, kendilerine göre bu memorandumun diğer ülkeler için de kullanılacak bir model olduğunu söyledi ve ben de buna katılıyorum” dedi. “Mutabakatı ilerletmemiz, uygulamamız ve kaynakları almamız gerekiyor, bundan sonra planın tüm Kuzey Afrika ülkeleri için kullanılması gerektiğini düşünüyorum.”

“Göç konusunu güçlü bir şekilde gündeme getirmek niyetindeyim, Birleşmiş Milletler’deki konuşmamın önemli bir parçası olacak”. Köleliğin yenilmesinde temel olan BM gibi bir örgütün bu barbarlığın başka şekillerde geri dönmesine izin veremeyeceğini düşünüyorum ve bunu açıkça söylemek istiyorum” dedi Meloni.

“SİHİRLİ DEĞNEMİZ YOK, İTALYA’DA SORUN ÇÖZÜLEMEZ”

Göçmenler konusunda “Gerekli gördüğümüz kuralları getirmeye, uluslarüstü kuruluşlardan üzerlerine düşeni yapmalarını istemeye devam ediyoruz, eğer sihirli değnek elimizde olsaydı zaten kullanırdık. Ancak bunun zaman alacağı konusunda iyimserim.” alır ama sonunda galip geliriz. Göçmenlik durumu zor, yeni bir şey değil. Son birkaç saatte yaşananlar, kontrol altında tuttuğumuz bir Libya sorunudur” ama şimdi Libya’da “bir sel yaşandı” ve zor bir durum var.”

“Sadece İtalya’nın sorunu olmayan ve İtalya’nın tek başına çözemeyeceği bir sorunu çözmek için tüm uluslararası kuruluşların rolünü uygulayabileceğimizi düşünüyorum. İlk nokta: Eğer birileri, Avrupa’da bile, sorunun İtalya’da çözülebileceğini düşünüyorsa bunu yapıyorlar. bir hata. İtalya’nın Avrupa’nın mülteci kampı olmasına izin vermeyeceğim. İkinci nokta, hükümette daha önce olduğu gibi göçmenlik vizyonuna sahip kişiler bulunsa bile İtalya’da sorun çözülemez. Kaçakçılara savaş ilan edilerek, Afrika’ya müdahale edilerek sorun çözülebiliryararlı ve yırtıcı olmayan bir yaklaşımla”.

“BM ÖNEMLİ BİR ROL OYNAYABİLİR”

Göçmenler konusunda ise “Birleşmiş Milletler’in oynayabileceği rolün aynı zamanda farkındalığın arttırılması, yani bunun ideolojik bir sorun olmadığını, sorunun var olduğunu ve büyük sorunların olduğunu insanların anlamasını sağlamak konusunda da önemli bir rol oynadığına inanıyorum. Birleşmiş Milletler’in Libya’daki sıcak noktaların yönetiminde, sığınma taleplerinin değerlendirilmesinde ve araçsal olarak ekonomik göçmenlerin üzerine bindirilen mülteci sorununu kesin olarak ayırt etmede oynayabileceği rolün, Kesinlikle kendi faydası olan bir şey olmalı: belirleyici değil ama önemli. Bunu yapmak için Afrika hükümetlerinin işbirliğine ihtiyacımız var, üzerinde çalışmamız gereken şey bu”, dedi tekrar.

Başbakan’a göre “BM, ideolojik yaklaşımlar olmadan herkesin daha fazla ilgi göstermesine izin verilmesi ve birbirine uymayan şeylerin karıştırılarak kullanılmaması esastır”.

“Avrupa’da biz insanları nasıl dağıttığımızı tartışıyormuş gibi davrandığımız sürece (Polonya Başbakanı Morawiecki’nin Von der Leyen planına yönelik eleştirileri hakkında gazetecilere yanıt veriyor) konunun özüne inemeyeceğiz, çünkü Hiç kimse bu akışlarla karşı karşıya kaldığında sorunu bir başkasına aktarmayı düşünemez. Polonya’dan bahsediyorsunuz ama Fransa sınırları kapattı, Almanya yeniden yerleşmeyeceğini söyledi, Avusturya Brenner’de daha fazla kontrol yapacağını söyledi.”

“Bütün Avrupa ülkeleri bu şekilde davranıyor ve bu nedenle sorunu çözmenin tek ciddi yolu hepimizin dış sınırların savunulması konusunda birlikte çalışmasıdır; bu hükümet orada olduğundan İtalya’nın yaptığı öneri de budur. , çünkü ilk olarak bunların yeniden dağıtılması teklifini yaptı – diye yineledi – Açıkça diğer ulusların yer değiştirme konusunda zorlukları var ama benim istediğim bu değil: İstediğim şey yasa dışı ayrılmaların durdurulması. Göç paktı ve Avrupa Komisyonu başkanı “iltica daha önceki bir konudur” dedi, “bundan bahsetti ama bu paketin bir parçası: von der Leyen bunun benim önceliğim olmadığını biliyor”.

MELONI-ERDOĞAN: GÖÇMENLER, UKRAYNA VE GIDA GÜVENLİĞİ

Başbakan Erdoğan, BM Genel Kurulu çalışmaları kapsamında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ikili görüşme gerçekleştirdi. Toplantı Birleşmiş Milletler Türkiye Temsilciliği’nde gerçekleşti. Columbus Circus’taki basın toplantısında Meloni, “Erdoğan’la göçmenler ve Akdeniz ülkelerinin oynadığı rol hakkında da konuştum. Türkiye söz konusu olduğunda bu iki kat önemli bir rol çünkü hem Akdeniz rotasını hem de Balkan rotasını ilgilendiriyor” dedi. .

“Türkiye vizelerle ilgili işaretler verdi ancak daha fazlasının yapılabileceğine inanıyorum ve ayrıca Akdeniz cephesinde ve özellikle Libya’da hükümetin yaptığı çalışmaların sonuç getirdiğine inanıyorum. Akışlarımız Tunus’tan geliyor. Bugün gerilimi daha da artırma riskiyle karşı karşıyayız ve Türkiye’nin rolü önemli olabilir”, diye belirtti Meloni.

“Ukrayna buğdayıyla ilgili anlaşmayı da konuştuk”. Türkiye bu konuda ön saflarda yer alıyor; faydalı çalışmalar yürütüyor ve özellikle Afrika’yı etkileyen buğday sorununun önündeki engelin kaldırılması için hep birlikte işbirliği yapmalıyız”.

Öte yandan, “Yürütülen müzakerelere dikkat edilmesi gerektiğini, çünkü insanı besleyen hammaddeyi kullanarak fakir ülkelere şantaj yapanların bu nedenle avantaj elde etmesine izin veremeyiz” diye konuştu: hassas bir şekilde ele alınması gereken bir konudur”. İtalya “ön sırada çünkü Afrika’da olup bitenlerin sonuçlarını ilk gören biziz”.

Palazzo Chigi’nin açıkladığı üzere, Erdoğan ile birlikte Başbakan, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile uzun ve samimi bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Ukrayna’daki savaştan başlayarak ortak ilgi alanına giren konular ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Putin’le yapılan son toplantı ve Karadeniz Tahıl Girişimi hakkında bilgi verdi”. İkili görüşmede, “Afrika ülkeleriyle gıda güvenliği konusunda işbirliğinin güçlendirilmesi taahhüdü de ele alındı. Liderler ayrıca Akdeniz’deki göç sorununun kararlılıkla ele alınmasının, insan kaçakçılarıyla mücadele edilmesinin önemi üzerinde de mutabakata vardı.” İlişkileri ekonomik ve ticari alanda da güçlendireceğiz” dedi.