Göçmenler, Giorgia Meloni’nin konferanstan sonra söyledikleri

Urfalı

Global Mod
Global Mod
“anladım İtalya’nın özellikle Akdeniz’de, Afrika’da, Yakın Doğu’da oynayabileceği temel rol: dün, bugün ve yarın için de çalışıyoruz “. Bu yüzden Roma Konferansı’nı kapatan basın toplantısında Giorgia Meloni. Yargıç Giovanni Falcone’a atıfta bulunuyor.

Ayrıca oku

“Bugün başlayan şey” bir süreçtir çünkü açıkça kendimize geniş bir ufuk veriyoruz, bu stratejik bir platformun, kapsayıcı bir platformun başlangıcıdır”. Meloni için göç, “her şeyden önce nedenlerinin araştırılması ve anlaşılması gereken bir temadır. Bugün, tartışmayı takip edenleriniz için, olgunun ne kadar çok yönlü olduğunu, her ulusun ne kadar sorunları olduğunu anlıyoruz, ancak yönetilmezse herkes bir şekilde bu olgunun kurbanı oluyor.” İtalyan başbakanı, “Bunu yapmak için, kimsenin tek başına açıkça yapamayacağı çok geniş bir ortak çalışmaya ihtiyacımız var” diye uyarıyor.

“Yağmacı olmayan bir işbirliği, eşit bir işbirliği, benim açımdan ataerkil olmaması gereken, bu milletlere yardım etmesi, onlara eşlik etmesi, zorluklarını anlamaya çalışması ve bu zorluklara müdahale etmesi gereken bir yaklaşım” hedefliyoruz. “İster istemez Avrupa, Afrika ve Ortadoğu arasında bir köprüyüz.Bu konferansın beklentilerimizi aştığını söylemeliyim, sadece olağanüstü katılım için değil, davet edilen ülkelerden hiçbirinin katılmadığı, ülkelerin çoğunun devlet ve hükümet başkanları tarafından temsil edildiği göz önüne alındığında.”

“Bugün enerji arzı açısından zorluk çeken bir Avrupa’ya ve özellikle temiz enerji olmak üzere olağanüstü bir enerji üreticisi olma potansiyeline sahip bir Afrika’ya sahibiz. Büyümelerine, ihtiyaç duydukları enerjiyi elde etmelerine, ihtiyaçlarını aşan enerjiyi ihraç etmelerine ve daha da büyümelerine yardımcı olabiliriz.” Bu şekilde “enerji arzı sorunumuzu çözüyoruz, başından beri fakir bir kıta olmayan, her şeyden önce sömürülen bir kıta olan Afrika sorununu çözüyoruz” diye bitiriyor sözlerini.

“Birleşik Arap Emirlikleri – başbakanı duyuruyor – işbirliği girişimlerini başlatmak için 100 milyon bağış yaptığını duyurdu ve bu da önemli bir somutluk sinyali veriyor”.

REGI

Meloni, “Açıkçası Regeni meselesini arşivlenmiş olarak görmüyorum, onunla ilgilenmeye devam ediyorum, çünkü Patrick Zaki meselesini her zaman sizinle konuşmadan hallettim” dedi Meloni. Başbakan, “İtalya’nın Patrick Zaki’nin affıyla elde ettiği şeyden memnun kaldım, bunun aynı zamanda ilişkilerin ve diyelim ki İtalyan ciddiyetinin, İtalyan duruşunun ve İtalya’nın diğer egemen uluslara karşı duyduğu saygının sonucu olduğuna inanıyorum” diye güvence veriyor. Zeki için bu bir “saf diplomasi işiydi ve karşılıklı diyalog ve sabır ilişkilerine dayalı bir diplomasi” idi.

UKRAYNA

“Afrika için, Rusya’nın sorumluluğu nedeniyle buğday anlaşmasının yenilenmemesi daha büyük bir etki yaratma riski taşıyor ve bu nedenle yardım eli uzatmaya hazır olmalıyız.” “Bugün Ukrayna ihtilafının sonuçları her şeyden önce Afrika’yı etkiliyor. Afrika’da istikrarı bozmak için çalışan birkaç spoiler var, kendimizi içinde bulduğumuz gibi bir kriz durumunda, satranç tahtasının her köşesine bakmamız gerekiyor” diye uyarıyor. “Odessa katedraline yapılan saldırı benim için kalbe bir darbe oldu, bu bir Hıristiyanlık sembolü, bir barış sembolü ve burada bulunan Zelensky’nin elçisine, elimizden gelenin en iyisini yapmaya hazır olduğumuzu, İtalya’da restorasyon ve yeniden yapılanmada, özellikle kutsal yerler konusunda ön saflarda olduğumuzu, tüm işçilerimizi ve onu tamamen yeniden inşa etmek için gerekli tüm kaynakları Ukrayna’nın emrine vermeye hazır olduğumuzu söyledim.”