İBB yetkilisinden “terör gözaltısı” açıklaması: Bu kişinin isimli sicil kaydı yok; AKP’li belediyeyle çalışan dernekte vazife alıyor

taklaci09

Global Mod
Global Mod
İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, PKK’lılarla fotoğrafı olan bir çalışanın gözaltına alınması olayıyla ilgili olarak, “Bu kişinin evrakında sicil kaydı ve arşiv kaydı yoktur. Bu kişi 2015 yılında Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığı’na bağlı Sakarya çocuk meskenleri uyum Merkezi’nde stajyer olarak, 2016-2018 tarihleri içinde özel yaşlı bakımevinde, 2021’den bugün de Sultanbeyli Belediyesi ile çalışan Mülteciler Derneği’nde nazaranv almaktadır” denildi.

Gazeteci Murat Ağırel, iktidara yakın birtakım basın yayın organlarınca ortaya atılan “Bir çalışanın PKK’lılarla fotoğrafı niçiniyle gözaltına alındığı” argümanına ait İBB yetkilileri ile yaptığı görüşmeyi aktardı.

İBB yetkilisi, kelam konusu bayanın takımlı çalışan olmadığını, memleketler arası işbirlikleri kapsamında proje bazlı ve hudutlu müddetli olarak bakılırsav yaptığını söylemiş oldu.

TIKLAYIN – ‘İBB çalışanına terör gözaltısı’ haberleriyle ilgili İBB’den açıklama: “Emniyet güçleri gözaltına almak için 7 gün bekledi”

Ağırel, Twitter’dan yaptığı bir dizi paylaşımda şunları kaydetti:

“Bugünkü haberlerde PKK’lı bir kişinin ‘İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Toplumsal Hizmet Uzmanı olarak işe alındığı isminin Şafak D. olduğu ve bakılırsav yaptığı yerde tutuklandığını okuduk. Tutuklanma görüntüleri da paylaşıldı.

Bu kişinin 2016 yılına ilişkin olduğu tez edilen PKK kampında çekilmiş fotoğrafları da paylaşıldı. Bu imajları takip eden herkes üzere ben de “Nasıl yani?” diye başlayan cümleler kurdum ve çabucak İBB yetkililerini aradım.

Olayı sordum ve detayları öğrendim. Bu kişi işe alınırken araştırma yapıldı mı? Sicil kaydı dokümanı var mı?

‘’Öncelikle belirtmek gerekir ki bu kişi İBB’nin takımlı çalışanı değil. Milletlerarası işbirlikleri kapsamında proje bazlı ve hudutlu müddetli olarak misyon yapmıştır.

Maaş ödemesi de İLO (Uluslararası çalışma örgütü) ve Almanya Ulusal İşbirliği Teşkilatı (GIZ) tarafınca yapıldı. 01.07.2021-31.07.2021 tarihleri içinde tamamlanan birinci proje ‘Mülteci ve Mesken sahibi topluluklar için Beşere Yakışır Vilayetlerin Desteklenmesi’ isimli projede ve 01 Mart 2022-31 Mart 2022 tarihleri içindeki Ekonomik Teşebbüsler ve İstihdam için Dijital Kapasitenin Geliştirilmesi’ projesi kapsamında çalışmaktadır. Sonlu müddette çalışmasına karşın biz isimli sicil kaydını istedik. Bu kişinin evrakında sicil kaydı ve arşiv kaydı yoktur.

Bu kişi 2015 yılında Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığı’na bağlı Sakarya çocuk konutları uyum Merkezi’nde stajyer olarak, 2016-2018 tarihleri içinde özel yaşlı bakımevinde, 2021’den bugüne de Sultanbeyli Belediyesi ile çalışan Mülteciler Derneği’nde bakılırsav almaktadır.

Bu kişinin birinci araması 19 Nisan 2022 günü Toplumsal Hizmetler Müdürlüğüne gelinerek yapılmıştır. Ameliyat olacağı için idari müsaadeli olduğu belirtilmiştir. Bu kişi 18 Nisan Haydarpaşa Numune Hastanesine yatmış, 20 Nisan taburcu olmuş, 7 gün boyunca da konutunda istirahat etmiştir.

Bu müddet gözaltı yapılmamış 27 Nisan 2022 günü saat 10:26 da iş başı yaptıktan daha sonra 10:31 de gözaltına alınmıştır. Yani kişinin mesaiye başlaması bilhassa beklenmiştir.’’

Yanıtını aldım. Sorularım var. Karşılık için emniyet yetkililerine ulaşmaya çalıştım lakin ulaşamadım.

Terörle gayret şubesini tebrik ederim. Sorularımı buradan sorayım. Bu kişinin fotoğrafları 2016 tarihindeki ise bakımevinde nasıl çalışmış? PKK kampına katılmış bir kişinin nasıl isimli sicil kaydı olmaz? Öteki hangi kurumlar bu türlü denetlenmektedir?

Denetlenen kurumlarda da PKK mensubu/mensupları tespit edilmiş midir? Gözaltı için niye mesken tercih edilmeyip, iş yeri adresi tercih edilmiştir? Gözaltı görüntüsünde İBB logosunun bilhassa yer aldığı görüntü niye servis edilmiştir?”