İşçiler Ödeme Kaldıracı Kazandıkça, Sivil Toplum Kuruluşları Ayakta Kalamıyor

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Kuzey Kaliforniya’daki bir okul bölgesinde, müfettiş yemekhane monitörü olarak vardiyalarını alıyor. Louisville, Ky.’de kar amacı gütmeyen gruplar sosyal hizmet uzmanlarını Walmart ve McDonald’s’taki daha iyi maaşlı işlere kaptırıyor. Ve Rhode Island’da, çocuk esirgeme kuruluşları, personel eksikliği nedeniyle aileleri erken müdahale programlarından uzaklaştırıyor.

Son aylarda ülke çapındaki işgücü sıkıntısı, sevkiyatların gecikmesine, restoranlarda uzun süre beklemelere ve hem müşteriler hem de işverenler için diğer hayal kırıklıklarına yol açtı. Ancak birçok kâr amacı gütmeyen işletme, işçileri çekmek için daha yüksek ücretler sunarak, en azından kısmen, personel bulma zorluklarının üstesinden gelebildi.

Bununla birlikte, kâr amacı gütmeyen ve kamu sektörü işverenlerinin çoğu için, en azından eyalet yasa koyucularını bütçe artışlarını onaylamaya veya seçmenleri daha yüksek vergileri onaylamaya ikna etmeden, maaşları yükseltmek bir seçenek değildir. Bu, maaşları kâr amacı güden emsallerinin daha da gerisine düştüğü için bir ayrılma dalgasına ve artan boşluk oranlarına yol açıyor. Ve bazı durumlarda, sağlamak için var oldukları hizmetleri sunmalarını zorlaştırıyor.

Middletown, R.I.’de kar amacı gütmeyen, zihinsel ve gelişimsel engelli ve diğer sağlık ihtiyaçları olan yetişkinler ve çocuklarla çalışan Look Upwards’ın yönetici direktörü Carrie Miranda, “Rekabetçi olma yeteneğimizi kaybettik” dedi. “Kapıya yeni biri geldiğinde onlara evet diyemiyorum ve hizmetlere çok ihtiyaçları var. ”

Yukarıya Bakmak, ülke çapındaki birçok benzer kuruluş gibi, finansmanının çoğunu, sağladıkları hizmetler için sabit bir geri ödeme oranı ödeyen devlet sözleşmeleri yoluyla alır. Rhode Island da dahil olmak üzere birçok eyalette, fon seviyeleri pandemiden önce bile artan maliyetlere ayak uyduramıyordu.

Ancak, özellikle düşük ücretli endüstrilerde ücret artışındaki son hızlanma, onları umutsuzca eğrinin gerisinde bıraktı. Yukarı Bakarken, ödeme 15 dolardan başlar. Fiziksel olarak yorucu ve duygusal olarak yıpratıcı olabilecek işler için saatte 75; Sokağın aşağısındaki Wendy’s bazı pozisyonlar için saatte 17 dolar teklif ediyor.

Bayan Miranda, “Eskiden hastaneler ve diğer sağlık kurumlarıyla rekabet ediyorduk ve şimdi marketler, fast food mekanları, kafelerle rekabet ediyoruz” dedi. “Giderek daha fazla insanın ‘Bu işte kalmayı çok isterim, iş konusunda tutkuluyum ama ailemi beslemem gerekiyor, kiramı ödemem gerekiyor’ dediğini duydum. ‘”

Steffy Molina 2017 yılında üniversiteden mezun olduğunda, 17 yaşında Amerika Birleşik Devletleri’ne geldiğinde İngilizce bilmeyen bir göçmen olan kendisi gibi insanların hayatlarında fark yaratabileceği bir iş istiyordu. Providence’a taşındı. Rhode Island Aile Servisi’nde, küçük çocuklu aileler için sağlık, beslenme desteği ve diğer hizmetleri düzenlemeye yardımcı olan bir iş buldu.

Şimdi 27 yaşında olan Bayan Molina, çalışmayı ödüllendirici buldu. Ama saatte 16 dolardan geçinmek zordu. Yüksek lisans derecesini aldıktan sonra bile, yaşanabilir bir ücret için çok az yol gördü.

Bu nedenle, Bayan Molina, pandemiden kısa bir süre önce, devlet sözleşmelerine daha az dayanan, kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşunda daha iyi ücretli bir işe girmek için Aile Hizmetinden ayrıldı. Ve bu yıl, kar amacı gütmeyen bir sağlık teknolojisi şirketine katılmak için kar amacı gütmeyen işten ayrıldı ve yılda yaklaşık 75.000 dolar kazandı.

Bayan Molina, yeni işini sevdiğini ve hala bir fark yarattığını hissettiğini söylüyor. Ancak ailelere doğrudan yardım edebilmeyi özlüyor.

“İşi sevdim, sadece bir çocukla veya bir aileyle çalışabilmenin verdiği tatmin duygusu” dedi. “18 dolar ödemiş olsalar bile, kalırdım. ”

Ücret baskıları tüm kar amacı gütmeyen kuruluşlara eşit şekilde vurmuyor. Çoğunlukla sosyal hizmetlerin dışında kalan bazı kuruluşlar, maaşlarını artırmalarını kolaylaştıran bağışlara veya diğer finansman kaynaklarına sahiptir. Ve bazı eyaletler, geçerli ücret seviyelerini yansıtmak için geri ödeme oranlarını düzenli olarak ayarlar veya geçici ayarlamalar yapmak için federal yardım parasını kullanır.

Ancak hükümet verileri, kâr amacı gütmeyen sektörün bir bütün olarak rekabet etmek için mücadele ettiğini gösteriyor. Kar amacı gütmeyen kuruluşlar, pandeminin başlarında kar amacı gütmeyen işletmeler kadar işten çıkarmadı, ancak yeniden işe almak için mücadele ettiler: Kasım ayında toplam kar amacı gütmeyen istihdam, yüzde 1,5’lik bir istihdam açığına kıyasla salgın öncesi seviyesinin yüzde 4,8 altındaydı. New York Times’ın Mevcut Nüfus Anketi verilerinin analizine göre, kar amacı gütmeyen sektörde. Bu, pandemi sırasında birçok kar amacı gütmeyen hizmete olan talepteki keskin artışa rağmen.

Kentucky’de kâr amacı gütmeyen Maryhurst’ün başkan yardımcısı Micah Jorrish, “Sadece bakım maliyetini artıramayız” dedi. “Biz Starbucks değiliz. Bir fincan kahvenin maliyetine 50 kuruş ekleyemeyiz. ”

İhmal ve istismara maruz kalan çocuklara yardım sağlayan Maryhurst’te, personel sıkıntısı o kadar şiddetliydi ki, yönetim kurulu kısa süre önce ön saflardaki işçilerin ücretlerini, bazı durumlarda yüzde 28’e varan oranlarda artırmayı kabul etti. Ancak kuruluş, bu artışları ödemek için devlet finansmanında kalıcı bir artış alamadı, bu da başka bir yerde maliyetleri düşürmesi veya özel bağışçılardan ekstra para toplaması gerektiği anlamına geliyor.

Bay Jorrish, her iki yaklaşımın da sürdürülebilir olmadığını söyledi. Ve organizasyonun hala yüzde 30’luk bir boşluk oranı var – sadece bu ay, Maryhurst en uzun süredir görev yapan denetçilerinden birini süpermarket zinciri Kroger’daki bir işe kaybetti.

Birçok kamu sektörü işvereni benzer sorunlarla karşı karşıyadır. Salgın sırasında eyalet ve yerel yönetimlere yapılan milyarlarca dolarlık federal yardım, bazı uzmanların başta korktuğu bütçe krizlerini önlemeye yardımcı oldu. Ancak birçok yerel yetkili, kısa vadeli federal yardıma dayalı olarak kalıcı ücret artışları önermekten çekiniyor.

Kaliforniya, Oakland’ın doğusundaki San Ramon Valley Birleşik Okul Bölgesi’nin müfettişi John Malloy, “Bu fonun devam edeceğine dair netlik olmadıkça, daha büyük maaşlar yaratmak için tek seferlik fon kullanarak emsal oluşturmamız bizim için çok tehlikeli” dedi.

Bay Malloy, bölgesinde alışılmadık derecede fazla sayıda boş öğretim pozisyonu olduğunu söylüyor. Ancak birçok okul bölgesinde olduğu gibi, daha büyük zorluk, hızla artan özel sektör ücretleri ile daha doğrudan rekabet ettikleri sınıfların dışındadır. Okul otobüsü şoförleri, Amazon için teslimat yaparak çok daha fazla kazanabilir. Kafeterya çalışanları ve bakıcılar, kar amacı gütmeyen şirketlerde benzer işleri yaparak daha iyi para kazanabilirler. Bu sonbaharda Bay Malloy, kendisi de dahil olmak üzere merkez ofis personelinden öğle yemeği saatinde öğrencileri denetleyen vardiyalar almalarını istemeye başvurdu.

Ücretler tek zorluk değildir. Okul müfettişleri, iki yıla yakın uzaktan ve hibrit öğrenimin ardından tükenmişlik, maske ve aşı zorunlulukları üzerindeki savaşlar ve diğer sorunlarla da mücadele ettiklerini söylüyorlar. Ve okullar, daha düşük ücretin telafi edilmesine yardımcı olmak için uzaktan çalışma veya esnek programlar sunamaz.

Benzer sorunlar, kar amacı gütmeyen kuruluşlarla, özellikle çocuk refahı, ruh sağlığı ve diğer doğrudan hizmetlerle ilgili olanlar ile karşı karşıyadır. Pandemi sırasında birçok hizmete olan talep, zaten zayıf olan personeli zorlayarak arttı. Eğitim ve insan hizmetleri de, salgın sırasında ortaya çıkan çocuk bakımı krizinin yükünü çeken kadınları orantısız bir şekilde istihdam ediyor.

Çoğu ekonomist, pandemi hafifledikçe ve daha fazla insan işgücüne döndükçe düşük ücretli işçiler arasındaki hızlı ücret artışının yavaşlamasını bekliyor. Ancak acil personel sıkıntısı ortadan kalksa bile, bunun uzun vadeli sonuçları olabilir. Daha iyi ücret almak için sahayı terk eden insanların geri dönmeleri pek mümkün olmayabilir. Ve öğrenciler, yaşanabilir bir ücret kazanabileceklerine inanmazlarsa alanı seçmezler.

Rhode Island’da kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Tides Family Services’in CEO’su Beth Bixby, “Bu, giderek çekici olmayan bir alan” dedi.

Bayan Bixby, risk altındaki çocuklar için bir programda çalışan kıdemli bir çalışanın kısa süre önce kendisine, yarı zamanlı çalışan 17 yaşındaki kızıyla aynı miktarda – saatte 17 dolar – kazandığını söylediğini söyledi. kozmetik perakendecisi.

Bayan Bixby, “Bu moral bozucu,” dedi.